2024 március 28

Jöhet újabb kamatvágás

Csökkentés lehet a trend

A lengyel jegybanki alapkamat várható pályájának egyes citybeli elemzői vélemények szerint jelentősége van a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris politikájának szempontjából. A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői a szerdai kamatdöntés után közölték: alapeseti előrejelzésük az, hogy a lengyel jegybanki alapkamat 2016 végéig 1,50 százalékon marad, de véleményük szerint a kockázatok további idei kamatcsökkentés felé hajlanak. A ház elemzői szerint az enyhítési ciklus végére utaló erőteljes jelzés valószínűleg a monetáris tanács enyhítést pártoló tábora által tett kényszerű engedmény volt az „ingadozó szavazók” megnyerésére a szerdai kamatcsökkentés támogatásához.

Megállt a jegybank?

A lengyel jegybank monetáris tanácsa szerdán 0,50 százalékponttal 1,50 százalékos mélységi rekordra csökkentette az alapkamatot, és jelezte, hogy ezzel befejeződött az enyhítési ciklus. A piaci és elemzői konszenzus 0,25 százalékpontos kamatcsökkentést valószínűsített.

A JP Morgan londoni elemzői szerint bár a további lengyel jegybanki kamatcsökkentések előtt „magasan van a léc” – ehhez valószínűleg a zloty meredek erősödése, valamint külső növekedési és/vagy inflációs sokk kellene -, ám a ház szerint kétséges, hogy a szerdai 0,50 százalékpontos kamatcsökkentés elégséges lesz ahhoz, hogy a lengyelországi infláció visszagyorsuljon a lengyel jegybank 1,5-3,5 százalékos célsávjának középpontjára.

Érthetetlen a befejezés szándéka

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői szerda esti értékelésükben annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a lengyel inflációs kilátások ismeretében „nehéz megérteni” a monetáris enyhítési ciklus befejeződésére tett egyértelmű utalást, mivel biztos, hogy a lengyel infláció egyhamar nem gyorsul vissza a jegybanki célszintre.

Lengyelország térkép 121130Felvetették a lehetséges magyarázatok között, hogy ez a kitétel kompromisszum gyanánt került be a monetáris tanács közleményébe, mivel tudható, hogy a testület tagjai között milyen nehéz a konszenzus megteremtése. A ház londoni szakértői szerint egyetlen jegybank sem kötelezheti el magát teljes hitelességgel egy monetáris enyhítési ciklus befejezése mellett, hiszen a gazdasági adatok és a kockázati háttér módosulhat, és ez később a monetáris politika átértékelését indokolhatja.

A Morgan Stanley elemzői is megállapítják ugyanakkor, hogy a lengyel jegybank monetáris tanácsa a szerdai közleménnyel „igen magasra emelte a lécet” saját maga előtt a további kamatcsökkentésekhez; ehhez most már valószínűleg a lengyel gazdaság növekedésének megtorpanása es/vagy a zloty markáns erősödése kellene. A Morgan Stanley londoni elemzői közölték, hogy mindezek alapján – korábbi előrejelzésüktől eltérően – legalábbis a második negyedévre immár nem várnak további 0,25 százalékpontos lengyel kamatcsökkentést.

Felkészül a magyar jegybank?

Egy korábbi, február végén összeállított előrejelzésében összefüggésbe hozta a várható lengyel jegybanki kamatmélypontot és az MNB valószínűsíthető kamatpályáját. A Morgan Stanley jelenlegi prognózisa – a szélesebb körű londoni elemzői konszenzussal összhangban – az, hogy márciusban újraindul a magyar jegybank enyhítési ciklusa.

A ház londoni elemzői szerint valójában nincs érdemi iránymutatás arra, hogy a jelenlegi 2,10 százalékról meddig csökkenhet az MNB alapkamata, de a magyar jegybank a múltban rendszerint vonakodott attól, hogy a lengyel központi bank alapkamata alá vigye saját irányadó rátáját.

A Morgan Stanley szakértői már február végi elemzésükben hangsúlyozták, hogy Lengyelországban minimum 0,50 százalékpontig terjedő jegybanki kamatcsökkentést, így 1,50 százalékra – vagyis a szerdán elért szintre – csökkenő lengyel alapkamatot várnak. A cég szerint ennek alapján ésszerű az a feltételezés, hogy az MNB is 1,50 százalékig csökkenti alapkamatát a várt újabb enyhítési ciklus végére.