2024 április 24

Reménykedhetünk, talán elvonul az özönvíz

Akárcsak az elmúlt hetekben, amikor szinte nem volt olyan nap, amikor ne áztatta volna – időként özönvízszerű – eső a földeket. Ezekben a napokban a gazdálkodók az őszi idénymunkáknál tartanak. Már, ahol lehet dolgozni. Sokhelyütt ugyanis olyannyira felázott a talaj, hogy nem lehet rámenni gépekkel.

Az erőgépek nem tudnak rámenni a földekre

Augusztus végén megkezdődött a napraforgó betakarítása. Nem csupán az okoz gondot, hogy az erőgépek nem tudnak rámenni a felázott földekre, hanem az is, hogy a sok eső miatt megnőtt a napraforgó szemek nedvességtartalma, s már a növény tányérjában csírásodásnak indultak a szemek. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szakemberei szerint a kukorica, a napraforgó és a szója betakarítása még az elején tart. Az esőzések miatt sok helyütt le kellett állni a munkákkal. A burgonyaföldeken valamivel jobb a helyzet, ott már biztonságban van a termés legalább fele, a napraforgónak  azonban eddig csupán a tíz százaléka van a magtárakban.

Nem túl jú hírek érkezetek az utóbbi napokban a kertészetekből sem.  N. Gábor Tolcsva melléki szőlőültetvényén gazdálkodik. „Különösen fontos most a gondos növényvédelem. Ez az időjárás nagy problémákat okoz a szőlészetekben, támadnak a kórokozók. A kertész társaim arról beszélnek, hogy a tokaji szőlők harminc százalékát letarolta a szürkepenész. Egyáltalán nem örvendetes, hogy az előrejelzések újabb esőket jeleznek.”

Veszélybe kerültek a késői érésű gyümölcsök

Az almáskertekben sem sokkal jobb a helyzet. A késői érésű almák és a körték kerültek veszélybe. Ezeken a gyümölcsökön felerősödött a varasodás. A növényvédelmi szakemberek szerint még a várakozási idők betartásával lehet permetezni, kérdés, hogy a visszatérő esők miatt, milyen lesz a védekezés hatásfoka.

Az idei esztendő meglehetősen szeszélyesen alakult. Az időjárás nem egyszer riogatta a mezőgazdasági termelőket. A nyarat végül is megfelelően vészelte át az ágazat. Mint a Tőzsdefórum is beszámolt róla, ha csúszásokkal is, de magtárakba került a gabona. Az őszi búzát 1,1 millió hektárról takarították be az idén. A Földművelésügyi Minisztérium államtitkára úgy nyilatkozott: nagyjából 4,6 tonna hektáronkénti átlagos hozamra számítanak.

Leálltak sok helyütt a talajelőkészítési munkákkal

A gazdák azonban már az elkövetkező esztendőre tekintgetnek előre. Az eddigi kép szerint az őszi vetésű növényeknek, a őszi árpának, őszi búzának, a rozsnak, a tritikálénak a vetése még csak az elejénél tart. Az eső azonban jelentős károkat okozhat a szakemberek szerint. Különös probléma, hogy a szántóföldeken sokhelyütt megjelent a belvíz.

Ráadásul a felázott talaj is nehezíti a munkát. Egyre több szántóföld ázott fel olyannyira, hogy a nehezebb erőgépekkel rájuk sem lehet menni. Számos helyen az országban le kellett állítani a talaj-előkészítési munkákat, vagyis a magágy-készítést és az őszi mélyszántást.

A gabona és a kukorica ára tartja magát

A gabona mellett a kukorica az egyik legfontosabb növényféleség Magyarországon. A növényvédelmi szakemberek szerint most már okkal aggódhatunk a termés miatt. Az utóbbi időszak csapadékos időjárása több okból is károsan hathat a kukorica termésmennyiségére. A nedvesség és pára kedvez a gombás megbetegedések terjedésének. Megjelenhet a kukoricán többek között a golyvás üszög nevű betegség, amely kifejezetten a meleg, párás klímát kedveli.

A kukorica ára egyébként viszonylag jól tartja magát. A nyár előtt még voltak fenntartások, hogyan is alakul az idei esztendő. A forró hónapok azonban viszonylag kiegyensúlyozott kereskedést hoztak. A nyár közepe óta csak keveset csúszott lefelé az árfolyam. A kukorica tonnánkénti átlagára közel került a negyvennyolcezer forintos tonnánkénti szinthez.

A fontos termények közül a búza árfolyama éledezni látszik, a mélypontot a nyár vége jelentette. Augusztus végétől azonban elkezdett felfelé kapaszkodni azt árfolyam, s úgy tűnik, ez a lendület akár ki is tarthat még egy ideig. Jelenleg valamivel ötvenezer forint alatt tartózkodik a tonnánkénti ár.