2024 április 25

A válság előtt sem volt ekkora pesszimizmus

A közlemény szerint az idei év harmadik negyedévében jelentős változások mentek végbe a magyar feldolgozóipari bizalmi indexben, ami az üzleti környezet megítélését rontotta jelentősen.

Még éppen 50 pont felett áll a bizalmi index

A kutatóintézet kifejti, hogy a feldolgozóipari barométer 2013 elején elindult emelkedése hamar megtorpant: 2014 őszén az index immár hetedik alkalommal 55 pont körül ingadozik, néhány százalékpontos kilengésekkel.

A vállalatok gazdasági mutatóiból összeállított bizalmi index már második alkalommal esik, még éppen 50 pont felett áll. Bár a rövid távú termelési prognózisok kifejezetten jók, a megrendelések apadnak, miközben a készletek szintje változatlan – áll a közleményben.

A vállalatok megítélését javítja, hogy az exportmegrendelések magasak, és a belföldi piacon is élénkülés tapasztalható, bár ez a rendelésállományokon még csak kevésbé látszik. Ugyanakkor a jövőt rövid távon kiszámíthatatlannak ítélik, újra nagy a bizonytalanság a hazai és a nemzetközi üzleti környezetben, miközben szerkezeti problémák – közöttük munkaerőhiány – is nehezítik a termelést.

Vajon befolyásolja majd a hangulatromlás az üzleti döntéseket?

Figyelemre méltó, hogy a vállalatvezetők megítélése a magyar gazdaság helyzetéről és kilátásairól drámaian romlott a 2014 őszi felmérésben. Az index a nyári 53 pontról 30 pontra zuhant, ilyen drasztikus mértékű visszaesést még a válság idején sem tapasztaltak – írták.

A magyar gazdaság rövid távú kilátásaival kapcsolatos várakozások hirtelen és drasztikus romlása 2014 őszén jelentős és általános hangulatromlást jelez a vállalkozók körében. A Kopint-Tárki szerint azt azonban nehéz megítélni, hogy ez a bizalomvesztés a vállalatok üzleti magatartását is közvetlenül negatívan befolyásolja-e az elkövetkező időszakban, vagy csupán olyan hangulati elem, amely nem feltétlenül terjed át a vállalkozók saját cégüket érintő üzleti döntéseire.

A Kopint-Tárki előrejelzése szerint 2014 utolsó negyedévében csaknem az összes feldolgozóipari ágazatban egy százalék feletti termelésbővülés valószínű. Kivételt csak a villamosberendezés-gyártás jelent, ahol egy százalék alatti visszaesést valószínűsítenek. A kutatóintézet 2015-ben egy százalék feletti növekedést vár a járműgyártás mellett a gép, gépi berendezés gyártása, a textília, ruházat, bőr és bőrtermék gyártása, a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártás területein. Jövőre stagnálhat a vegyianyag-termék gyártása, a fémalapanyag és fémfeldolgozási termék gyártása, valamint a villamos berendezések gyártása – közölték.