2024 április 23

Hol a legdrágább az élet? Itt a legfrissebb lista

Luanda már a második évben lett első a listán, őt követi a csádi N’Djamena. Majd jön  Ázsiából Hongkong, Szingapúr, Európából pedig Zürich és Genf. Tokió négy hellyel esett vissza a rangsorban.

„A listánk alakulását nagyban befolyásolták a globális folyamatok, az adott régió gazdasági, politikai változásai, az árfolyam-ingadozások és az infláció alakulása – mondta el Ed Hannibal, a Mercer vezető tanácsadója. Bár Luanda és N’Djamena olcsó városok, a külföldieknek mégis költséges itt élni, mert meg kell fizetni az importált áruk utáni prémiumot. Külön költséget jelent a biztonságos életkörülmények megteremtése, ezért kerültek előre ezek az afrikai városok.”

Ázsia és Európa a top10-ben

Idén négy európai város került a tízes listába: Zürich, Genf, Bern és Moszkva. Svájc továbbra is a legdrágább hely a külföldiek számára, elsősorban a frank erős árfolyama miatt. Moszkva viszont visszacsúszott, hiszen a válság miatt a rubel nagyon sokat gyengült az elmúlt hónapokban.

A rangsor

A Mercer felmérésében New Yorkhoz méri a többi várost, és a dollárhoz az adott ország devizájának árfolyammozgását. A lista elsősorban vállalatok és kormányok számára készül, hogy könnyebben tudjanak dönteni külföldön élő alkalmazottaik kompenzálásáról. A globális tanácsadó cég 200 szolgáltatás és termék (lakhatás, közlekedés, élelmiszer, ruházat és szórakozás) árának összehasonlítása alapján rangsorolta a világ 211 nagyvárosát.

A nyugat-európai nagyvárosok viszont előrébb kerültek a listán, főleg brit és német települések. Glasgow (108) például 49, München (55) 26 Frankfurt (59) 24 helyet javított.

„Bár a legtöbb európai nagyvárosban mérsékelt volt az áremelkedés, a font és az euró erősödése miatt lettek költségesebbek a metropoliszok. Ráadásul a lakhatási díjak növekedtek, mert növekedett a bérlakások iránti kereslet.” – mondta el Nathalie Constantin-Métral, a lista összeállítója. A közép-kelet-európai városok visszacsúsztak, az első százba Prága (92) került csak be. Tel Aviv (18) továbbra is a legdrágább város a Közel-Keleten, majd Bejrút (63) és Dubai (67) követi.

Négy metropolisz került be a tízbe Ázsiából. A legdrágább városa, Hongkong (3), három helyet ugrott a tavalyi évhez képest. Szingapúr (4) a következő a régióban, ez eggyel jobb pozíció 2013-hoz képest, majd Tokió következik a 7. helyen. További nagyvárosok a listán: Shanghaj (10), Peking (11), Szöul (14) és a Shenzhen (17). A változásokat itt is az árfolyamváltozásokkal indokolták az elemzők. A jen gyengült, míg a jüan erősödött az elmúlt időszakban, így a japán városok olcsóbbak, a kínaiak viszont drágábbak lettek.

Amerikai nagyvárosok a listán

A legdrágább nagyváros New York lett 16. helyével, elsősorban a lakhatási költségek emelkedése miatt került 8 hellyel előrébb. Los Angeles 62., míg San Fransisco 74. a rangsorban, mindkettő feljebb került 2013-hoz képest. A dollár viszonylagos stabilitása okozta, hogy az egyesült államokbeli városok drágábbak lettek.

Dél-Amerikában Sao Paolo (49), Rio de Janeiro (65) és Buenos Aires (86) a legköltségesebbek, bár a tavalyi évhez képest jelentősen visszacsúsztak. Ezt mindegyik esetben a nemzeti valuta dollárral szembeni gyengülése okozta, hiába volt magas az infláció például Argentínában – hívta fel a figyelmet Hannibal. Visszacsúsztak a kanadai nagyvárosok, Vancouver (96), Toronto (101) és Montreal (123), mivel a kanadai dollár jelentősen gyengült az elmúlt évben.