2024 április 20

Külföldre megyünk majd nyaralni?

A kormány még október 21-én nyújtotta be az Országgyűlésnek az adótörvények módosításáról szóló tervezetét, mely a béren kívüli juttatások után a munkáltató által fizetendő egészségügyi hozzájárulás mértékét 14 százalékról 27 százalékra kívánja felemelni, ami azt jelenti, hogy a kafeteriát érintő közterhek összesen 31,7 százalékról 51,17 százalékra emelkednek.

A VIMOSZ a Szép-kártyára vonatkozó szabályozás változatlanul hagyását javasolja, mert úgy véli, hogy a közterhek növelése „elveszi a munkaadók kedvét” a SZÉP-kártya alkalmazásától.

A szövetség azt is sérelmezi, hogy a „kis- és középvállalkozásokra gyakorolt kedvezőtlen hatások és a várható foglalkoztatási visszaesés vizsgálata nélkül született a tervezet”. A VIMOSZ szerint az adóemelés nem segíti a belföldi turisztikai kereslet országhatáron belül tartását és az iparág kifehérítését sem.

A második Orbán-kormány hatékony eszköze volt a turizmus támogatására a SZÉP-kártya, amely a belföldi szállásbevételek 25 százalékát adta és számottevő volt a vendéglátóiparra gyakorolt hatása is – hívta fel a figyelmet a szövetség, valamint kiemelte, hogy az egyes vidéki, jellemzően magyar tulajdonú, kisvállalati formában üzemelő szállodák számára a SZÉP-kártyával fizetett bevételek a teljes forgalom 50-80 százalékát is elérték.