2024 április 26

Krízisből a reménybe – így mozdult Európa

Németország az egyik célpont

Az Európai Unióban 2009 és 2012 között 20 százalékkal nőtt a munkavállalási céllal más országba települők száma. Németországban pedig ezalatt a jó elhelyezkedési és kereseti kilátásoknak köszönhetően megduplázódott a külföldi munkavállalók száma.

kulfoldi_munka2_130529A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis adatai szerint 2009-ben az EU (jelenlegi) tagállamaiból összesen 348 ezren települtek át Németországba, 2013-ra pedig számuk már 727 ezerre emelkedett. Tavaly a legtöbben (17,1 százalék) Lengyelországból, illetve (12,1 százalék) Romániából érkeztek Németországba.

Thomas Straubhaar, a HWWI igazgatója a tanulmány bemutatója alkalmából elmondta, hogy a krízisévek megfordították a munkavállalási célú vándorlás fő irányát az Európai Unióban. „Az egykori közkedvelt bevándorló országok, mint például Spanyolország, időközben nettó kivándorlóvá váltak” – mutatott rá. Spanyolország, Olaszország vagy Írország helyett az EU keleti tagországaiból érkező munkavállalók mostanra már Németországot és Ausztriát részesítik előnyben.

Oda mennek, ahol munka van

Az euróövezeti krízisrégiókból is megindult az elvándorlás is Európa „magja” felé. A fokozódó munkaerő-mobilitás hajtóerejét az eltérő foglalkoztatási és kereseti kilátások adják.

Spanyolországban, Görögországban és Írországban a krízisévekben megháromszorozódott a munkanélküliségi ráta, Portugáliában pedig a duplájára emelkedett, miközben Németországban csökkent. „Az emberek oda mennek, ahol a munkahelyek vannak, de munkaerő-vándorlási folyamat mozgásban tartásában az EU keleti és nyugati régiói közötti kereseti különbségek is fontos szerepet töltenek be” – mondta el az igazgató.

A mobilitás a fiatal, magasan képzett munkavállalók körében is megemelkedett. Az EU 15 „régi” tagállamába az „új” tagállamokból áttelepült munkavállalóknak immár mintegy harmada túlképzettnek számít – emelte ki Christina Boll, a HWWI kutatási igazgatója. „A túlképzettség az az ár, amit a magasan képzett munkavállalók hajlandóak a célországban egy állásért megfizetni” – mondta. A krízisrégiókból érkező alacsonyan képzett munkavállalók alkalmazási esélyei azonban a célországokban sem túl rózsásak – tette hozzá. http://www.hwwi.org