2024 április 25

A világ legnagyobb adományozói 3. – Soros György

Az adományozás 1979 óta életének egyik fontos része. Először a fokvárosi egyetem fekete diákjainak adott ösztöndíjakat, ezzel párhuzamosan kelet-európai diákok külföldi tanulmányait is támogatta. A befektető nem véletlenül választott, a különböző elnyomó rendszerekkel szemben próbált ezen a módon fellépni, jelen esetben az apartheid és a kommunizmus ellen. Ezért támogatta később a lengyel Szolidaritás mozgalmat és a csehszlovák Charta 77-t is.

1984-ben létrehozott a Magyar Tudományos Akadémiával együttműködésben egy oktatási és kulturális alapítványt Magyarországon, amely egyetemeknek, könyvtáraknak és civil szervezeteknek adott anyagi segítséget. A berlini fal „leomlása” után Közép-Kelet-Európában és Ázsiában alapított olyan szervezeteket (alapítványi formában), amelyek elősegítik a nyitott társadalmak és demokratikus politikai rendszerek kialakulását.

1991-ben azzal a céllal alapította a Közép-európai Egyetemet (CEU), hogy politikai és gazdasági vezetők új generációjának képzését segítse. Az egyetem a mai napig nagyon népszerű, képzései az USA-ban és Magyarországon akkreditáltak, nagy hangsúlyt fektetnek a közgazdasági és politikatudományi kutatásokra és képzésekre. Emellett további oktatási programokat indított, amelyek a tehetséges, de hátrányos helyzetű vagy kisebbségben élő gyerekek tanulmányait támogatta általános iskolás kortól az egyetemi évekig.

A délszláv háború idején humanitárius segélyt nyújtott, a legnagyobb segítséget az évekig ostrom alatt álló Szarajevó kapta.

1993-ban alapította meg a Nyílt Társadalom Intézetet (Open Society Institute), amelynek legfontosabb feladata, hogy elősegítse a demokratizálódás folyamatát a posztszovjet államokban és összefogja a már korábban világszerte létrehozott alapítványok munkáját. Egy évvel később már 300 millió dollárt költhetett a céljaira és programjaira, pár évvel később pedig évi félmilliárd dollárt adott Soros az intézetnek.

A szervezet az Amerikai Egyesült Államokban támogatta a drogpolitika és a büntetés-végrehajtás reformját, oktatási és egészségügyi programot Baltimore szegények lakta területén. A kaliforniai tiszta tű klinikák akcióval a drogfogyasztók HIV-megelőzése került támogatásának fókuszába.

Több globális kampányt is indítottak, például a nemzetközi bíróságok munkájának támogatása olyan ügyekben, mint a háborús bűncselekmények, az emberiség elleni bűncselekmények és a népirtás. Világszerte sokat tettek az információ áramlásának szabadságáért is.

2005-ben elindították a Roma Integráció Évtizede 2005-2015. kampányt, amelynek célja a romák életkörülményeinek javítása, az emberi jogok érvényesítése és kirekesztettség megszüntetése. Ezt a kampányt a Világbank is támogatta. A fejlődő világnak is nyújtottak támogatást: Kongóban a nemi erőszak visszaszorításáért küzdenek, HIV-programokat indítottak. Humanitárius segélyeket is adott az intézet Pakisztánnak az árvizek idején, Haitinek a földrengés után vagy a vörösiszap-katasztrófa után Magyarországnak.

Az elmúlt három évtizedben tehát Soros György a világ száz országában több, mint 8 milliárd dollárt költött arra saját vagyonából, hogy támogassa az emberi jogokat, a véleménynyilvánítás szabadságát, a hozzáférést az egészségügyi ellátáshoz és oktatáshoz.

A sorozat többi része:

A világ legnagyobb adományozói 2. – Warren Buffett

A világ legnagyobb adományozói 1. – Bill Gates