2024 április 26

Gyorsulhat a reformfolyamat Indiában

November végén értékesíthetik az ONGC pakettet

A Narendra Modi miniszterelnök vezette kormányzat privatizációért felelős magas rangú képviselői hétfőn megbeszélést tartottak, hogy megvitassák az ország második legnagyobb piaci tőkeértékű cége, az ONGC részvényeinek tervezett értékesítését, amelyből 3 milliárd dolláros bevételt remélnek.

A 68,94 százalékos állami tulajdonban álló társaság árfolyama hétfőn 5,6 százalékkal emelkedett annak köszönhetően, hogy a kormány két nappal korábban döntött a dízelolaj nagykereskedelmi árának felszabadításáról, valamint a földgáz árának több mint 30 százalékos emeléséről. A privatizációs folyamatban részt vevő, név nélkül nyilatkozó tisztségviselők azt valószínűsítik, hogy november első felében értékesítik az 5 százalékos részvénypakettet.

Munkába álltak a reformerek

Narenda Modi májusban azzal az ígérettel jutott a miniszterelnöki tisztségbe, hogy munkahelyeket teremt és a gazdasági növekedést ösztönző intézkedéseket hoz, ám a befektetők és elemzők csalódottak voltak első költségvetése és a gyors strukturális gazdasági reformok hiánya miatt. Az aggodalmak csitítására a kormányfő a múlt héten létrehozott a pénzügyminisztériumon belül egy reformer gondolkozású csapatot, amelynek tagja a neves közgazdász Arvind Subramanian, és amelynek az a feladata, hogy segítsen a költségvetés és a gazdaságpolitika alakításában.

A kormány ugyanakkor már elkezdte a munkajogi szabályok átalakítását, amelynek révén megnyesik a munkaügyi felügyelők hatalmát, és csökkentik a kisvállalkozások kibontakozását nehezítő bürokráciát. A Modi vezette hindu nacionalista Indiai Néppárt (BJP) a múlt héten két szövetségi államban is győzött a parlamenti választáson, ami nagyobb mozgásteret ad a kormánynak, hogy rendet vágjon az Ázsia harmadik legnagyobb gazdaságát fékező állami ellenőrzés és a rendeletek dzsungelében.

Arun Dzsaitlei pénzügyminiszter hétfőn utalt arra, hogy még több lépés várható, például enyhíthetik a szénbányászatban való magántulajdont korlátozó szabályokat. „A reform a lehetőségek művészete” – fogalmazott a miniszter az ET Now televíziónak nyilatkozva, hozzátéve, hogy a bányák privatizálásának lehetőségét illetően hamarosan döntenek.

Újabb lépések jönnek

A kormány hétfő esti ülésén napirendre kerülhet a kisebb állami vállalatok értékesítésének és a bányaipar reformjának kérdése is. Tervezi azt is, hogy a parlament elé terjeszti a biztosítási ágazat liberalizálásáról szóló törvényjavaslatot, amelynek elfogadásához azonban többpárti konszenzus szükséges, mivel a kormánynak nincs többsége a felsőházban.

A júliusban előterjesztett költségvetésben a pénzügyminiszter 9,5 milliárd dolláros bevételt irányzott elő az állam tulajdonában álló vállalati részvények eladásából. Az INGG-n kívül egy másik nagy szabású privatizációs projekten belül értékesítenék a világ legnagyobb szénbányászattal foglalkozó vállalata, a Coal India részvényeinek 10 százalékát is.

A bevételek növelése kulcskérdés, hogy a kormány teljesíteni tudja a március 31-gyel végződő pénzügyi évben a GDP-arányosan 4,1 százalékban rögzített költségvetési hiánycélt, ugyanis az adóbevételek alacsonyabbak a tervezettnél.