2024 március 19

A görögök szerint új politikai mixre van szükség

A politika iránt fogékony közvélemény nagy várakozással tekintett a találkozó elébe. Már csak azért is, mivel sokan vélekedtek úgy, hogy Európa pillanatnyilag legtekintélyesebb politikusa találkozott az Ókontinens frissen hatalomra került új ,,fenegyerekével”.

Homályos, mit jelent az új görög ,,politikai mix”

A megfogalmazásban sok igazság van. A görög kormányfő ugyanis már hazája legutóbbi parlamenti választása előtt kinyilvánította, hogy a korábban járt utat, nevezetesen az európai intézmények és politikusok által támogatott megszorítások politikáját ő és a pártja elutasítja. Ciprasz kormányra kerülése óta azonban egyre inkább az derül ki, hogy a politikai hatalmat megszerezett pártnak és politikusainak valójában nincsen olyan hiteles gazdasági programja, amely felválthatná a korábbit.

A német kancellár és a görög miniszterelnök találkozóján ez a vélekedés nyert megerősítést. Alexis Ciprasz nem érkezett olyan szándékkal Németországba, hogy feltárja – ha vannak ilyenek – kormánya tényleges gazdasági törekvéseit, s mindezt ki is nyilvánította, hangsúlyozván: nem pénzügyi segítségért, hanem a két ország közötti nézeteltérések rendezése végett érkezett Berlinbe. Megfogalmazta, a görög problémák rendezéséhez új ,,politikai mixre” van szükség, de hogy mi is lenne az, arra sem a németek, sem Európa közvéleménye nem kapott választ.

Egyáltalán nem véletlen, hogy a német kancellár is tartózkodóan nyilatkozott. Elsősorban azt hangsúlyozta, hogy a görög válság rendezéséről az arra hivatott európai szervezeteknek és a közös európai szerveket vezető politikusoknak kell dönteniük. Mindezt érthettük úgy, hogy ebben a helyzetben Németország egy a sok közül, ténylegesen azonban arról van szó, hogy a kancellár nem akart véleményt formálni ebben a kérdésben. Arról nem is beszélve, hogy a német politika és személyesen Angela Merkel állásfoglalása a legfontosabb tényező lehet a görög kérdésben.

Fontos, hogy létrejött a német-görög párbeszéd

Politikai megfigyelők szerint mindazonáltal fontos, hogy végül is létrejött a párbeszéd a német és a görög kormány között. Akkor is, amikor kényes politikai kérdéseket érintettek. Ilyen volt például a Ciprasz által ismételten felvetett nácizmus által elkövetett bűntettek jóvátétele. Merkel elutasította, hogy mai államát összemossák a náci Németországgal, hangsúlyozta, kormánya jogilag lezártnak tekinti kérdést, s nem felejti el ugyanakkor, hogy a náci Németország milyen fájdalmakat okozott a görög népnek.

Az is figyelemre méltó tényező, hogy a találkozás előtt és annak alkalmából létrejöttek olyan diplomáciai és más munkacsoportok, amelyekben tovább folytatódhat a most megkezdett párbeszéd. Egyelőre arról sem szivárgott ki semmi, mi is történt a találkozó kevésbé publikus részében. Nevezetesen azon a munkavacsorán, amelyet Angela Merkel adott görög partnere számára.

Arra sem kaptunk választ, változik-e a görögök európai megítélése a találkozó után. Ha nem, akkor a mediterrán ország lakosainak azzal a nem kis problémával kell szembe nézniük, hogy kiürül az állam kasszája. Görögországnak ugyanis kemény összegeket kell, kellene törlesztenie az elkövetkező hónapok mindegyikében. A hogyanra pillanatnyilag nincs valóban megnyugtató válasz. Márpedig a görög válság eddig is rengeteg pénzébe került Európának. Az elmúlt öt esztendőben legalább kétszáznegyven milliárd euróba.

Súlyos eurómilliárdokat kellene rendeznie a görögöknek

Mi lesz a görög adósság rendezésével, az a görög-német kormánytalálkozó után is az egyik legnehezebb európai kérdés. Amit biztosan ismerünk Görögországnak szinte minden hónapban euró milliárdokat kellene fizetnie a hitelezőinek. Ez a summa az idén összesen tizenhétmilliárd eurót tesz ki. A legnagyobb hitelező a Nemzetközi Valuta Alap, neki 8,1 milliárd euróval tartoznak a görögök. További hitelezők között van az Európai Központi Bank és olyan, elsősorban eurozónás országok beli hitelezők, akik hittek a görög válság megoldhatóságában.