2024 április 27

Draghi is drukkol a görögöknek

„Mindannyian azt akarjuk, hogy Görögországnak sikerüljön (elkerülnie az államcsődöt). A megoldás a görög kormány kezében van. Sokkal több munkára van szükség, és sürgősen” – mondta Draghi Washingtonban, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi közgyűlésén.

Fontos lenne a hitelezőknek látni az intézkedések hatásait

Az EKB elnöke a szükségesnek nevezte a hatásvizsgálatokat. Közölte, Athénnak olyan átfogó tervvel kell előállnia, amelynek keretein belül lehetővé válik a hitelezőknek, hogy felmérjék a görög kormány intézkedési javaslatainak gazdasági hatásait.

„Olyan módszertanra van szükség, amellyel fel tudjuk mérni ezeknek a javaslatoknak a kvantitatív, fiskális hatását” – mondta.

Ugyanakkor azt is leszögezte, nem számol azzal az eshetőséggel, hogy Görögország csődbe mehet. „A görög vezetők többször megerősítették, hogy minden kötelezettségüknek eleget akarnak tenni” – mondta.

Az eurózóna gazdasági helyzete évek óta most a legjobb

Mario Draghi az IMF/Világbank közgyűlésen egyúttal arra szólította fel az eurózóna országait, hogy továbbra is folytassanak szigorú fiskális politikát, és ne hagyjanak fel az adósságcsökkentésre irányuló törekvéseikkel.

Mindazonáltal úgy értékelte, hogy az eurózóna gazdasági helyzete évek óta most a legjobb. Draghi szerint a hitelezési környezet jelentősen javult, és az EKB intézkedései – elsősorban a bank mennyiségi enyhítése – láthatóan elérték céljaikat.

Itt a magyar nézőpont

Napról napra szűkül Görögország gazdasági mozgástere – mondta Jenei Domonkos, a Nézőpont Intézet gazdasági elemzője vasárnap az M1 aktuális csatorna műsorában.

Görögországnak a közeljövőben jelentős hiteltörlesztési kötelezettségei vannak, miközben működési költségeit is fedeznie kell – mutatott rá az elemző a görög válságról beszélve, amely központi téma a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank pénteken kezdődött, háromnapos tavaszi közgyűlésén is.

Jenei Domonkos kiemelte: azzal, hogy Görögország gazdaságpolitikai mozgástere folyamatosan szűkül, a politikai mozgásterük is csökkenhet, és lehet, hogy előbb-utóbb engedniük kell.

Hangsúlyozta, az IMF-nek és az Európai Uniónak egyáltalán nem érdeke, hogy Görögország kiessen az eurózónából. A görögök viszont nem szeretnének megszorító intézkedéseket bevezetni – tette hozzá.