2024 április 23

Leminősítette Ukrajnát a Fitch Ratings

A nemzetközi hitelminősítő az európai és az amerikai piaci zárások után, pénteken késő este Londonban közölte, hogy az eddigi „B mínusz”-ról „CCC”-re rontotta Ukrajna hrivnyában kibocsátott hosszú lejáratú szuverén adósságának osztályzatát. A cég a lépéssel az ukrán állami devizaadósság besorolásával azonos szintre süllyesztette a hazai valutában fennálló államadósság minősítését. A devizaadós-besorolást a Fitch Ratings megerősítette.

Rendkívüli törlesztési kockázat

Ukrajna „CCC” államadós-besorolása a legrosszabb szuverén osztályzat egész Európában. A „CCC” minősítési kategória már rendkívüli törlesztési kockázatokra figyelmezteti a befektetőket az érintett adóssal kapcsolatban. Ukrajnát mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítő – a Fitch mellett a Moody’s Investors Service és a Standard & Poor’s is – ebben az adóskockázati sávban tartja nyilván.

A pénteki osztályzatrontás indoklásában a Fitch Ratings közölte: várakozása szerint az ukrán hazai össztermék az idén legalább 6,5 százalékkal zuhan, sokkal nagyobb mértékben a cég korábbi előrejelzéseinél. A Fitch 2015-re és 2016-ra zéró növekedést vár Ukrajnában.

A cég kiemeli elemzésében, hogy az Oroszországba – Ukrajna legnagyobb exportpiacára – irányuló ukrán export az idei első fél évben 24 százalékkal esett vissza éves összevetésben. Emellett a Gazprom orosz földgázipari cég már júniusban leállította a gázszállításokat Ukrajnába fizetési viták miatt, ezért fennáll az energiahordozó-hiány kialakulásának kockázata.

Meredeken romlott a helyzet

Más nagy londoni házak az utóbbi napokban ennél is sokkal borúlátóbb előrejelzéseket adtak az ukrán gazdaság várható teljesítményére.

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének új, meredeken rontott prognózisa 2014 egészére 7,8 százalékos, 2015-re 5,2 százalékos visszaesést valószínűsít az ukrán gazdaságban a cég által e két évre eddig várt 5,7 százalékos, illetve 1,1 százalékos GDP-mínusz helyett. A JP Morgan londoni elemzőinek felülvizsgált előrejelzése szerint az idei egész éves átlagon belül a harmadik negyedévben 8,3 százalékkal, a negyedik negyedévben 15,4 százalékkal zuhan éves összevetésben az ukrán hazai össztermék.

A harcok sújtotta donyecki és luhanszki ipari térség 2012-ben az ukrán GDP 12 százalékát, tavaly pedig a teljes ukrán export 25 százalékát adta, és a régió ipari infrastruktúrája súlyos károkat szenvedett az összecsapásokban – hangsúlyozták növekedési prognózisuk negatív felülvizsgálatának indoklásában a JP Morgan szakértői.

Tartós károk érhetik az ukrán termelőkapacitást

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni befektetési részlegének új, szintén jelentősen rontott előrejelzése szerint a ház számítási modellje arra mutat, hogy az ukrán hazai össztermék az idén várhatóan 8 százalék körüli mértékben csökken. Egy ennél borúlátóbb forgatókönyv esetén – amely az export nagyobb mértékű visszaesésével és a szekvenciális fellendülés kezdetének halasztódásával számol – az ukrán GDP-érték 10 százalékkal is zuhanhat az idén a GS számításai szerint.

A cég szerint ez abban az esetben lehetséges, ha az orosz-ukrán konfliktus elhúzódik – erre a Goldman Sachs londoni elemzői jelentős kockázatot látnak -, és az ukrán termelőkapacitást komoly és tartós károk érik.

Romlott a kormányzati fizetőképesség

A Fitch Ratings a pénteki ukrán osztályzatrontáshoz fűzött indoklásában hangsúlyozta, hogy a makrogazdasági teljesítmény mellett a kormányzati fizetőképesség is romlott. A hitelminősítő várakozása szerint a GDP-arányos konszolidált államháztartási hiány a Naftohaz földgázipari vállalat veszteségeivel együtt az idén eléri a 10 százalékot, és továbbra is nehézségekbe ütközhet a szuverén adósság refinanszírozása.

A Fitch szerint a devizatartalék-pozíció is változatlanul ingatag, és kizárólag az IMF-program által támogatott állami devizahitel-felvételek akadályozzák egy újabb külső finanszírozási válság kialakulását és az ebből eredő, valószínű törlesztési államcsőd beálltát.

A hrivnya 2013 vége óta 37 százalékkal gyengült a dollárral szemben, ám ez meredek külső kiigazítást eredményezett. A Fitch Ratings várakozása szerint az ukrán folyómérleg-hiány az idén a GDP-érték 5 százaléka alá csökken a tavaly mért 9 százalékról, tekintettel a hazai valuta leértékelődésére és az import ezt kísérő meredek visszaesésére.