2024 április 25

Itt a londoni vélemény az MNB döntésről

Az MNB monetáris testülete az egyöntetű elemzői várakozásoknak megfelelően 2,10 százalékon hagyta az irányadó kamatot.

Messze még az inflációs cél

William Jackson, az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics felzárkózó piacokkal foglalkozó vezető elemzője a döntést kommentálva kiemelte: a cég várakozása szerint a magyarországi infláció a következő hónapokban gyorsulásnak indul ugyan, de a magyar gazdaságban meglévő jelentős kapacitásfelesleg miatt várhatóan nem lépi át az MNB 3 százalékos célját.

Emellett a magyar gazdaságra is a jelenleginél nehezebb idők várnak növekedési szempontból a következő negyedévekben, mindenekelőtt azért, mert a választások előtt fellazult költségvetési politika máris szigorodik, és ez visszahúzó erővel hat a növekedésre. Ráadásul a német gazdaság – a magyar export legnagyobb egyedi felvevőpiaca – is lanyha növekedéssel jellemzett időszakot él éppen át, ami várhatóan megterheli a magyar kivitelt. Mindezt tetézi, hogy éves összevetésben számolva továbbra is csökken a banki hitelezés a magyar gazdaságban – sorolta a Capital Economics szakértője.

Jövőre is maradhat a rekordalacsony kamat

Jackson szerint a magas devizaadósság-teher változatlanul kockázatot jelent, és ha egy esetleges piaci eladási hullám közepette a forint gyengülésnek indulna, az gyorsabb monetáris szigorítást tenne szükségessé. Ha azonban nem lesz ilyen jellegű piaci felfordulás a következő időszakban, akkor az MNB-alapkamat várhatóan még 2015 jelentős részében is a jelenlegi mélységi rekordon marad – jósolta a Capital Economics vezető londoni elemzője.

William Jackson szerint a cég jelenlegi várakozása az, hogy az MNB monetáris tanácsa 2015 második felében kezd hozzá a kamatemeléshez, és 2015 végéig 2,50 százalékra, 2016 végéig 3,00 százalékra emeli a jegybanki alapkamatot. Más nagy londoni házak is hasonló MNB-kamatpályát valószínűsítenek.

A jövő év végére 3 százalék lehet az alapkamat

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni elemzőrészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) közgazdászai szintén azt emelték ki, hogy a magyar gazdaságban továbbra is jelentős a kapacitásfelesleg, ez pedig azt jelenti, hogy időbe telik, mire az egyébként élénk ütemű növekedés felhajtóerőt kezdene gyakorolni az inflációra.

Ebből a meggondolásból a ház londoni elemzői egészen 2015 késői szakaszáig változatlan MNB-alapkamattal számolnak, utána viszont 0,90 százalékpontnyi – vagyis a 3,00 százalékos alapkamat eléréséig tartó – kamatemelésre látnak mozgásteret.

Egyértelmű a tanács alapállása

A 4cast nevű londoni gazdasági-pénzügyi elemzőház szakértői a keddi kamatdöntő ülés utáni kommentárjukban úgy ítélték meg, hogy az ülésről kiadott monetáris tanácsi közlemény nem utal a testület által deklarált, hosszú távra szóló semleges alapállás módosulására.

Jóllehet a tanács továbbra is „fedezi magát” azzal a nemrégiben beillesztett kitétellel, hogy a mostani alapállás fenntartása az MNB előrejelzéseit alátámasztó várakozások teljesülésétől függ, a monetáris testület azonban egyértelművé tette, hogy egyhamar nem kívánja módosítani az alapkamatot – hangsúlyozták a 4cast elemzői.