2024 április 16

Záporozik az ingyenpénz Tokióban

„Csavarok” sorát lazította ma hajnalban a japán jegybank. Gyengítve a jent és 5 százalékkal megugrasztva a Nikkei indexet. Bár délelőtt Európában is érződött a hatás, sokkal izgalmasabb az amerikai piacok délutáni reakciója. Annál is inkább, mert a tokiói hírekre az S&P 500 határidős jegyzése a historikus csúcs közelébe emelkedett.

Japan_Central_Bank_121210Beszállnak a nyugdíjalapok

Hogy hol lazítanak a tokiói jegybankárok? Nos, mindenekelőtt bővítik a pénzkínálatot: évi 60-70 billió jen helyett most már 80 billió jennel. Emellett növekszik az államkötvény-vásárlás mértéke is, 50 billió jen helyett 80 billió jen az éves cél. És triplázódik a REIT és részvény-ETF vásárlások mértéke, előbbi 90 milliárd jenre, utóbbi 3 billió jenre éves szinten.

Ha ez még nem lett volna elég, délelőtt a japán nyugdíjalap is bejelentést tett: a részvényarányt 12 százalékról 25 százalékra emelik.

Nyomás alatt az EKB

A bejelentések nem csak Japánban vagy az ázsiai piacokon javítják a hangulatot – mondta Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. A feltörekvő piacok is profitálnak belőle.

Olyan járulékos hatásokról sem szabad elfeledkezni, hogy ha valakinek jenhitele van és nem lépett be az árfolyamkorlátba, akkor most csökken a törlesztő részlete. Másrészt, aki japán eszközökkel rendelkezik, azoknak az eszközértéke most forintban kifejezve csökken.

Azt is észre kell venni, hogy az amerikai QE3 lecsengése után a japán jegybank lépett leghamarabb. Emiatt komoly nyomás nehezedik az Európai Központi Bankra, hogy immár az öreg kontinens jegybankárai is lépjenek valamit.

japan_gazdasag_0629Amerika közelebb van Japánhoz

Év eleje óta sokan várták a monetáris lazítást Japánban, ám ahogy az amerikai Fed kivonult a piacokról, ez a vélekedés is háttérbe szorult – mondta Blahó Levente, a Raiffeisen elemzője. Hozzátéve: az áprilisi áfa-emelés azonban megakasztotta a japán gazdaságot, amire még rátett egy lapáttal a kínai lassulás.

A mostani döntéssel a jegybank padlót helyez az árak alá, aminek a pozitív hatása máris érezhető a részvénypiacokon. Emellett a japán exportot is támogatja a jen gyengülése.

Hogy a japán jegybank mennyire lépett a Fed helyére, azt majd a délutáni amerikai piaci reakciókból láthatjuk. Az amerikai tőkepiac ugyanis „közelebb” van Japánhoz, mint az európai.