2024 április 27

Jönnek az európai pénzek – aki kimarad az lemarad

Aki lemarad, az kimarad, szól az ismert szlogen, s ez különösen igaz a pályázatok esetében. A pályázatok iránt rendkívül nagy az érdeklődés, ezért mindenképpen igyekezniük kell a vállalatoknak, vállalkozásoknak, az önkormányzatoknak, hogy szakmailag megalapozottan versenyezhessenek a támogatásokért.

Elfogadta Brüsszel a magyar operatív programot

Az egyik legfontosabb hír az, hogy az Európai Bizottság elfogadta azt a magyar operatív programot, amely alapján öt kiemelt terület juthat komoly európai pénzekhez. A gazdaságfejlesztési és innovációs program segítségével 7,7 milliárd, a terület és településfejlesztési program támogatásával mintegy három és félmilliárd euróhoz juthatnak a pályázók.

Közép-Magyarország kiemelt szerephez juthat a pályázás szempontjából, hiszen a kiírók szándéka e régió versenyképességének javítás. Biztosan – az uniós szabályozás miatt – csaknem félmilliárd eurónyi forrás érkezhet e terület támogatására. Ugyancsak a kiemelten támogatott területek közé tartozik az integrált közlekedés fejlesztése, valamint a környezetvédelem és az energiahatékonyság javítása. Ezekre a célokra 6,5 milliárd euró érkezhet az uniós keretből.

Jelentős pénzekhez juthat a fővárosi közlekedés

A főváros is megfelelően profitálhat az uniós pályázati lehetőségekből. Tarlós István főpolgármester ugyanis azt jelentette be, hogy 300-400 milliárd forint európai uniós támogatáshoz juthat Budapest a következő hét évben. Ennek az összegnek a jelentős része a főváros közlekedési gondjainak a megoldásra mehetne el. Ilyen nagyságrendekről van szó, mint a többi között a hármas metró infrastrukturális fejlesztése, az egyes villamos pályájának a meghosszabbítása, aluljárók és P+R parkolók építése.

A jelentős támogatási összeget biztosító pályázati lehetőségek mellett nyílnak egyéb lehetőségek is. Március 9-vel indul például a társasházi energiahatékonysági pályázat. Legfeljebb hatvan lakásos házak indulhatnak, lakásonként 1,3 millió forintos keretösszeggel, itt ötven százalékos támogatás érhető el.

A társasházak energetikai pályázatán túl önkormányzatoknak is indul energiahatékonysági pályázat. Különösen jelentős támogatásban részesülhetnek a megújuló energiát alkalmazó intézmények, hivatalok. A támogatás száz százalékos is lehet. Az összege minimum tizenötmillió, maximum másfél milliárd forint. E pályázati lehetőségnél érdemes figyelni a híreket, különösen azt, hogy ténylegesen, mikortól nyílik majd meg ez a lehetőség.

Támogatás kapható családbarát munkahelyek kialakítására

Indul a Családbarát munkahely pályázat is. A pályázat –a kiírók szerint – segítséget kíván nyújtani az élet két kiemelt fontosságú területén: a családi élet és az alkotó munka minél finomabb összehangolásában. Az elérhető vissza nem térítendő támogatás legfeljebb hárommillió forint. Pályázhatnak a kis- és középvállalkozások, valamint költségvetési szervezetek. A pályázatokat március végéig lehet benyújtani.

Informatikai fejlesztő cégek még a 2007-2013-as időszak terhére juthatnak támogatáshoz. A feltétel a többi között minimum egy teljes lezárt üzleti év és legalább 3 munkatársból álló létszám. A projektköltség nem érheti el az utolsó lezárt éves árbevétel felét. Érdekesség, hogy partner és kapcsolt vállalkozások is indulhatnak egymás mellett. A pályázat mértéke: hetvenöt százalékos támogatás, az igényelhető legkisebb és legnagyobb összeg: öt-húszmillió forint. A pályázat benyújtásának ideje: március 2-12 között.

A tavalyi tanyafejlesztés pályázat 300 milliós költségvetéséhez képest  jelentősen megemelt pénzekkel folytatódik az idén a program. A többi között a gazdálkodáshoz szükséges gépek beszerzésére, az őshonos jószágokból álló állatállomány gyarapítására, az adott tájra jellemző növények vetőmagjának beszerzésére, gyümölcsfák telepítésére összesen 1,4 milliárd forint  áll majd rendelkezésre. Előnyt jelenthet az elbírálásnál az energetikai korszerűsítés, csakúgy mint a biogazdálkodás fejlesztése. A pályázat várhatóan az első félévben nyílik meg az érdeklődők számára.