2024 április 27

Eleget tud a Fed a szükséges lépésekhez

Erőteljes utalás jöhet

A Moody’s Analytics – a hitelminősítői és pénzügyi szolgáltatási tevékenységet végző Moody’s Corporation cégcsoport gazdaságelemző részlege – az amerikai hitelpiaci folyamatokról hétfőn Londonban ismertetett új elemzésében közölte, hogy véleménye szerint a piaci fellendülés folytatódása esetén a Fed monetáris testülete (FOMC) már jövő szerdai ülésén bejelentést tehet a mennyiségi enyhítési ciklus leépítésének kezdetéről, vagy „minimum erőteljesen utalhat” arra, hogy a januári FOMC-ülésen hangzik el ez a bejelentés.

A Moody’s Analytics elemzői szerint ugyanakkor az amerikai személyi fogyasztási árindex (PCE) – a Fed által leginkább figyelt inflációs mérőszám -, amely októberben „rendkívül alacsony”, mindössze 0,7 százalék volt éves összevetésben, a vártnál erősebb novemberi foglalkoztatási adatok ellenére is a mennyiségi enyhítés leépítésének halasztására bírhatja rá a Fed monetáris döntéshozóit, különös tekintettel arra, hogy az e módszerrel számolt inflációs ütem jelentősen elmarad a Federal Reserve 2 százalékos céljától.

Ráadásul a maginflációs szinten kalkulált tizenkét havi PCE-árindex sem volt több 1,1 százaléknál, ami arra vall, hogy az amerikai inflációt korántsem csak az élelmiszer- és az energiakomponens tartja kordában – hangsúlyozták hétfői elemzésükben a Moody’s Analytics közgazdászai.

Már megvan a bizonyíték

Hasonló következtetésekre jutottak az egyik legnagyobb londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics szakelemzői, bár ők a PCE-indexnek kisebb jelentőséget tulajdonítottak hétfői értékelésükben.

A cég szakértői szerint a robusztus novemberi amerikai foglalkoztatási adatok után már „minden szükséges bizonyíték” a Federal Reserve kezében van arról, hogy ebben a hónapban el lehet kezdeni a gazdaságélénkítő céllal elindított mennyiségi enyhítési ciklus kivezetését.

A Fed az eredetileg széles körben várt időpontban, szeptemberben még „visszariadt” a havi 85 milliárd dolláros eszközvásárlási program leépítésének elkezdésétől, miután az akkor ismertté vált júliusi foglalkoztatási adatokból kiderült, hogy abban a hónapban 100 ezer alá csökkent a mezőgazdaságon kívüli szektorokban létrejött új állások száma az amerikai gazdaságban. Az utóbbi négy hónapban azonban a havi gyarapodás átlagos üteme már meghaladta a 200 ezret, ráadásul széles bázisú munkahelyszám-növekedésről van szó, amely egyszerre zajlik a feldolgozószektorban, az építőiparban, az oktatási és egészségügyi szolgáltatásokban, valamint a kiskereskedelmi szektorban – hangsúlyozták hétfői elemzésükben a Capital Economics londoni közgazdászai.

A ház is kitér az alacsony októberi PCE-árindexre, amely a cég elemzői szerint az egyetlen aggodalomforrás lehet a Fed döntéshozói számára. A Capital Economics londoni elemzői közölték ugyanakkor, hogy várakozásuk szerint az amerikai munkapiac erőteljes folyamatai láttán a Fed ennek ellenére is hozzákezd a mennyiségi enyhítési ciklus visszafogásához a FOMC decemberi ülésén.

Aggódnak a fejlődő piacokért

Más nagy londoni házak legutóbbi előrejelzései szerint a globális felzárkózó térség megszenvedheti a Fed mennyiségi enyhítési programjának várható leépítését.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ egyik legnagyobb gazdaságelemző intézete – decemberre szóló új világgazdasági előrejelzésében közölte, hogy a felzárkózó térség gazdaságaira „nagyon nagy” lefelé ható kockázatnak tekinti a Fed által kibocsátott likviditás csökkentését.

A ház szerint jóllehet a Fed kötvényvásárlási programjának várható kivezetése súlyos károkat valószínűleg nem okoz a globális felzárkózó régióban, nem lehet azonban kizárni egy olyan újbóli piaci eladási sokkot, mint amilyen 2013 közepén, a Fed-eszközvásárlások visszafogásának felvetődése nyomán érte a felzárkózó gazdaságokat. A következő néhány évben ez lesz a világgazdaság egészét terhelő legjelentősebb kockázati tényező is – vélekedtek az EIU londoni elemzői.

Az alapkezelők pesszimisták

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő által az európai intézményi kötvénypiaci befektetők körében elvégzett, minap Londonban ismertetett negyedik negyedéves felmérés szerint a megkérdezett befektetési társaságoknak mindössze a 12 százaléka számol azzal, hogy a világgazdaság egésze komolyabban megsínyli, ha a Fed hozzákezd mennyiségi enyhítési ciklusának kivezetéséhez.

A Fitch kimutatása szerint ugyanakkor az európai alapkezelők 60 százaléka attól tart, hogy a felzárkózó térség szuverén adósainak hitelpiaci kondíciói romlani fognak a Fed likviditásinjekciójának visszafogása nyomán.