2024 április 25

Fellélegezhet Amerika

usa-amerikai-zászló-121115Óriási az államadósság

A Fitch Ratings Londonban ismertetett elemzése felidézi, hogy az október 17-én felfüggesztett adósságlimit február 8-án ismét életbe lép, az akkori aktuális szövetségi adósságállománynak megfelelő szinten. A Fitch becslése szerint aznap 17 300 milliárd dollár lesz a nominális amerikai államadósság.

A hitelminősítő londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint sikerül megállapodásra jutni az amerikai államadósság-plafon emeléséről vagy újbóli felfüggesztéséről, mielőtt az amerikai pénzügyminisztérium teljesen kimeríti hitelfelvételi lehetőségeit. Az adósságlimit-probléma időben történő megoldása azonban szükséges ahhoz, hogy ne váljék azonnal bizonytalanná az amerikai pénzügyminisztérium képessége a törlesztési kötelezettségek naprakész teljesítésére – fogalmaz a Fitch Ratings szerdai elemzése.

A ház szerint ha a limitet nem emelik meg, vagy nem függesztik fel ismét február 8-ától, akkor az amerikai pénzügyminisztériumnak csak korlátozott időkerete lesz a hitelfelvételi kapacitások teljes kifutásáig. Ez az időkeret mindenképpen rövidebb lenne, mint az előző hasonló epizódok idején, mivel az amerikai szövetségi államháztartás rendszerint komoly hiányokkal zárja minden évben a februárt és a márciust az e hónapokban esedékes jelentős adó-visszatérítések miatt.

dollárA dollár szerepét kockáztatják

Az Egyesült Államok adósi hitelességével kapcsolatban újra és újra felmerülő bizonytalanságok a dollár globális szerepébe vetett bizalmat kockáztatják, hátrányos hatást gyakorolnak az amerikai gazdaságra, és az ilyen ismétlődő bizonytalanságok nem a lehetséges legjobb, „AAA” besorolással ellátott államadósok jellemző tulajdonságai – fogalmaznak szerdai elemzésükben a Fitch Ratings szakértői.

A hitelminősítő hangsúlyozza: az, hogy a dollár a világ első számú tartalékvalutája, más országokéval összemérhetetlen finanszírozási rugalmasságot biztosít az Egyesült Államoknak, és ez a fő oka annak, hogy az amerikai „AAA” besorolás érvényben maradhat más, hasonló adósosztályzatú gazdaságokénál magasabb közadósság-ráta mellett is.

Márciusban vizsgálódnak

A Fitch Ratings közölte, hogy menetrendje szerint az amerikai adósbesorolás következő felülvizsgálata március 21-én esedékes, ám az addig bekövetkező „fejlemények és események” a felülvizsgálat időpontját előbbre hozhatják.

A Fitch tavaly októberben leminősítés lehetőségére utaló, negatív kilátású megfigyelés alá vette az Egyesült Államok hosszú futamidejű hazai és külső szuverén adósságának „AAA” osztályzatát, elsősorban az államadósság-limit emeléséről szóló megállapodás hiányára hivatkozva.

Ha a Fitch megvonja az amerikai „AAA” besorolást, az Egyesült Államoknak már két nagy nemzetközi hitelminősítőnél lenne a legjobb besorolásnál alacsonyabb államadós-osztályzata. A Standard & Poor’s ugyanis már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az „AAA” szuverén osztályzatot, egy fokozattal „AA plusz”-ra süllyesztve a besorolást.

Az S&P annak idején azzal a véleményével indokolta e döntését, hogy az akkori adósságlimit-emelési vita lezárásaként létrejött államháztartási konszolidációs terv elégtelen a középtávú amerikai államadósság-pálya stabilizálásához.

moodys_121213A Moody’s kitart

A Moody’s Investors Service – a világ legnagyobb hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja – az amerikai adósságlimitről szerdán Londonban ismertetett új elemzésében mindazonáltal közölte, hogy az adósságplafon e héten esedékes újbóli életbe lépése nem befolyásolja a cég által az Egyesült Államokra stabil kilátással érvényben tartott legjobb – a Moody’s módszertanában „Aaa”-val jelölt – szuverén besorolást.

A Moody’s szerint ugyanis valószínűtlen az adósságplafon emelésének elmaradása, de az amerikai pénzügyminisztérium várhatóan ebben az esetben is elsőbbséget adna a kamatkötelezettségek teljesítésének.

Ha az adósságlimit emelésének elmaradása esetén a pénzügyminisztériumnak kiadáscsökkentésekhez kellene folyamodnia, ezek a lefaragások akkor sem lennének olyan mértékűek, mint amekkorákat a 2011-es és a 2013-as vitás epizódok megoldatlanul maradása okozott volna, tekintettel arra, hogy azokban az időpontokban az amerikai államháztartás deficitje magasabb volt. A kiadásokat 2011-ben például 36 százalékkal kellett volna csökkenteni az államadósság-plafon emeléséről szóló megállapodás elmaradása esetén; jelenleg a kiadáscsökkentés potenciális aránya 16 százalék lenne – áll a Moody’s szerdai londoni elemzésében.

A hitelminősítő szerint mindezt egybevetve az államadósság-limit nem jelent komolyabb fenyegetést az amerikai kormány adósságszolgálat-teljesítési képességére.