2024 április 18

Remény és kétely között a piacok

Halvány teljesítmény a hét utolsó napján

Az európai gyűjtőmutató harmadik hete tört fölfelé. Ezt a hetet 1,43 százalékkal magasabban végezte, mint az előzőt, amikor 2,14 százalékot nyert. A hónapot 1,58 százalékkal jobban zárta, mint júliust, amikor 1,55 százalékot vesztett.

A hét eleji nagy föllendülés, majd a csütörtöki zuhanás után a piacok nagyrészt megkapaszkodtak, de pénteken is halványan teljesítettek – az FTSEurofirst 300 még zárás előtt pár perccel is mínuszban volt -, remény és aggodalom kereszteződésében.

ukran valsag gazdasagtvVálságos a helyzet Ukrajnában

Ismét a rossz hírek voltak túlsúlyban. A NATO vezetése hitelt ad az ukrán állításnak, hogy orosz erők közvetlenül katonai műveleteket folytatnak Kelet-Ukrajnában, és a NATO főtitkára kijelentette, hogy „teljes tisztelettel” fogadna egy esetleges ukrán kérelmet a NATO-hoz való csatlakozásra. Az EU illetékesei azt tervezik, hogy már szombaton Oroszország elleni szankciókat vitatnak meg.

Ukrajna nem fogadja el Oroszország ajánlatát, hogy 20 százalékkal csökkentené az Ukrajnának szánt földgáz árát, mert így is sokallja az árat. Oroszország egyelőre szünetelteti gázexportját Ukrajnába.

Rossz hírek jöttek az euróövezetből

Pénteki statisztikák szerint Németországban júliusban váratlanul nagyot esett a kiskereskedelmi forgalom júniushoz képest, de éves összehasonlításban, habár az első hét havi átlagtól továbbra is elmaradt, gyorsabban bővült, mint júniusban. Spanyolországban váratlanul csökkent a kiskereskedelmi forgalom éves egybevetésben. Franciaországban a termelői árak újfent csökkentek júliusban, és Olaszországban e hónapban megjelent a defláció a fogyasztói áraknál, 1959 óta először.

Az egész euróövezetben e hónapban 0,3 százalékosra, új ötévi mélypontra lassult a tizenkét havi infláció a júliusi 0,4 százalékról, de ez megfelelt az elemzői várakozásnak. A munkanélküliség nem csökkent az euróövezetben júliusban. Az árak és a kereslet gyenge alakulását panaszolta a brit Tesco nemzetközi áruházlánc is borús profitfigyelmeztetésében.

Europai bizottsag parlament euro GazdasagTVAz összkép fenntartotta a reményt az Európai Központi Bank (EKB) további enyhítése iránt, de pénteken már józanabbak voltak a várakozások, mint a hét elején, közvetlenül az EKB elnökének múlt pénteki, biztató beszéde után. Most a legtöbb elemző úgy véli, különösen a várakozásnál nem rosszabb euróövezeti inflációs adat után, hogy az EKB előbb végrehajtja a júniusban szeptemberre és decemberre ígért, sokszáz milliárd eurós, célzott hosszú távú refinanszírozási árveréseit, és a pénzeső hatásának felmérése után dönt csak esetleges további lépésekről, köztük mennyiségi enyhítésről.

Bíznak az amerikai gazdaságban

Péntek délután ismét erős amerikai adatok érkeztek a legfrissebb fejleményekről. A Chicago környéki feldolgozóipar teljesítménye ugrásszerűen nőtt augusztusban, és az amerikai fogyasztói bizalom a vártnál jobban növekedett e hónapban. A júliusról közölt adat szerint viszont az amerikai fogyasztói kereslet a várt növekedés helyett csökkent, és a lakossági jövedelem a vártnál kevésbé nőtt a múlt hónapban.

Ám, mivel ezek régebbi számok, egyelőre nem fogták vissza a fogadásokat, hogy az amerikai jegybankrendszer jövőre esetleg a vártnál hamarabb kezdi a kamatemelést. Ez fékezte a New York-i tőzsdéket, de megint erősítette a dollárt, jobban, mint amennyire az eurót támogatta az EKB-enyhítés iránti remények apadása.

A nyugat-európai tőzsdezárás után a New York-i részvénypiacok fő mutatói közül a Dow Jones ipari átlag (DJIA) 0,07 százalékkal, az S&P 500-as 0,27 százalékkal, a Nasdaq piac összetett mutatója 0,46 százalékkal volt az előző napi záró alatt.

tozsde európa london ftse index 123rfVegyes zárás Európában

A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 0,20 százalékos javulással 6819,75 ponton zárt, 1,05 százalékkal magasabban, mint tavaly év végén.

A frankfurti DAX-30 0,08 százalékos többlettel 9470,17 ponton végzett, 0,86 százalékkal az év végi értéke alatt. Párizsban a CAC-40 0,34 százalékkal 4381,04 pontra erősödött, 1,98 százalékkal meghaladva a múlt év végi értékét.

A milánói FTSE MIB-40 0,54 százalékot, a madridi IBEX-35 0,06 százalékot nyert, az athéni ASE tőzsdemutató 0,49 százalékot vesztett. Varsóban a WIG-20 0,18 százalékkal 2416,97 pontra fogyott, de a Mol 2,05 százalékkal 158,95 zlotyra drágult.

Gyengül az euró

Az euró, félúton 1,31-1,32 dollár között, 0,24 százalékkal kevesebbet ért a bankközi piacon, mint csütörtök este. Svájci frankban, 1,21 frank alatt, 0,01 százalékkal került kevesebbe.

Emelkedett az olaj ára

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj estefelé hordónként (159 liter) 102,76 dollár volt, 30 centes napi árnyereséggel. A gázolaj tonnánként 50 centtel 868,75 dollárra, a normál benzin gallononként (3,78 liter) 0,0133 dollárral 2,7660 dollárra drágult az előző záróhoz képest az Intercontinental Exchange (ICE) londoni jegyzésében.

Az arany késő délután unciánként (31,1 gramm) 1287,35 dollár volt a csütörtök esti 1289,25 dollár után azonnali szállításra Londonban.

[extracode type=”ad” id=”in_post_trendextra”]