2024 április 20

Beindulhat végre a német motor

A DIW az idén 1,5 százalékos, jövőre 1,4 százalékos, 2016-ban pedig 1,7 százalékos GDP-növekedésre számít.

Őszi elemzésében a DIW Berlin az idei évre 1,3 százalékos, 2015-re pedig 1,2 százalékos GDP-növekedést jelzett előre. A mindkét esetben 0,2 százalékpontos javítást Ferdinand Fichtner, a DIW Berlin konjunktúra kutatási igazgatója azzal indokolta, hogy számos ágazat teljesítménye a várnál jobban alakult, a vállalatok körében enyhült a jövőbeni kilátásokkal szembeni bizonytalanság, ami fokozta beruházási hajlandóságukat.

A javuló kilátásokra a müncheni ifo gazdaságkutató intézet is prognózisának felfelé javításával reagált a napokban.

Kicsit javult a globális gazdaság

A harmadik negyedévben kissé javult a világgazdaság növekedési üteme. Az elemzés szerint a kedvezőbb helyzet az iparosodott országok munkaerő piacán a bérek növekedésében köszön majd vissza, ami a továbbra is csökkenő energiaárakkal együtt a vásárlóerő, ezzel együtt a lakossági fogyasztás, valamint a vállalati beruházások növekedéséhez vezet.

Németországban a DIW – nem utolsósorban a szövetségi minimálbér bevezetése miatt is – a bérek növekedésére, valamint az alacsony olajárak miatt az infláció további csökkenésére számít. A német gazdasági növekedést a belső kereslet emelkedése mellett az bővülő export is támogatja majd, ami szintén ösztönző hatással lesz a beruházásokra.

Nem lehet megúszni az orosz válságot?

A német gazdasági konjunktúrára leselkedő legnagyobb veszélyt az oroszországi válság elmélyülésében látja a DIW. Az országot nem csak az olajáresésből származó bevételkiesés, hanem a tőke kimenekítése is recesszióba taszíthatja – mondta Ferdinand Fichtner. Egyáltalán nem zárható ki, hogy ennek a gyengélkedő euróövezeti gazdaságra nézve is hátrányos következményei lesznek. A növekedésnek féket vethet még egy váratlan mértékű és időzítésű amerikai kamatemelés, illetve az olajárak váratlan és nagymértékű emelkedése is – mutatott rá a DIW Berlin konjunktúra kutatója.