2024 április 25

Jól meglepte az elemzőket az MNB

Balatoni András, az ING vezető elemzője elmondta, hogy kamatvágásra számítottak az elemzők, a gyorsítás meglepő volt, és azt a reálgazdasági környezet szerinte nem indokolta.

Az MNB eddigi kamatdöntései után kiadott közleményeiben óvatosan, konzervatívan fogalmazott. A júniusi inflációs ráta teljes mértékben megegyezett az MNB által várttal, és érdemben nem változtak az inflációs nyomást reprezentáló mutatók sem. A szakértő szerint meg kell várni a jegybanki közleményt, mert „nagy meglepetés” a 20 bázispontos vágás.

A forint árfolyama az egy hónappal ezelőttihez képest gyengébb, a kockázati prémium pedig kissé emelkedett az utóbbi hetekben.

Tovább erősödtek a magyar állampapírok

államadósságBebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliómenedzsere szerint a nagyobb vágás nem konzisztens az MNB óvatosságot hangsúlyozó eddigi kommunikációjával. Úgy vélte, lehet, hogy a jegybank az ősz előtt ki szerette volna használni a rendkívül kedvező globális környezetet. A tőkepiacokat a gyenge nyári aktivitás mellett még az olyan feszültségek, mint az ukrán-orosz konfliktus, vagy a gázai események sem tudták megzavarni, alig van volatilitás, népszerűek a kockázatos eszközök – tette hozzá.

A magyar állampapírok tovább erősödtek júliusban az MNB swap tendereinek következtében. A piac egyelőre ignorálta a devizahitelek kivezetéséből a bankrendszer számára adódó jelentős tőkeveszteségek hírét. Továbbra is nagy kérdés azonban, hogy a kivezetéshez szükséges devizakonverzióhoz milyen mértékben járul majd hozzá a jegybank a devizatartalékaiból – mondta. Teljes átváltás esetén az MNB devizatartalékai a kívánatos szint alá is eshetnek, ami fokozhatja az ország sérülékenységét – hívta fel a figyelmet.

Csak kicsit ingott meg a forint

forint euró árfolyam deviza gazdasagtvTóth Gergely, a Buda-Cash brókerház elemzője szerint a meglepő döntéshez vélhetően az EKB-tól remélt újabb élénkítő csomag forintprémium-leszorító hatása nyújtott támogatást.

A döntés ellenére a kezdeti kisebb kilengés után a forint árfolyama szinte alig mozdult meg – tette hozzá. Szerinte hasonló volt a piaci reakció a török jegybank legutóbbi kamatcsökkentéseinél is a török líra piacán, mely mögött szintén a fent említett logika állhatott.

A meglepő lépés mögött elképzelhető, hogy a ma 15 órakor várható MNB közlemény a két éve tartó kamatcsökkentési sorozat végét jelenti majd be. Ezért valószínű, hogy erre a lépésre számíthattak a piaci szereplők, és ezt megelőlegezve maradhatott a tegnapi és ma reggeli szintek közelében az euró/forint árfolyama – tette hozzá.

Az ÁKK visszavett a tempóból

A múlt héten a DKJ hozama 2 százalék alá esett, ami szintén segíthette az MNB nagyobb kamatvágását. A csődkockázati mutatónk továbbra is négy éve nem látott alacsony szinten van, az infláció a mélyben az állampapírok pedig jól fogynak. Olyannyira, hogy az ÁKK már vissza is vett a tempóból – sorolta a csökkentés mellett szóló érveket az elemző.

Az Equilor is arra hívta fel a figyelmet elemzésében, hogy bár az orosz-ukrán konfliktus ismét kiéleződött, ami rontotta a nemzetközi kockázati környezetet, az alacsony hazai júniusi inflációs adat támogatta a sorozatban 24. kamatcsökkentést. Vélhetően az állampapírpiacon mutatkozó erős kereslet motiválhatta a tanácsot – tették hozzá.

Egyre közelebb a kamatvágási ciklus vége

megtakarítás_befektetés_százalék_hozam_kamat_123rfA fogyasztói árindex júniusban 0,3 százalékkal süllyedt és az éves maginfláció sem mutatott jelentős emelkedést, 2,6 százalékon áll. A júniusi inflációs jelentés szerint az MNB 2014-ben 2,4, a jövő évben pedig 3 százalékos maginflációval számol, tehát a jegybank inflációs célja nincs veszélyben. Az országkockázati megítélésében a devizahiteles hírek és a nemzetközi turbulenciák ellenére alig volt tetten érhető hangulatváltozás: a magyar 5 éves dolláros CDS-felár 173,2 ponton tartózkodik az egy hónappal korábbi 167,10 bázisponthoz képest.

Az alapkamatot és a határidős kamatláb-megállapodások alapján a piaci szereplők egyre közelebb érzik a kamatvágási ciklus alját. A mostani vágás azt mutatja, hogy a jegybank akár 2,00 százalék alá is mehet. Az MNB előrejelzése szerint tartósan laza vagy alacsony kamatkondíciókkal is elérhető az inflációs cél az előrejelzési horizont második felében – áll az Equilor elemzésében.

Így változhat a forint árfolyama

A cég rövid távon a kamatdöntés kommentárjától függően az euró/forint jegyzés átmeneti kilengésére számít: ha a 15 órakor megjelenő kommentár tartalmaz majd a ciklus végére vonatkozó bejelentést, az árfolyam a 306-307-es sávig erősödhet, ellenkező esetben 310 feletti árfolyamokra számítanak.

„A hosszabb távú trendeket és a fundamentumokat együttesen vizsgálva 310 feletti EUR/HUF kurzussal számolunk. A forint piaca számára kulcsfontosságú lesz, hogy a devizahitelek év végi konverziója során milyen mértékben támaszkodnak majd a devizatartalékokra” – áll az elemzésben.