2024 április 18

Élelmiszerminőségi okok miatt tiltják az importot

Magyarország számára egyáltalán nem megnyugtató az orosz-ukrán válság további mélyülése. Részint azért, mert a közvetlen szomszédságunkban, egy velünk határos országban dúló polgárháborúban ártatlan emberek esnek a harcok áldozatául. Másfelől számos gazdasági szállal kötődünk a konfliktus mindkét szereplőjéhez, Oroszországhoz és Ukrajnához egyaránt. Hogy mást nem mondjunk, például a Paksi Atomerőmű beruházás miatt az oroszokhoz, vagy a gázszállítások kapcsán az oroszokhoz és a tranzit utat biztosító ukránokhoz.

Még ennél is aggasztóbb azonban a napokban nyilvánosságra került  információ, miszerint Ukrajna NATO partnerségi státuszt kaphat. „Ez új fejezetet nyithat az ukrán katonai konfliktusban”, mondja Péter László, korábbi ukrán konzul. „Az ilyen státusz lehetővé teszi Ukrajna számára, hogy pénzügyi támogatást kapjon az USA-tól katonai felszerelések és védelmi rendszerek beszerzésére vagy bérlésére, valamint katonai felszerelések és fegyverek szállítására a háború alatt.”

Gazdasági téren is kiterjedt harcok dúlnak

A mostani gazdasági téren éleződő háborúskodást nem kizárt, hogy újra a fegyveres konfliktus súlyosbodása váltja fel. A szemben álló ukrán és orosz fél gazdaságában már eddig is jelentős gondokat okozott a válság. Az ukrán gazdaság 4,7 százalékkal zsugorodott a második negyedévben éves összevetésben az első negyedévi 1,1 százalékos visszaesés után. Az ukrán statisztikai hivatal közlése szerint idén 6 százalékkal zsugorodik a GDP. A nemzetközi pénzügyi intézmények nagyobb gazdaság visszaesést várnak, ami szerintük elérheti akár a 7 százalékot is.

A gazdasági háborúskodás azonban nem áll meg Ukrajna és Oroszország között. Nem sokkal azután, hogy a Nyugat újabb gazdasági korlátozásokat jelentett be Oroszországgal szemben, közölte a Kreml, hogy augusztus elsejétől – élelmiszer biztonsági okokra hivatkozva – megtiltja az őt folyamatosan kritizáló Lengyelországból a zöldségek és gyümölcsök behozatalát.

A korlátozás mindenki számára nagy érvágás

Ez pedig nem kis érvágás, hiszen Lengyelország az egyik legjelentősebb zöldség és gyümölcs szállítója Oroszországnak. Orosz adatok szerint tavaly hétszázhetvenhatezer tonna almát, körtét és birsalmát tett ki a lengyel import. A behozatal értéke elértre a négyszázharmincmillió dollárt.

Az intézkedés egyáltalán nem meglepő. Oroszország gyakran fordult már eddig is a kereskedelmi tiltás eszközéhez. A korábbiakban megtiltotta Ukrajnából a zöldség-, gyümölcs- és halkonzervek importját. Mindezt  persze azután tette, hogy előtte az ukrán hatóságok bejelentették, leállítják az orosz sertéshúsimportot, mert Brjanszk és Orenburg városokban, valamint a kurszki körzetben afrikai sertéspestis fordult elő. Oroszország ismét lépett: július 28-ától az ukrán tej és tejtermékek importját tiltotta meg.

Az importkorlátozások jelentős károkat okozhat Ukrajnának is. Oroszország az idén eddig 495 millió dollár értékben importált ukrán mezőgazdasági termékeket, ebből 106,3 millió dollárért tejtermékeket.

Hová is fajul a gazdasági háborúskodás, azt jelenleg nehéz lenne megítélni. Egy biztos, hogy az Európai Unió is fenyegetve érezheti magát. Oroszország ugyanis – hírek szerint – azon gondolkozik, hogy további uniós ország gyümölcsimportját is korlátozza. Az indok ezúttal az, hogy az onnan érkező gyümölcsök keleti gyümölcsmollyal fertőzöttek.

Pesszimistán reagált a moszkvai tőzsde

Az orosz tőzsde meglehetősen pesszimistán reagált az elmúlt időszakban e helyzetre. A hét elején súlyos mínuszba került a moszkvai értéktőzsde arra a bejelentésre, hogy több mint 50 milliárd dollárt ítélt meg három felperesnek az orosz állammal szemben a hágai székhelyű Állandó Választottbíróság a Jukosz olajvállalat kisajátítása miatt.

A katonai és gazdasági háborúskodásban némi enyhülést hozhat, hogy  az ukrán elnök Petro Porosenko bejelentette találkozót kezdeményez Oroszországgal. A tárgyalások helyszínéül Fehéroroszországot jelölte meg az ukrán államfő. Alexander Lukasenko fehérorosz államfő késznek mutatkozott, hogy közvetítsen a felek között a találkozó létrejötte érdekében. Információk szerint a tárgyalásokra akár már holnap sor kerülhet Minszkben.