2024 április 25

Mi lesz az agráriummal ha kihalnak a méhek?

Mondhatnánk, nem ez az egyetlen dolog, amely az egyre inkább civilizálódó világ „mellékhatása”. A helyzet azonban jóval bonyolultabb, mint gondolnánk. Merthogy nem elsősorban a mézelő méhekről van szó, hanem például a sokkal kevésbé ismert vadméhekről. Ezeknek a fajtáknak minden tizedikét a kihalás fenyegeti. Ez áll a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) friss jelentésében, amelyet az Európai Bizottság megbízásából készített el.

Eurókban mérhető a méhek fogyatkozásának következménye

A tanulmány megállapításai nem túl bíztatóak. A szakértők azt állítják, amennyiben nem sikerül változtatni az elkövetkező esztendőkben eme kis élőlények életfeltételein, a fajták további öt százaléka tűnik el végérvényesen a világunkból.

Ez pedig nem akármilyen veszteség. Nem arról van ugyanis szó, hogy szegényebb lesz Földünk élővilága. A kihalás okozta kárt kemény forintokban, eurókban is mérhetjük. A szorgalmukról ismert élőlények, a méhek felelősek azért, hogy zöldséges és gyümölcsös ültetvényeink növényei megtermékenyüljenek. Ha fogyatkoznak a méhek, ezek a fáradhatatlan  „ingyenmunkások”, akkor bizony azzal kell számolnunk, kevesebb zöldség, gyümölcs kerül az asztalunkra.

Százötvenmilliárd eurós a veszteség a világon

Az ominózus tanulmány készítői számokat is közölnek a várható kárról. Úgy becsülik, hogy a kár az Európai Unió államaiban már most is nagyjából huszonhárommilliárd euró körül mozog. Világviszonylatban azonban ennél jóval magasabb, százötvenhárommilliárd eurós veszteségről beszélnek a szakemberek.

Nagy gond az is, hogy kevés információ áll rendelkezésre. Az Európában honos méhek csaknem ötven százalékának sorsáról annyit ismernek a szakemberek, hogy fogyatkozik a számuk, a kutatásuk azonban sok kívánni valót hagy maga után. Nem kicsi a feladat. Megközelítőleg kétezer fajtáról van szó. Magyarországon legalább ötszáz fajta fordul meg rendszeresen. Igaz többségüket kevéssé ismerjük, s közülük is elsősorban a mézelő fajtákat becsüljük. Szinte oda sem figyelünk az éppen hogy egy milliméteres nagyságot meghaladó fajtákra.

Talán még megfordítható a folyamat

A tanulmány elkészülte azért is fontos, mert részét képezi az EU 2020-ra elkészülő úgynevezett biodiverzitási stratégiájának. Addigra kell ugyanis kidolgozni az ökoszisztéma sokszínűségének megtartását szolgáló európai irányelveket, s megfordítani a fajok, fajták kihalásának aggasztó folyamatát.