2024 április 26

Egyiptom újra megnyitotta kapuit

Az ország stabilitását szimbolizálni hivatott rendezvény elsődleges célja, hogy jelezze a világnak, Egyiptom újra megnyitotta kapuit a nemzetközi befektetők előtt. Asraf Szalmán beruházási miniszter a rendezvény előtt úgy nyilatkozott, hogy Egyiptom várhatóan 15-20 milliárd dollár (4330-5770 milliárd forint) értékben ír alá üzleti megállapodásokat Sarm-es-Sejkben. A konferencián 30 – nagyrészt az arab világból és Afrikából érkező – államfő és több mint 2500 beruházó vesz részt. Összesen mintegy 100 ország képviselteti magát.

Egyiptom egy fiatal ország

A kedvező beruházási klímát ecsetelő nyitóbeszédében Abdel-Fattáh esz-Szíszi államfő egyebek mellett a rendelkezésre álló emberi erőforrást emelte ki. „Egyiptom egy fiatal ország” – jelentette ki, s arra emlékeztette a jelenlévőket, hogy a lakosság kétharmada 40 év alatt van, és hogy 30 millió egyiptomi munkaképes korú.

Szíszi reményeit fejezte ki, hogy az országban megvalósuló „megaberuházások” segítségével 10 százalékra csökken a jelenlegi több mint 13 százalékos munkanélküliség, és legfontosabb céljai között említette, hogy a gazdasági növekedés a következő öt év alatt elérje a 6 százalékot.

„Egyiptom mindig a térséget fenyegető veszélyekkel szembeni első frontvonalat alkotta” – közölte az államfő a régióban egyre nagyobb teret nyerő terrorszervezetek jelentette veszélyről szólva, amellyel az ország – mint mondta – csak egy stabil gazdaságra támaszkodva tud szembeszállni.

A bürokrácia és a korrupció elrettenti a beruházókat

A felszólalók között volt John Kerry amerikai külügyminiszter is, aki azt mondta: „az amerikaiak elkötelezettek Egyiptom biztonsága, valamint gazdasági jóléte és politikai stabilitása mellett”. „Egy erős, virágzó, demokratikus Egyiptom nélkülözhetetlen egy erős és virágzó régió létrejöttéhez” – hangsúlyozta Kerry.

A két ország közti stratégiai jó viszony megingott, miután az egyiptomi hadsereg 2013-ban elmozdította tisztségéből az első demokratikus úton megválasztatott elnököt, az iszlamista Mohamed Murszit. Washington akkor befagyasztotta a Kairónak évente folyósított mintegy 1,3 millárd dollárnyi katonai segély egy részét, amelyet a mai napig nem oldott fel teljesen.

Kerry mindazonáltal hangsúlyozta, hogy a legnagyobb amerikai cégek képviseltetik magukat Sarm-es-Sejkben, egyebek mellett a Coca-Cola és a General Electric konglomerátumokat említve. A tárcavezető kiemelten méltatta a külföldi befektetéseket szabályozó új törvényeket, amelyeket Szíszi az elmúlt napokban léptetett érvénybe. Kerry megjegyezte, hogy a bürokrácia, és korrupció elrettentik a beruházni vágyó cégeket.

12 milliárd dolláros segély

Szaúd-Arábia, Kuvait és az Egyesült Arab Emírségek a megnyitón összesen 12 milliárd dollár segélyt és beruházásokat ígértek. Kairó 23 milliárd dollárnyi, több mint 6223 milliárd forint támogatást kapott az említett Perzsa- (Arab-) öböl menti államoktól a Murszi megbuktatása óta eltelt másfél év alatt. A konferencia előtt nyilatkozó egyiptomi kormánytisztviselők ugyanakkor hangsúlyozták: Sarm-es-Sejk célja, hogy Egyiptom segélyezettből üzleti partnerré váljék.

A külföldi beruházások mértéke a 2011-es felkelés következtében hatalmasat zuhant, a 2007-2008-as 13 milliárd dollárhoz képest a forradalom után mindössze 2,2 milliárdot ért el. Asraf Szalmán beruházási miniszter mindazonáltal az idén 8 milliárd dollárnyi külföldi befektetésekkel számol.