2024 március 28

Amikor csodák vezetnek a sikerhez

starbucks 1 TFHoward Schultz – szegényházból a Starbucks élére

Nettó vagyon: 2,3 milliárd dollár

Schultz egy brit lapnak adott interjújában egyszer úgy nyilatkozott, hogy gyerekkorába mindig azt tapasztalta, hogy a „másik oldalon” sokkal több pénz, erőforrás és boldogság van. Eközben pedig töretlenül arra vágyott, hogy átlépje lehetőségeinek határait, és eljusson oda, amit az emberek lehetetlennek tartottak az ő helyzetében.

Schultz végül sportösztöndíjat kapott az Észak-Michigani Egyetemen, majd a Xeroxnál kezdett dolgozni a diploma után. Nem sokkal ezután az élére állt egy Starbucks nevű, akkor még csak 60 üzlettel rendelkező kávézóláncnak. Schultz 1987-ben lett a Starbucks vezérigazgatója, és azóta a világ egyik legnagyobb kávézóhálózatává fejlesztette a társaságot, több mint 16 ezer üzlettel világszerte.

Az említett interjúban pedig azt mondta, „lehet, hogy ma öltönyt és nyakkendőt hordok, de nem felejtettem el, honnan jöttem, és hogy milyen is az”.

Ophrah Winfrey – akinek semmi nem akadály

Nettó vagyon: 3 milliárd dollár

Az Egyesült Államok egyik legnagyobb televíziós személyiségének számító Winfrey szegény családból származik Mississippiből. Ez azonban nem gátolta meg abban, hogy elnyerje a Tennessee Állami Egyetem ösztöndíját, majd 19 évesen ő legyen az állam első afroamerikai TV-tudósítója.

Winfrey 1983-ban Chicagoba költözött, és egy talkshow-ban kezdett dolgozni. Később ebből lett a legendás The Oprah Winfrey Show, amellyel örökre beírta magát az amerikai TV-történelembe.

Kirk Kerkorian – a bokszoló bevándorló

Nettó vagyon: 4 milliárd dollár

Hogy anyagilag támogassa az örmény bevándorló családját, Kerkorian otthagyta az iskola 8. osztályát, és bokszolónak állt. Ezután a második világháború alatt a brit légierőnél is dolgozott, mielőtt érdeklődése más irányba fordult volna.

Idővel ugyanis rájött, hogy jobban jár, ha elkezdi felépíteni Las Vegas legnagyobb üdülőit és szállodáit, melyek révén mára több milliárd dolláros vagyonnal rendelkezik.

Ralph Lauren – eladóból a divatvilág élére

Nettó vagyon: 8,2 milliárd dollár

Lauren Bronxban, New Yorkban érettségizett, majd otthagyta a főiskolát, hogy katonának álljon. Később a Brooks Brothers férfiruházati láncnál dolgozott, amikor eszébe jutott, hogy vajon a férfiak készen állnak-e arra, hogy szélesebb és rikítóbb nyakkendőket tervezzenek nekik.

Amikor Lauren 1967-ben elkezdte megvalósítani az álmát, éves szinten 500 ezer dollárt keresett nyakkendők eladásával. A következő évben megalapította a Polot, a többi pedig már történelem.

Francois Pinault – a kicsúfolt ragadozó

Nettó vagyon: 14,2 milliárd dollár

Pinault jelenleg a Kering (korábban PPR) divatkonglomerátum arca, de egykoron azért kellett kilépnie az iskolából, mert durva zaklatásnak volt kitéve a szegénysége miatt.

Üzletemberként Pinault alaposan bekeményített, és híres volt „ragadozó” taktikájáról. Ennek keretében kisebb vállalatokat vásárolt fel értékük töredékéért, amikor azok piaci zuhanásnak voltak kitéve. Végül pedig elindította a PPR-t, amely olyan divatházakat foglalt magában, mint a Gucci, a Stella McCartney, az Alexander McQueen vagy az Yves Saint Laurent.

soros-gyorgy_130409Soros György – Magyarországról a Wall Street-i elitbe

Nettó vagyon: 24 milliárd dollár

Miután Soros megmenekült a nácik által megszállt Magyarországon, 1947-ben elhagyta az országot, hogy Londonban éljen a rokonaival. Ott végezte a London School of Economics-t, miközben pincérként és vasúti hordárként dolgozott.

A diploma megszerzése után Soros egy ajándékboltban kezdett dolgozni, mielőtt bankári állást kapott volna New York-ban. Az egyik leghíresebb tette az volt, amikor 1992-ben hatalmasat fogadott az angol font ellen, amivel aztán milliókat keresett.

larryellisonLarry Ellison – 8 év hányattatás

Nettó vagyon: 51,3 milliárd dollár

Az Oracle társalapítója a New York-i Brooklynban született egy egyedülálló anya gyermekeként. Ellisont a nagynénje és nagybátyja nevelte fel Chicagoban, majd amikor a nagynénje meghalt, a későbbi milliárdos otthagyta a főiskolát, és Kaliforniába költözött.

Ekkor 8 éven át különböző, nem túl vonzó munkákat végzett el, mielőtt 1977-ben megalapította volna az Oracle szoftvercéget, amely jelenleg a világ egyik legnagyobb technológiai vállalata.

Ellison idén szeptemberben bejelentette, hogy nyugdíjba megy az Oracle éléről.