2024 április 24

Technológiai guruk a világ megmentéséért

Mark Zuckerberg, Facebook

A Facebook vezér még csak 30 éves, de máris 32,6 milliárd dolláros nettó vagyonnal rendelkezik, és mára ő számít a technológiai világ csodagyerekének. A közösségi oldal mellett komoly hírnevet szerzett magának azzal is, hogy a The Chronicle of Philanthropy tavaly őt és feleségét tüntette ki az év legnagyobb adakozója címmel. Zuckerberg továbbá a mindenkori legfiatalabb díjazott, tekintve, hogy a győztesek medián életkora 72,5 év.

mark-zuckerberg-és felesége 121227A lista élére az repítette Zuckerberget, hogy 18 millió Facebook részvényt adományozott egy jótékonysági alapnak a Silicon Valley Community Foundation (SVCF) nevű nonprofit szervezeten keresztül. A részvények összértéke 1 milliárd dollárt volt, amely a legnagyobb egyszeri adománynak számított az évben.

Zuckerberg egyébként már 2012-ben is felhívta magára a figyelmet, amikor feleségével szintén 18 millió részvényt adott az SVCF-nek. Bár akkor ezek összesen csupán 500 millió dollárt értek, mára 1,3 milliárd dolláros értékkel bírnak. Két évvel korábban, az akkor 26 éves Facebook társalapító azonban már történelmet írt, amikor 100 millió dollárral segítette a New Jersey állambeli Newark iskoláit.

Bár Zuckerberget többször is érték kritikák mind a newarki támogatások, mind az SVCF adományok miatt (utóbbiak esetében kérdéses a pénzek elosztása), a fiatal milliárdos nagylelkűsége mégis világhírű. Októberben például a feleségével több más híres adakozóval fogtak össze, és személy szerint 25 millió dollárral segítették az Ebola elleni küzdelmet.

Bill Gates, Microsoft

November 2-án Bill Gates, a Microsoft társalapítója és korábbi vezérigazgatója bejelentette, hogy az alapítványa 500 millió dollárt fordít a malária és más betegségek legyőzésére a fejlődő országokban. Bár ez igen szép összegnek számít, a Bill & Melinda Gates Foundation nevű családi alapítvány számára ez szinte csepp a tengerben. Az 1997-ben létrehozott alapítvány eddig 30 milliárd dollár értékű adományt osztott szét, mellyel a Gates házaspár a világ legnagyobb adakozójának számít. Ez arányaiban azt jelenti, hogy Gates a 81,6 milliárd dolláros nettó vagyona több mint harmadát eladakozta.

buffett_es_gates_130314Az alapítvány különböző szervezeteken keresztül olyan területek problémáinak megoldását igyekszik segíteni, mint az élelmiszerbiztonság, a hajléktalanság, az oktatás, illetve sok más egyéb Afrikában és a fejlődő államokban.

Gates emellett előszeretettel támogatja a technológiát mint az életszínvonal javításának eszközét. Ebben olyan célok kapnak szerepet, mint az új vakcinák kifejlesztése, a terméshozamok növelése vagy technológiai központok építése. Legutóbb pedig 50 millió dollárt fordítottak az Ebola leküzdésére.

Sok szakértő egyébként úgy véli, hogy Gates nem önmagában az adományozott összegek miatt számít a filantrópia éllovasának, hanem a meggyőző ereje miatt. Ő és Warren Buffett ugyanis számos milliárdost rávettek 2010-ben, hogy vagyonuk legalább felét fordítsák jótékony célokra. Eddig 127 adakozót sikerült összegyűjteniük.

Jeffrey Skoll, eBay

Skoll volt az első alkalmazottja és elnöke annak a vállalatnak, amely megreformálta a kereskedelmet. Miután az eBay-nél megcsinálta a szerencséjét és a vagyonát, Skoll hamarosan el is kezdte szétosztani az utóbbit.

A 49 éves zseni 1999-ben alapította a Skoll Foundation nevű alapítványát azzal a vagyonnal, melyet az eBay tőzsdére menetelével keresett. Célja az volt, hogy támogassa a szociális vállalkozókat, a szervezet 413 millió dollárt osztott szét 5 kontinensen 108 magánszemély és 87 vállalkozás között. A nyertesek olyan projektekkel álltak elő melyek széles skálán foglalkoznak az oktatási rendszer, az egészségügy, az élelmiszerbiztonság vagy a gazdasági fejlődés kérdéseivel.

Mindazonáltal a 3,8 milliárd dolláros nettó vagyonnal rendelkező Skoll szerint a szociális vállalkozó szellem nem az egyetlen módja a világ megváltoztatásának. Éppen ezért vállalatán, a Participant Medián keresztül 55 film gyártását támogatta, melyek mind egy-egy jelentős problémára hívják fel a figyelmet. Ilyen a 2006-os Kellemetlen igazság, a 2005-ös Sziriána vagy a 2011-es The Help (A segítség).

Gordon Moore, Intel

Az Intel 85 éves társalapítója bár nem számít fiatalnak, mégis számottevő szerepe van a jótékonysági életben. Gordon Moore és felesége, Betty ugyanis a második legnagyobb adakozó házaspárnak számítanak Bill és Melinda Gates után, ha az adományok és a vagyon arányáról van szó.

Moorék 2001-ben indították el a Gordon and Betty Moore Foundationt a vagyonuk feléből. Az alapítvány mára 5 milliárd dollár értékű eszközállománnyal rendelkezik és 3 milliárd dollárnyi adományt gyűjtött össze. Moore nettó vagyona egyébként jelenleg 6,9 milliárd dollár.

Idős kora ellenére Moore elsődleges célja a jövő megóvása a technikai fejlődésen keresztül. Olyan projekteket támogat, mint az óceánok halgazdálkodásának reformja vagy a vadon élő lazacok élőhelyeinek megóvása. Emellett segít egy kezdeményezést, amely egy Kaliforniánál kétszer nagyobb területet kíván megőrizni az Amazonas mentén.

Az alapítvány továbbá 300 millió dollárral támogatta Moore korábbi egyetemét, a California Institute of Technologyt egy intézmények közötti adatátkutatói központ felállításában, valamint többszöri adománnyal járult hozzá egy korai földrengés előrejelző rendszer kifejlesztéséhez.

Ezen kívül 250 millió dollárt adott a Thirty Meter Telescope projektnek, amely a világ legnagyobb optikai távcsöve lesz, amikor 2021-ben elérhetővé válik.

A betegellátás a másik olyan terület, amely Moore szívügye. Bár az Intel alapító névtelenül is sokat tett a terület javítása érdekében, legutóbb nyíltan vállalta, hogy az alapítványa 50 millió dollárral támogatja a University of California San Francisco Medical Centert.

Marc Benioff, Oracle

Amikor Benioff 1999-ben elhagyta az Oracle-t, és megalapította saját cégét, a Salesforce.comot, a felhő alapú számítógépes rendszerek egyik úttörőjének számított. Benioff ugyancsak élen járt a vállalati adományozások modelljének kialakításában, és erőteljesen hangoztatta, hogy az iparágnak nagyobb összeget kellene visszajutatnia a társadalomba.

Az 50 éves Benioff, akinek nettó vagyona 3,4 milliárd dollárra tehető, saját jótékonysági szisztémát alakított ki a Salesforce.com-nál. Az 1-1-1 modell lényege, hogy a termékek, a részvények és a dolgozói munkaórák 1 százaléka jótékonysági célra hasznosuljon. A Salesforce.com alapítványa eddig 68 millió dollár értékű támogatást gyűjtött össze különböző felsőoktatási intézmények és nonprofit szervezetek javára, és több mint 680 ezer alkalmazottja lát el évente 6 napon át önkéntes feladatokat a helyi közösségében. Emellett a Salesforce olyan szervezeteket is támogat – vagy segít kedvezményekkel –, mint az amerikai Vöröskereszt.

Benioff projektje olyannyira sikeresnek bizonyult, hogy számos nagy társaság, köztük a Google is átvette az 1-1-1 modellt. Múlt februárban egyébként Benioff megalapította az SF Gives nevű szervezetet, amely a San Francisco-öböl területén küzd a szegénység ellen. Ez az a régió ugyanis, ahol a technológiai robbanás következtében erősen megugrottak a jövedelemkülönbségek a lakosság körében. Ehhez Benioff 20 társaság, köztük az Apple vezetőit nyerte meg, hogy összesen 10 millió dollárral támogassák az ügyet.

Michael Dell, Dell Computers

Tavaly októberben Michael Dell megnyerte a nagy csatáját Carl Icahn ellen, és végre teljes irányítást vásárolt magának a vállalatban, amelyet 31 éve alapított. Az egész folyamat során 24,9 milliárd dollárt költött el, melynek következtében a nettó vagyona jelenleg 21,4 milliárd dollárra tehető. Mindazonáltal a 49 éves Dell és felesége elkötelezettek a jótékonykodás iránt. Az 1999-ben alapított Michael és Susan Dell Alapítványon keresztül komoly összegeket fordítottak a gyermekszegénység elleni küzdelemre.

Az alapítvány, amely elsősorban az egészségügyre, illetve a városi oktatásra fókuszál mindeddig 1 milliárd dollárt osztott szét, miközben további 7 milliárd dollárnyi eszközzel rendelkezik. A szervezettől függetlenül a házaspár egyébként hozzávetőleg 200 millió dollárt költött el egyéb jótékonysági célokra. Mikrofinanszírozáson és más vállalati támogatásokon keresztül Dell komoly összeggel támogatja az Indiában és Dél-Afrikában működő startupokat, az egészségügyi és oktatási beruházásokat, valamint a jelzáloghitelezést.

Mindemellett az alapítvány Texasban 6500 oktatót látott el különböző, a tanítást segítő technológiai felszerelésekkel, miközben a Dell nevével fémjelzett ösztöndíjprogram 2012-ig 589 nehéz anyagi helyzetben lévő hallgatót segített diplomához.

Paul Allen, Microsoft

A Seattle Seahawks amerikaifutball-csapat tulajdonosa és a Microsoft társalapítója előszeretettel jótékonykodik az otthonához és a szívéhez közelálló területeken. Allen élete során eddig 1,5 milliárd értékű adományt osztott szét, melynek harmadát az USA észak-nyugati régiójának helyi ügyeire fordította. Legalább ekkora hányad ment továbbá a seattle-i székhelyű Allen Institute for Brain Science nevet viselő idegtudományi kutatási központnak, melyet Allen tőkéjének segítségével alapítottak 2013-ban.

Bár a 17,1 milliárd dolláros nettó vagyonnal bíró Allen már 61 éves, mégis fiatalokat meghazudtoló hévvel küzd a tudományos fejlődésért. Emellett testvérével, Judyval 1988-ban létrehozták a Paul G. Allen Family Foundation nevű alapítványt, amely több mint 10 millió dollárral támogatta a törzsi közösségeknek segítő szervezeteket. Dellék számára a szegénység elleni küzdelem egyértelműen prioritásnak számít. Az Alapvető Szükségletek Program például azoknak igyekszik támogatást biztosítani, akiket a leginkább érintett a gazdasági válság. Az alapítvány olyan ügyekre is ad pénzt továbbá, mint az oktatás vagy a művészet, illetve egyre inkább terjeszkedik a tengeri és vadvilág fenntartásának kérdése irányába.

Mi több, Allen 100 millió dollárral támogatta az Ebola elleni harcot, ami a legnagyobb adománynak minősül az ügy esetében. Ráadásul felállította a www.TackleEbola.com nevű honlapot, ahol korlátlan mértékben lehet segíteni a betegség ellen vívott küzdelmet.