2024 április 25

Nem számíthat sok jóra a Richter Ukrajnában

Hozzátette, hogy fizikai akadálya jelenleg nincs az ukrajnai szállításoknak, az értékesítés tovább folyik és a vevők is fizetnek. A vásárlóerő azonban nyilvánvalóan kisebb, hiszen az árak jelentősen nőttek a hrivnya gyengülése miatt. A vezérigazgató szerint ugyanakkor még korai lenne megítélni, hogy pontosan milyen mértékben csökkenhet az ukrajnai értékesítés.

Ukrajnával dollárban számol el a vállalat, és a hrivnya év eleje óta már mintegy 30 százalékkal gyengült a dollárhoz képest. Tavaly több mint 95 millió dollár volt a gyógyszergyár ukrajnai értékesítése – fejtette ki a vezérigazgató. Elmondta azt is, hogy Oroszországban a rubel jelentős leértékelődése mind a forinttal, mind az euróval szemben szintén nehezíti a Richter tevékenységét.

Döntöttek az osztalékról

A névértékre vetítve 57 százalékos, részvényenként 57 forintos osztalék kifizetéséről döntött a Richter Gedeon Nyrt. éves közgyűlése. Az egy részvényre eső osztalék kevesebb a tavalyinál, 2013-ban 660 forintot fizetett a gyógyszeripari vállalat, ami a részvények akkori, ezer forintos névértékének 66 százaléka volt. Az osztalék kifizetése június 16-án kezdődik.

Bogsch Erik vezérigazgató a közgyűlésen ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a Richter osztalékpolitikája húsz éve változatlan, a társaság a nemzetközi számviteli szabályok (IFRS) szerinti adózott eredményének a 25 százalékát fordítja osztalékfizetésre.

A társaság a 2013. évi, magyar számviteli szabályok szerinti 46,686 milliárd forint adózott eredményéből összesen 10,61 milliárd forintot oszt szét a részvényesek között, 36,07 milliárd forintot pedig az eredménytartalékba helyez. A közgyűlés a Richter csoport nemzetközi számviteli standardok szerinti konszolidált beszámolóját 716,467 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 42,431 milliárd forint eredménnyel fogadta el.

tabletta gyogyszer richter 140306Nehéz év volt 2013 az ágazatnak

Bogsch Erik vezérigazgató a tavalyi év eseményei közül kiemelte a vállalat sikeres földrajzi terjeszkedését: két latin-amerikai országban, Mexikóban és Brazíliában is vegyes vállalatot, valamint Kínában újabb kereskedővállalatot alapított a Richter 2013-ban. Sikeresnek értékelte továbbá a részvények névértékének tizedelését, valamint a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. újabb, Richter-részvényekre cserélhető kötvénykibocsátását a lejárók helyébe.

Elmondta, hogy a gyógyszeripar számára mindenhol nehezebbek voltak a körülmények tavaly. A gyógyszerek áreróziója, továbbá az új termékek befogadásának nehézségei nemcsak belföldön, de más piacokon is érezhető volt, és a szektort Magyarországon és más országokban is sújtják a különadók.

A Richter árbevétele tavaly 8 százalékkal nőtt, 351,4 milliárd forintot ért el, az üzleti és az adózott eredmény viszont csökkent, előbbi 6,4, az utóbbi 13,5 százalékkal. A társaság meghatározó piaca Oroszország és a volt szocialista országok, de a kínai árbevétel tavaly már elérte a 3 százalékot az összes árbevételen belül – mondta a vezérigazgató. Hozzátette, hogy Kína gyógyszerpiaca dinamikusan bővül. Magyarországról szólva kiemelte, hogy stabilizálódott a hazai gyógyszerpiac, és a Richter értékesítése mérsékelt növekedést ért el.

A cariprazine nevű antipszichotikummal kapcsolatban Bogsch Erik jó esélyt lát arra, hogy a gyógyszer megszerezze az amerikai forgalombahozatali engedélyt. Emlékeztetett, hogy az amerikai gyógyszerügyi hatóság, az FDA plusz adatokat kért a készítmény törzskönyvezéséhez, a kért információk összeállítása folyamatban van.

A közgyűlésen a részvényesek 62,42 százaléka jelent meg.