2024 április 18

Jöhet a 330-340 forintos euró

A hazai fizetőeszköz következő időszakban elképzelhető erősödését elsősorban hangulati elemek befolyásolhatják pozitívan, gondolva itt a skót népszavazásra, illetve az ukrán helyzet esetleges nyugvópontra jutására – emelte ki a szakember. Jó esetben akár 307 forintig is erősödhet a közös európai pénzzel szemben a forint. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a 2008 óta tartó, sőt, erősödő gyengülő trend változna. A 315-317, illetve 324-325 közötti árfolyamsávba állásnál rosszabb forgatókönyv is elképzelhető a Quaestor szakemberei szerint, ha ez utóbbi következik be a gyengülés gyorsabb és mélyebb is lehet. Háda Bálint szerint 330-340 forintos euró is jöhet.

előrejelzés_prognózis_kilátások_növekedés_123rfÚj világrend épül

Erőteljes fordulatot vett az amerikai gazdaság, a növekedés egyre szélesebb körű. Eddig látványosan javult a munkaerőpiac, de még nem érte el a historikus átlagot. Ennek elérését 2015 közepére lehet becsülni, összhangban az első kamatemelés várható időzítésével. Több munkaerő-piaci adat együttes vizsgálata adhat támpontot a monetáris politika jövőjét illetően is. Mivel egyre közelebb a jegybanki célok (a teljes foglalkoztatottság és az árstabilitás), a kamatemelési várakozások az őszi hónapokban is támogathatják a dollárt.

A kedvező amerikai folyamatok ellenére a világ, a Quaestor elemzőinek megítélése szerint, nem tér vissza az egy szuperhatalomra épülő világrendhez. Jó példa erre az ukrajnai konfliktus, amelyben Oroszország úgy viselkedik, mint aki a Nyugattal is szembeszállna érdekei érvényesítése érdekében.

quaestor

A vártnál korábban lépett a tettek mezejére az Európai Központi Bank. A kamatcsökkentés hatékonysága kétséges, illetve a tervezett kötvényprogram is számos bizonytalanságot tartalmaz. Eddig semmiféle pozitív fordulatot nem észleltek a Quaestornál a valutaövezetben, sőt, egyre több a kritikus pont, már Németország sem képes támogatni a gazdaság erősödését és az orosz-ukrán konfliktus negatív hatásait is nehéz pontosan megbecsülni. Ebben a játékban az nyer, aki tovább bírja. Mindez tovább gyengíti az euró árfolyamát a dollárral szemben.

Lassul Magyarország

Visszafogottabb lendületet mutathat a magyar gazdaság a következő negyedévben, sok múlik azonban az eurózóna szerény, ráadásul megbicsaklott növekedésének alakulásán. Továbbra is az államadósság alakulása az egyik legjelentősebb bizonytalansági faktor, kockázatot jelent azonban az orosz-ukrán konfliktus, a versenyszféra beruházásainak növekedési üteme.

Az alacsony inflációs nyomás az elkövetkező időszakban is fennmaradhat, amely támogatja a laza jegybanki politikát. A forint árfolyamának gyengülését a lecsökkent kockázati felár, valamint a külső környezet feszültségei is elősegítik.

quaestor2

A magyar adósságpálya alakulása továbbra is bizonytalan, melynél a gyengébb forintárfolyam komoly kockázati tényező marad. Aggodalomra ad okot, hogy az idei második negyedévben újabb csúcsot döntött, 84,4 százalékról 85,1 százalékra emelkedett az adósságráta. Az államadósság a 2000-es években csak egyszer volt ennél magasabb. A várható mérséklődéssel sem biztos, hogy a 80 százalékos szint alá tud kerülni idén az adósságmutató – jelezte Háda Bálint. A Quaestor idénre 82, jövőre 79 százalékos államadóssággal számol.

tőzsde_index_piacok_várakozások_123rfNem csökken a részvények iránti kereslet

Az Egyesült Államokban sorra döntik a rekordokat a vezető részvényindexek (S&P 500, Dow Jones), a befektetőket nem befolyásolták a külföldről érkező rossz hírek. Elsősorban a Fed kamatemelésének időpontjáról szóló spekulációk alakítják a piaci hangulatot, hosszabb távon azonban nem valószínű, hogy csökkenne a részvények iránti kereslet.

Az Európai Központi Bank likviditásbővítő programja támogathatja az európai részvényindexek emelkedését, a legnagyobb mértékben a dél-európai tőzsdék profitálhatnak a célzott intézkedésekből. A gyengülő euró növelheti az exportorientált vállalatok bevételeit a következő negyedévben és egyben javíthatja a befektetői hangulatot az euróövezet részvénypiacain.

Tartósan ezer pont fölé kerülhet a DAX

A német DAX index az orosz-ukrán konfliktus enyhülésére emelkedéssel reagálhat, akár rövidtávon is új csúcsokat is dönthet. Ebben az esetben a német részvényindex már tartósan 10 000 pont fölé kerülhet, az erősödés pedig kitarthat az év végéig.

A DAX-komponens vállalatok közül érdemes az SAP és a Commerzbank teljesítményére figyelni, a társaságok elsősorban a hosszabb távú kilátásaik miatt lehetnek kedvező befektetési célpontok.

A hazai piacon az orosz-ukrán feszültség oldódása esetén lehet emelkedési potenciál az OTP és a Richter árfolyamában. A BÉT-en ugyanakkor Háda Bálint szerint csak kitartó keresgélés mellett lehet, de inkább csak rövid távú lehetőségeket találni.

qaestor3

Venni érdemes a dollárt

Továbbra is az amerikai dollár erősödésében bíznak a Quaestornál a legtöbb devizával szemben. 8 év után jöhet az első kamatemelés Amerikában, amely kibillentette nyugalmi állapotából az egész devizapiacot. Az első kamatemelés időpontja Háda Bálint szerint jövő év májusa lehet, ám abban az esetben, ha az infláció előbb éri el a 2 százalékos célt, akár korábban is léphet a Fed.

Az EKB bejelentéseit Háda Bálint úgy értékelte, hogy a központi bank kiadta az euró útját, érdemes más devizára cserélni a közös valutát. A svájci frankot vélhetően megóvja majd az alpesi jegybank az erősödéstől, de a japán jegybank is mindent elkövet azért, hogy gyengén tartsa a jent. A jen és a frank sem kínál már jó menedéket, mindkettőt érdemes eladni a legtöbb devizával szemben.

emelkedés_árfolyamok_123rfHosszabb távon jó befektetés lehet ugyanakkor a szakember szerint az angol font, amelyet a skót referendum szakítópróba elé állított, ám miután a szavazatok többsége a nem mellett szólt, erősödésnek indulhat a font.

A nyersanyagdevizák (AUD, CAD, NZD) az amerikai dollárral szemben szintén gyengén teljesíthetnek az elmúlt időben. Ezeket is érdemes vásárolni az euróval, a japán jennel és a svájci frankkal szemben. A skandináv devizák (NOK, SEK, DKK) között a ház kedvence továbbra is a norvég korona.

Az egzotikus árucikkek közül érdemes válogatni az árupiacon

Az energiapiacon túlkínálat van, de a geopolitikai feszültségek hatására kilőhetnek az árfolyamok, drágulhat a földgáz és az olaj is. Utóbbinál ugyanakkor felfelé határt szabhat a magas amerikai olajkészlet, lefelé pedig a kitermelés esetleges visszafogása.

A gabonaárak 4 éves mélypontra zuhantak, de ebből még nem következik, hogy az agrártermékek olcsók. Átmeneti áremelkedések lehetnek ugyan, de ezeket érdemes eladásra kihasználni a Quaestor ajánlások alapján.

Kiábrándultak a befektetők a nemesfémekből, az ipari fémek jobban teljesíthetnek. E megállapítást elsősorban egy az előre jelzettnél magasabb ázsiai növekedés támaszthatja alá.

Az egzotikus árucikkek között érdemes válogatni. Ismét drágulhat a kávé, olcsóbb lehet a kakaó, a narancslé, a cukor, a gyapot esetében lassan jöhet a pozitív fordulat.