2024 március 29

Kíméletlen gyilkos szedi áldozatait Európában

Ez pedig nem kis probléma. A természet egyensúlya megbomlik, veszélybe kerül legfontosabb táplálékaink egyike, a gyümölcs. A világ számos táján kertészek figyelmeztetnek arra, hogy immár esztendők óta csökken a termés gyümölcsöseikben, jóllehet fáik minden tavasszal kivirágzanak. A fák azonban nem, vagy csak kisebb mértékben termékenyülnek meg.

Kevés a vegyszerezés haszna, de nagy a kára

A szakemberek már jó ideje figyelmeztetnek, a méhek pusztulásáért, s ezzel együtt az ökológiai rendszer  megbomlásáért elsősorban  a növényvédő szereket gyártó nagyvállalatok a felelősek. Erre a következtetésre jutott az USA kormányának független környezetvédelmi hatósága az EPA (Environmental Protection Agency), amely friss tanulmányában hívta fel a figyelmet a veszélyekre.

A teljes Amerikát átfogó  elemzés rámutatott, hogy a kemikáliák használata nem sok eredményt hozott az USA-beli szójaföldeken. A vegyszerezett földeken egyáltalán nem voltak jobbak a terméseredmények mint azokon, amelyeket nem kezeltek rovarirtókkal. Különösen az úgynevezett neonicotinoid típusu vegyszerek használatát vizsgálták. Arra a következtetésre jutottak, hogy a szójanövények csupán a kelést követő rövid ideig szereztek védelmet, a pusztító jellegzetes betegségek csak jóval később léptek fel az ültetvényeken.

A tanulmány egyben arra is felhívta a figyelmet, hogy a vegyszerezett földek környékén megnövekedett a méhek pusztulása. A kemikáliákat gyártó vállalatok és a természetvédők között évek óta tart a vita. Nemrég éppen az egyik legnagyobb európai gyártó jelentette be, olyan vegyszercsaládot hoznak forgalomba, amely teljesen veszélytelen a méhekre. Igaz-e az állítás, vagy sem, azt igazolja majd a jövő.

Nyolcszáz tanulmány figyelmeztet a kemikáliák veszélyeire

A természetvédelmi szervezetek azonban bizalmatlanok, s erre meg is van a jó okuk. A környezetvédelmi világszövetség, az IUCN mintegy nyolcszáz tanulmányra hívja fel a figyelmet, amelyek azt bizonygatják, hogy a méhek mellett az emlősök, gerincesek, kétéltűek és madarak számos fajtáját veszélyeztetik a vegyszerek.

Szakemberek, biológusok több mint százötven különböző vegyi anyag maradványát regisztrálták egy vizsgálat során méhek által gyűjtött pollenből.  Eric Mussen, a Californiai Egyetem ismert méhkutatója ezt egyszerűen csak a „halálos rovarölő koktélnak” nevezett el. A kutatók szerint a vegyipari nagyvállalatok, a multik csak a vállukat vonogatják, konstatálva, hogy a rejtélyes méhpusztulás túl összetett jelenség.

A mézelő méhek  felfogásunkban egybefonódtak a szorgalom képzetével. Virágról virágra szállva gyűjtögetnek naphosszat. Jórészt tőlük függ megtermékenyülnek-e gyümölcsfáink.

Aszály, élőhely-pusztulás, tápanyaghiány, légszennyezés

Tény, hogy a méhek pusztulásához még korunk jó néhány egyéb problémája is hozzájárul. A rovarölő szerek, aszály, élőhely-pusztulás, tápanyaghiány, légszennyezés, globális felmelegedés. Miként az is alapigazság, hogy mindezek mellett ott van az ember, aki ezeknek a huszonegyedik századra akuttá vált problémáknak a fő okozója.

Épp elég az, amivel apró szorgos társainknak maguknak is meg kell küzdeniük. Az utóbbi időszakban a méhkolóniákra nagy veszélyt jelentő kíméletlen gyilkos, az ázsiai lódarázs pusztítja a kolóniákat. A National Geographic  videója bejárta a világot arról, mint deríti fel ez a kíméletlen gyilkológép a kaptárakat, hogyan értesítik a társakat, s miként mészárolnak le teljes állományokat a táplálék érdekében. Nagy-Britanniában, Németországban, Ausztriában is a méhkolóniák tömeges pusztulásáról adtak hírt az utóbbi időszakban.