2024 április 26

Pluszokkal indítottak az amerikai piacok

A 30 vezető iparvállalat Dow Jones indexe 0,04 százalékkal, az S&P 500-as mutató 0,11 százalékkal, a technológiai részvények Nasdaq Composite mutatója 0,20 százalékkal erősödött szerdán nyitáskor.

Kedden még csökkentek a New York-i értéktőzsde főbb mutatói. A Dow Jones indexe 111,9 ponttal, 0,65 százalékkal, 17 068,94 pontra esett. Az S&P 500-as mutató 16,85 ponttal, 0,85 százalékkal csökkent, és 1972,78 ponton fejezte be a napot. A Nasdaq Composite mutatója 57,32 ponttal, 1,24 százalékkal gyengült, 4547,83 ponton zárt.

A Fed a fókuszban

A Fed ma esti kamatdöntő ülésével kapcsolatos spekulációk javítják a hangulatot – ítrák a Quaestor elemzői.

Idei utolsó kétnapos kamatdöntő ülését tartja az amerikai jegybanki szerepet betöltő Fed, a ma esti bejelentést követően sajtótájékoztató is lesz, továbbá frissítik a gazdasági prognózist is. Szinte egyetlen kifejezésen múlik minden: benne marad-e a kamatdöntési közleményben az a passzus, hogy az alapkamat még „jó ideig” (considerable time) nullához közeli rekord alacsony szinten maradhat, vagy erre már nem lesz szükség?

Igen megosztottak az elemzők is ebben a kérdésben. A Quaestor elemzői arra számítanak, hogy a Fed Nyíltpiaci Bizottsága (FOMC) optimistább lesz, így akár változhat is az iránymutatás. Várakozásunk szerint a munkanélküliségre és az inflációra vonatkozó 2015-ös prognózist is csökkenteni fogják. A munkaerőpiac folyamatosan javul, a novemberre közölt foglalkoztatási adatok minden várakozást felülmúlva emelkedtek. Az infláció már jó ideje a Fed 2%-os célértéke alatt mozog, s az inflációs várakozások is mérséklődtek valamelyest a benzinárak visszaesésével párhuzamosan. A dollár szempontjából egyértelmű a helyzet, ha kihagyják azt a passzust, hogy az alapkamat még „jó ideig” nullához közeli szinten maradhat, akkor újabb dollárerősödés lesz még az év utolsó napjaiban.

Ha viszont nem veszik ki a közleményből, akkor fordulhat az eddigi irányadó trend, gyengülni fog a dollár valamennyi devizával szemben. A tőzsdeindexek reakciója valószínűleg inkább a csapkodás lesz.

Javított a FedEx

Javuló eredményekről jelentett a FedEx, de a várakozásoktól így is elmaradt a részvényenkénti nettó eredmény. A november végével záródó második üzleti negyedévben a vállalat 5%-os árbevétel-növekedést ért el, így 11,9 milliárd dollárra emelkedett, amely megegyezett a piaci várakozásokkal. A nettó profit 616 millió dollárra ugrott, részvényenként 2,14 dollárra, azonban így is elmaradt a várt 2,22 dolláros elemzői várakozásoktól.

FedEx TubeA cég kedvezőbb eredményei mögött többek között a működési környezet javulása állt. Egyfelől a dolgozói állomány csökkentésével, másfelől a hatékonyabb kiszolgáló légi járművekkel sikerült lefaragni a kiadási tételeket. A légi járművek magas karbantartási költsége ugyanakkor némileg rontotta az eredményt, de az egyre olcsóbbá váló üzemanyagárak ellensúlyozni tudták ezeket a tételeket.

A fentiekből következően az üzemi eredményhányad 8,5%-ra emelkedett a tavalyi 7,3%-ról. A cég legnagyobb szegmensének, az expressz kézbesítésnek a bevételei 3%-os növekedést mutattak, mely mögött a hazai piacon tapasztalt erősödő kereslet állt. A teherszállító részleg 11%-os bővülésről jelentett. A szárazföldi kézbesítés összesen 8%-os növekedést ért el a negyedév alatt, amely azt jelentette, hogy a napi csomagforgalom átlagosan 5%-kal bővült.

A FedEx szerint az online kereskedelmi részleg a következő időszakban is egyre nagyobb növekedést fog mutatni, melynek érdekében a vállalat több akvizíciót is végrehajtott. A Bongo International és a Genco megszerzésével lehetőségük nyílt tovább bővíteni az internetes csomagküldő szolgáltatásuk javítását. A FedEx a gyorsjelentésében kitért arra is, hogy tartani tudja az igen optimista 8,5-9 dolláros előirányzott, éves EPS célrátájukat.

 Csökkent a General Mills bevétele

Az amerikai élelmiszeripar, valamint a feltörekvő piacok gyengélkedése miatt tovább csökkent a General Mills Inc. árbevétele a legutóbbi negyedévben, a nyereség azonban felül tudta múlni a várakozásokat.

A General Mills mostani jelentése szerint az eredmény javulni tudott, azonban az amerikai kiskereskedelmi szegmens árbevétele 4%-kal 2,86 milliárd dollárra csökkent. A nemzetközi piacokon a forgalom 6%-os visszaesését tapasztalták, 1,32 milliárd dollár volt a bevétel. A teljes árbevétel 3,4%-kal 4,71 milliárd dollárra csökkent, az elemzők 4,79 milliárdra számítottak. A nyereség is jelentős visszaesést mutatott, 346,1 millió dollár volt, az egyszeri tételektől megtisztított 80 centes papíronkénti profit azonban felülmúlta a 76 centes konszenzust.

Osztalékot emel a Moody’s

21%-kal 34 centre emelte a negyedéves részvényenkénti osztalékát a Moody’s, a kifizetés március 10-én esedékes, a részvények pedig február 20-áig forognak szelvényvágás nélkül. A hitelminősítő emellett egy 1 milliárd dolláros részvény-visszavásárlási programot is bejelentett, melyet az előző program lejártát követően kezdenek meg.