2024 április 24

Jövő héten dönt az MNB

Kedden tartja november havi kamatdöntő ülését a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A testület július óta – amikor bejelentették a két éven át tartott kamatcsökkentési ciklus végét – nem változtatott az alapkamat 2,1 százalékos szintjén, és a piaci várakozások szerint most is kamattartásra voksolnak majd a tanácstagok. A múlt havi ülés után egyes hazai és londoni elemzők úgy nyilatkoztak, nő az esélye annak, hogy jövőre az MNB újra kamatcsökkentésbe kezdjen.

A bővülő reálbéreknek köszönhető a növekedés

Szerdán a szeptemberi kiskereskedelmi forgalom alakulásáról közöl adatokat második becslés alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), valamint közzéteszi az októberi ipari termelői árak statisztikáját.

A kiskereskedelmi forgalom szeptemberben 4,5 százalékra gyorsult az augusztusi 2,5 százalékról a november elején közölt előzetes adatok szerint. A növekedés a bővülő lakossági fogyasztást tükrözi a szakértők szerint, amit a reálbérek és a foglalkoztatottak számának emelkedése támogat.

Az ipari termelői árak szeptemberben átlagosan 0,1 százalékkal nőttek az előző hónaphoz képest, éves összevetésben pedig 0,3 százalékkal mérséklődtek. A belföldi termelői árak egy hónap alatt 0,3 százalékkal emelkedtek, de 0,3 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbiaktól. Az exportárak szeptemberben 0,1 százalékkal araszoltak fölfelé és 1,0 százalékkal haladták meg a tavaly szeptemberit.

A foglalkoztatottság a versenyszférában is bővül

Csütörtökön foglalkoztatottsági és munkanélküliségi adatokat közöl a KSH az augusztus-októberi időszakra vonatkozóan. A július-szeptemberi időszak adatai szerint a foglalkoztatottak száma megközelítette a 4 millió 182 ezret, a munkában állók száma 192 ezerrel nőtt az egy évvel korábbihoz képest. A munkanélküliek száma 102 ezerrel, 333 ezerre csökkent ugyanebben az időszakban az egy évvel korábbihoz képest, a munkanélküliségi ráta 2,4 százalékponttal, 7,4 százalékra mérséklődött. Szakértők szerint a foglalkoztatottság a versenyszférában is bővül, és a kedvező munkaerő-piaci folyamatok várhatóan az év további részében is folytatódnak.

Pénteken kerülnek nyilvánosságra a harmadik negyedévi beruházási adatok. A második negyedévről a KSH azt közölte korábban, hogy a beruházások volumene 21,2 százalékkal nőtt a múlt év azonos időszakához képest, az első negyedévi 22,6 százalékos ütem után. Szakértők akkor úgy nyilatkoztak, hogy a következő negyedévben lassulhat a beruházások növekedési üteme, részben bázishatások miatt, tavaly a harmadik negyedévben ugyanis felfutott a növekedési hitelprogram és sok beruházást valósítottak meg.