2024 április 26

Honnan irányítják a pénzügyi világot? Mutatjuk!

A Z/Yen 2007 óta évente kétszer frissített jelentése, amely instrumentális tényezők, illetve egy komplex kérdőív alapján áll össze, azt mutatja, hogy New York továbbra is a világ vezető üzleti központja. Az amerikai város azonban csupán egyetlen ponttal előzi meg Londont, miközben az első négy helyezett esetében nem történt változás a legutóbbi lista kiadása óta.

A világ legerősebb üzleti központjai

1. New York

2. London

3. Hongkong

4. Szingapúr

5. Tokió

6. Zürich

7. Szöul

8. San Francisco

9. Chicago

10. Boston

Az első 10 esetében a legnagyobb változást San Francisco és Chicago könyvelhette el. Míg előbbi 3 helyet esett a legutóbbi felméréshez képest, addig utóbbi 3 helyet javított.

Az összesen vizsgált 82 vezető üzleti központ listáján szereplők közül egyébként Dublin tudott a legnagyobbat feljebb lépni (a 70. helyről az 52.-re), míg a legnagyobb vesztes egyértelműen Monaco volt (a 29.-ről az 59. helyre).

Európai nehézségek

Régiós bontásban a jelentés megállapítja, hogy Nyugat-Európa igencsak vegyes képet mutat. Miközben ugyanis a régió vezető központjai továbbra is tartják a helyezéseiket (London, Zürich, Genf, Luxemburg és Frankfurt), addig az eurózóna válsága erősen rányomja a bélyegét az olyan városok teljesítményére, mint Athén, Róma, Madrid, Lisszabon vagy Reykjavík.

Kelet-Európa és Közép-Ázsia központjai egyaránt gyengélkedést mutatnak. Isztambul, Almati, Prága és Varsó egyaránt rosszabbul teljesítettek, amit a jelentés elsősorban annak tud be, hogy az ukrán válság kiemelten rossz hatással van a régióra.

Budapest a 82 ország közül a 76. helyezést érte el, és a maximális 1000 pontból 575-öt kapott. Ezzel a legutóbbi jelentéshez képest 1 helyezést javított és plusz 9 pontot szerzett.

Felszálló ágban

Az Ázsia-csendes-óceáni térség központjai viszont kirobbanó formában vannak, amit jól mutat, hogy a legjobb 12 közül 11 emelkedést tudhat magáénak a listán. A legtöbbet Puszan tudta javítani, melyet Sencsen és Tajpej követ. Amellett pedig, hogy a kínai központok mind emelkedtek, Dalian új belépőként azonnal az 51. helyen nyitott.

A Karib-térség és Latin-Amerika központjai vegyesen teljesítettek. Míg a legjobb „sziget” központok mind javítottak, addig Latin-Amerikai centrumai, mint Sao Paulo, Rio de Janeiro és Mexikóváros egyaránt rontottak. Argentína folyamatos gazdasági problémáiból adódóan Buenos Aires kiesett a legjobbak listájából.

A Közel-Kelet és Afrika meghatározó központjai szintén jelentős ingadozást mutatnak. Rijád, Doha és Bahrain emelkedést könyvelhetett el, míg Dubaj és Abu-Dzabi némileg rontott a legutóbbi listához képest. Ezzel párhuzamosan Afrika egyre divatosabb, már-már „túlfűtött” a jelentés szerint. Johannesburg 6 helyet javított és a 32. lett, míg Casablanca a 42. helyre jött fel, amivel 9 helyezéssel jobb a korábbi indexnél.

A jövő elkezdődött

Külön érdekesség, hogy a kérdőíves felmérésben arra is rákérdeztek, a következő néhány évben mely központok erősödhetnek meg a leginkább. A rangsort az adta meg, hogy a megkérdezettek hányszor említették az adott központokat a 2014 decemberéig bezáruló 24 hónapban. Ázsia erejét jól mutatja, hogy a top 10-ből 7 az Ázsia-csendes-óceáni térségben helyezkedik el.

Nagyság és versenyképesség

Az instrumentális tényezők egyrészt azt mutatják, hogy New York és London minden szempont szerint továbbra is vezeti a világ pénzügyi életét. Emellett a jelentés hangsúlyozza, hogy a pénzügyi központok olyan jól fejlett, szofisztikált és kozmopolita városok, amelyek nem véletlenül vonzzák a befektetőket.