2024 április 23

Fordulóponthoz érkezett a magyar gazdaság

Idén jöhet a felminősítés

Magyarország makrogazdasági mutatói és kilátásai kedvezőek: 2 százalék feletti növekedés, élénkülő hitelezés, költségvetési fegyelem és szinten tartott adósság jellemzi. A gazdasági mutatók terén további számottevő javulás idén nem várható, de akár már kisebb erősödés is az ország hitelminősítésének javítását hozhatja.

gdp_130515Szántó András a lakossági üzletág vezetője szerint a legfőbb ok, amiért egyre többen számítanak a felminősítésre, hogy idén a háztartások eladósodottságának szerkezetében óriási változás következhet be: a devizahitelek forintosításának köszönhetően 70-ről 3 százalékra csökken a devizahitelek aránya.

A beérkező EU források is jelentős szerepet játszanak abban, hogy 2013 eleje óta a befektetési trendek pozitívak: az állami beruházások nagymértékben hozzájárulnak a gazdasági növekedéshez. Az elemzők a fogyasztás élénkülésével számolnak. Egyrészt a devizahitelek törlesztőrészleteinek csökkenésével a lakosság elkölthető jövedelme szignifikánsan nagyobb lesz. Másrészt a csökkenő olajár miatti olcsóbb benzin is ösztönző hatású lehet. Így pont azoknak lesz több pénzük, akik valóban költenek.

Veszély leselkedik ránk

Vannak azonban negatív tényezők is, melyek árnyalják a képet: a magas államháztartási hiány, a sokak által nem kellően kiszámíthatónak tartott gazdaságpolitikai lépések, valamint a bankszektor feltőkésítése nélkül számított, 2009 óta alacsony tőkebeáramlás. magasnak mondható ugyanakkor Magyarország orosz kitettsége, amely az ukrán konfliktus miatt jelentős kockázattá válhat. További veszélyt jelent a belső kereslet gyengesége és a defláció veszélye.

Ha az inflációs pálya lefelé módosul a nyomott olajárak és az importált dezinflációs nyomás miatt, valamint az euró árfolyama tartósan 310 forint alatt marad, akkor az Európai Központ Bank (EKB) monetáris lazításának hatására az Magyar Nemzeti Bank tovább mérsékelheti az alapkamatot. Erre legkorábban tavasszal kerülhet sor, 25-50 bázisponttal csökkenthet a jegybank, év végére 1,6-1,9 közötti alapkamatot várnak az Equilor elemzői. A magyar kamatpályában a Fed jelenthet bizonytalansági faktort, bár amerikai kamatemelésre csak az év második felében számítanak.

A forint folyamatos gyengülése idén megállhat, 2015-ben 305-325 forintos kereskedési sávra lehet számítani az euró esetében. Év végére inkább a 300 forintos euró várható, a januári 327-es csúcs megismétlődése vagy annak túlszárnyalása nem várható.

Mozgalmas napok

Mozgalmas hónapnak bizonyult idén az év eleje. Január 15-én a svájci jegybank elengedte az euróval szembeni árfolyamküszöbét. A lépés szükséges volt, hiszen tarthatatlanná vált a küszöb védelme. Újból bebizonyosodott, hogy az intervenció hosszú távon kevésbé hatásos, így ezzel a döntéssel a svájci jegybank most már a piacra bízza az EUR/CHF keresztárfolyam alakítását. A lépés szükséges volt, ugyanakkor a módja miatt kritizálták a jegybankárokat. A piacon sokan veszítettek pár óra alatt, néhányan pedig nyertek – mondta el Szántó András.

ekb gazdaságtvJanuár 22-én az EKB havi 60 milliárd euróra emelte a kötvényvásárlási programot. A pénz jelentős része nem a reálgazdaságban köt ki, hanem különböző befektetési formákban. Magyarország mindenesetre jól járhat az európai mennyiségi lazítással.

Fontos esemény volt a hét végi parlamenti választás Görögországban, ahol a Sziriza győzött. A párt nem szerzett abszolút többséget, azaz az eurózóna kapcsán a legextrémebb forgatókönyvek lekerültek a napirendről.

Alapvető változás következett be a dollár megítélésében és a közeljövőben paritás közelébe kerülhet az euró-dollár árfolyam. Az amerikai gazdaságban a válság előtti szintre csökkent a munkanélküliség, a GDP növekedése 5 százalékra ugrott, miközben a csökkenő olajáraknak is köszönhetően az infláció egyelőre alig emelkedik. Így a Fed idén már nem kerülheti el a kamatemelést, ez várhatóan az év második felében következik be.

Meddig megy a benzin?

A magyar gazdaság alakulása szempontjából sem mellékes a kőolaj árának idei alakulása, miután tavaly júniusa óta 60 százalékkal került lejjebb a kőolaj ára. A jelenlegi kilátások alapján 6-12 hónapos időtávon a jelenleginél magasabb kőolajár várható a piacokon, 2015 végére 60 dolláros, 2016 végére 70 dolláros olajjal számolhatunk – mondta el Kuti Ákos elemző.

Mivel az olaj- és olajtermékek esetében a világpiaci árakat főként amerikai dollárban jegyzik, az áresés csak mérsékelten érződött a hazai benzinkutakon a forint dollárral szembeni 20 százalékos gyengülése miatt. A benzin- és a gázolaj termelői ára mindössze 31-33, míg a különböző adók és egyéb tételek az 55-60 százalékát teszik ki az árnak.

Mindezek fényében látszik, hogy 45-50 dollár közötti olajár és 270 forint körüli dollárárfolyam esetén a benzin, illetve a gázolaj ára nem süllyed a bűvös 300 forintos szint alá. Ennek eléréséhez vagy további 10-15 százalékos olajáresés, vagy azonos olajár mellett 230 forintos dollár árfolyam lenne szükséges.

A Mol-ban akad lehetőség

Egy esetleges felminősítés a Budapesti Értéktőzsde forgalmára és az ott jegyzett nagyobb vállalatok árfolyamára is jótékony hatással lenne.

mol_logo_121015A magyar piacon elérhető blue chipek közül az elemzők a Mol-ban látnak befektetési lehetőséget, amelynek árfolyama a jelenlegi 11 ezer forintos szintről akár 15 ezer forintig is emelkedhet. A lendületet az INA ügyének rendezése adhatná, igaz, ezen a téren több irány is elképzelhető: a horvát leánycég eladása rövid távon megrázkódtatást jelentene, azonban a befolyó pénz újabb akvizíciókat tenne lehetővé. Az INA megtartása és a horvátokkal való kiegyezés esetében a Mol megtérülése kedvezőbben alakulna. Az olajárak feleződése a Mol megítélésére is rányomta bélyegét, érdemi felpattanást így akvizíciók bejelentése, illetve az INA-ügy rendezése hozhatna.

A többi vezető részvény esetében semleges álláspontot fogalmazott meg Kuti. Bár az OTP fundamentumai javultak, a szigorúbb hitelfelvételi szabályok és a leánybankokkal kapcsolatos jó hírek nem teszik vonzóvá a papírt. A Magyar Telekom esetében sem látszik nagyobb fordulat, idén nem fizetnek osztalékot, és ez valószínűleg 2016-ban sem változik. A Richter esetében a közelmúltban több jó hír is napvilágot látott, azonban a vállalat megítélését leginkább az orosz és ukrán helyzet határozza meg. Ez pedig azért fájdalmas, mert ezen régiók korábban az árbevétel közel 40 százalékát tették ki, ami tavaly év végére 20 százalékra csökkenhetett, elsősorban a rubel és a hrivnya gyengülése miatt. Így a gyógyszercég esetében is semleges az Equilor álláspontja az árfolyam szempontjából.

Vonzó papírok

A magyar papírokon túl a Ryanair papírjait favorizálják a kerozinárak csökkenése és a magasabb kihasználtsági mutatók miatt. A távközlési szegmensben a francia piac kistigrise, az Iliad, valamint az egyre nagyobb tőkeerővel rendelkező Deutsche Telekom részvényeiben van fantázia.

A technológiai cégek közül a navigációs szoftvereket fejlesztő Garmin, az „okos” termékekhez érzékelőket gyártó STMicroelectronics, és a zökkenőmentes mobilinternet hardvereit előállító Qualcomm az Equilor kedvence.