2024 április 24

Hatalmas átalakulás előtt áll a világ

Azon kívül, hogy a hétköznapi emberek élete is merőben megváltozik az új fejlesztések és folyamatok következtében, a befektetők számára is kiemelt fontosságú, hogy megértsék, miként alakul át a világunk – írja a Business Insider a jelentés alapján. Ahogy kutatási csoportot vezető Andrew Pitt fogalmaz, olyan féktelen világban élünk, amelyben a tudás segít meglovagolni a szeleket és elkerülni a viharokat.

1. trend: A világ egyre egységesebb

Miközben a Földön a demokráciák száma egyre nő, a határok egyre inkább átjárhatók. Az elmúlt 18 évben hozzávetőleg 8 ezer kilométer hosszúságú szárazföldi határszakasz nyílt meg, ami 400 millió ember számára tette lehetővé, hogy ott éljen és dolgozzon, ahol csak szeretne. Ráadásul még az olyan nem demokratikus országok, mint Kína is a globális kereskedelem szerves részeivé váltak.

Emellett a média is globalizálódott. Több mint 1,1 milliárd ember használja a Facebookot minden hónapban, Hollywood bevételeinek kétharmada pedig nemzetközi piacokról származik.

Csökkenő vámok, szárnyaló kereskedelem

Az egységesülő világ fontos eleme, hogy az 1980-as évektől kezdve számottevő mértékben lecsökkentek a vámtarifák, ami jelentősen megkönnyítette az áruk és szolgáltatások exportját és importját. Indiában például a 90-es években még 200 százalékos vám sújtotta az ipari termékeket, míg ez 2009-re kevesebb mint 10 százalékra csökkent.

A zsugorodó vámok emellett a belföldi befektetéseket is támogatták. A regionális kereskedelmi megállapodások ugyanis most már sokkal átfogóbb célokat fogalmazhatnak meg az gazdasági és politikai együttműködések és az integráció tekintetében egyaránt.

2. trend: A világ lakossága egyre idősebb

Számos faktor járul hozzá az elöregedő populációhoz. Egyrészt a termékenységi ráta lecsökkent, ami értelemszerűen megemelte az idősek arányát. Továbbá ma már jelentősen könnyebb hozzájutni a fogamzásgátló szerekhez, valamint a korábbi korszakokhoz képest a nők számára is kiemelt fontosságú lett az oktatási rendszerben való egyre hosszabb részvétel, illetve a szakmai célok elérése.

Másrészt a halálozási ráták is lecsökkentek, köszönhetően a javuló egészségügyi rendszernek és a globális szegénység visszaesésének.

Demográfiai válság jön?

A világ népességének azon része, amely elmúlt 60 éves 1950-ben még csak 200 milliót tett ki. Az előrejelzések szerint 2050-re ez a szám elérheti a 2 milliárdot is. Ennek következtében a dolgozó lakosság száma folyamatosan csökkeni fog, míg a nyugdíjas korúak száma egyre emelkedik.

A várható élettartam növekedésével bizonyos országokban rendkívül érdekes helyzet állhat elő. Görögországban például 78 év a férfiak várható élettartama, míg a nyugdíjkorhatár 57 év. Vagyis jelenleg átlagosan 21 évet töltenek el munka nélkül a görög férfiak, miközben Európa egyre nagyobb demográfiai csapdától szenved.

3. trend: Az új generációs technológia világpiaci megjelenése

Bár a mobil internet technológia napjaink egyik meghatározó trendje, mégis alapvetően más fejlesztésekre támaszkodik. Vagyis azt lehet mondani, hogy technológiai szempontból nem számít hatalmas újdonságnak.

Az emberek ugyanis gyakran elfelejtik, hogy sokkal komolyabb fejlesztések is zajlanak az okostelefon applikációknál, és pontosan ezek formálják át igazán a világot. A nanotechnológia, a genetikai fejlesztések vagy a 3D nyomtatás valóban tökéletesen új technológiák, bár még nem fejtettek ki széleskörű hatást a társadalmakban. Ha viszont szerves részei lesznek a világpiacnak, az igazi forradalmat jelenthet.

A 3D forradalom kezdete

Jelenleg a 3D nyomtatás piaca körülbelül 2 milliárd dolláros, azonban a Citi elemzői szerint ez 2021-re egészen 12,5 milliárd dollárig is felmehet. A könnyen és olcsón előállítható, egyszerűen testre szabható és specializálható termékek számos területen felhasználhatók – és már használják is ezeket – az orvostudománytól az ékszerkészítésig, és a jövőben jelentős hatással lehetnek a piacokra.

Ráadásul hatalmas előrelépés lenne, ha sikerülne 3D nyomtatással szöveteket és szerveket is előállítani.

4. trend: A feltörekvő piacok hajthatják a globális gazdaságot

A várakozások szerint 2030-ra a világgazdaság mérete duplájára nőhet. Az OECD kimutatta, hogy 2050-re ez még tovább kétszereződhet. Ezt a növekedési ütemet azonban nem a világ lakosságának növekedése hajtja majd.

Mivel ugyanis a világ egyre egységesebb, a feltörekvő gazdaságok elérhetik, hogy fenntarthatóan és széles körben növekedjen a jólét az országaikban, és alapvetően ez a trend lehet a globális gazdaság motorja.

Keleti robbanás

A feltörekvő gazdaságok a következő néhány évben utolérhetik a fejlett országokat, ami miatt a gazdasági centrum egyre inkább keletre helyeződik majd át. Kína már így is hatalmas, és a jelenlegi folyamatok alapján India lehet a másik vezető gazdaság.

Indiában ugyanis 2060-ra 25 százalékkal dolgozhatnak majd többen, mint Kínában, továbbá India szélesebb középosztállyal (1,19 milliárd fő) rendelkezhet 2030-ra, mint Kína (1,12 milliárd fő). Mindazonáltal Kína továbbra is magasabb egy főre jutó GDP-vel számolhat Indiánál – 21 ezer dollár szemben a 13 ezer dollárral.

Mindezek mellett a Citi elemzői kiemelik, hogy India politikai kihívásai teljesen megfordíthatják ezt a folyamatot.

5. trend: Növekvő rendszerszintű kockázatok

Az egységes világ kiváló lehetőségekkel szolgál a gazdasági növekedés és a fejlődés számára, azonban egyre nagyobb rendszerszintű kockázatokat jelent a vállalatoknak.

Legyenek bár digitálisak vagy fizikailag is megjelenők, lokálisak, regionálisak vagy globálisak, a fellépő zavarok a korábbi időszakoknál sokkal nagyobb veszélynek teszik ki a világszerte jelenlévő és egységesített társaságokat. Ráadásul a politikai és üzleti vezetők egyáltalán nincsenek megfelelően felkészülve az újfajta kihívásokra – állapítják meg az elemzők.

A természeti katasztrófák kora

Mivel a világ teljesen össze van kapcsolva, a vállalatok ma már a Föld minden tájáról szereznek be termékeket. Vagyis egy jelentősebb természeti katasztrófa komoly kockázatot jelent a beszállítói láncoknak – nem is beszélve a globális gazdaságról.

Kiváló példa volt erre 2011, amikor Thaiföldet, amely a merevlemez gyártás egyik központja, hatalmas esőzések sújtották, és ezért számos gyárat be kellett zárni. Ennek következtében 28 százalékkal esett a notebookok, digitális video felvevők és más eszközök világszintű előállítása. Csak az Intel profitja 1 milliárd dolláros zuhanást szenvedett el 2014 negyedik negyedévében.

Érdekesség, hogy csak az árvizeknek tulajdonított összesített veszteséget 45,7 milliárd dollárra becsülik, amely megfelel Kenya bruttó hazai termékének.

6. trend: A globális politikai elit tehetetlensége

Egy globalizált világban a nemzeti kormányok egyedül képtelenek megoldani a világgazdaságban felmerülő kockázatokat. Mindazonáltal a Citi szerint jelenleg a nemzetközi szervezetek sem képesek hatékony válaszokat adni a 21. század nagy kihívásaira.

A nagy szervezeteket ugyanis különböző korszakokban alapították, és nem minden esetben tudtak alkalmazkodni a megváltozott világhoz. Amikor például az ENSZ-t létrehozták 1945-ben, a világ GDP-je csupán 7 ezer milliárd dollár volt és 2,5 milliárd ember élt a Földön. Ezzel szemben mára a globális GDP 71 ezer milliárd dollárra nőtt.

A klímaváltozás sötét árnya

Az olyan globális problémákra adott megoldási javaslatok, mint a klímaváltozás, lényegében elbuktak – vélik a Citi elemzői.

Bár mára széles körben elfogadott a meglátás, hogy a klímaváltozás hatalmas problémát jelent, alig tapasztalható igazán érdemi előrelépés a témában, mivel a kormányok nemzetközi szinten nem tudják hatékonyan összehangolni a munkájukat.

Éppen ezért a „globális kormánynak” alapjaiban újra kellene szerveznie a működését, hogy megoldhassa a legfontosabb kérdéseket. A megbeszélések ugyanis önmagukban még nem elegendők – hangsúlyozzák a kutatók.