2024 március 28

Letaszították a trónról az Egyesült Államokat

2009 óta először fordult elő, hogy nem az amerikaiak vezetik a listát – közölte a GfK német piackutató intézet, a lista összeállítója. A legjobbak tízes listája egyébként nem sokat változott tavalyhoz képest: 1. Németország, 2. Egyesült Államok, 3. Nagy-Britannia, 4. Franciaország, 5. Kanada, 6. Japán, 7. Olaszország, 8. Svájc, 9. Ausztrália és 10. Svédország.

Németország a legjobb

A piackutató szerint a németek a labdarúgó-világbajnokság megnyerése miatt ugrottak az első helyre, a sport kategóriában javították a legnagyobbat a többi országhoz képest.

Simon Anholt, a tanulmány készítője elmondta, hogy a sport mellett a gazdasági teljesítményének és Európában betöltött vezető politikai szerepének köszönhetően került a dobogó felső fokára Németország. Magas pontszámokat kapott, mivel az interjúalanyok szerint „becsületes és szakértő kormány”, „kedvező befektetési klíma” és „nagyfokú társadalmi egyenrangúság” jellemzi az országot.

Romlott Amerika megítélése

Ezzel szemben az USA több kategóriában is visszaesett. Számos területen – kortárs kultúra, oktatási intézmények és kreativitás – kiváló minősítést kapott. A megkérdezettek azonban úgy ítélték meg, hogy a globális béke és biztonság megteremtéséért nem tett eleget, így ott a 19. helyre került.

Az elmúlt egy évben számos nemzetközi konfliktus kialakult. A konfliktusokhoz közeli országokban romlott leginkább az USA megítélése – mutatott rá Xiaoyan Zhao a GfK igazgatója és alelnöke. Oroszországban és Egyiptomban kapták a legsúlyosabb kritikát. Nem csak a globális béke és biztonság kérdése miatt, ezekben az országokban megkérdőjelezték a kormány szakértelmét is.

Oroszországgal a legkeményebbek

Globális szinten az oroszok megítélése lett a legrosszabb, őket érte a legtöbb negatív kritika – mondta Zhao. A felmérés szerint sokat ártottak a globális békének és biztonságnak, valamint bírálták az orosz kormányt.

Az összes ország közül, az oroszok esetében volt a legdrasztikusabb a visszaesés. A korábbi években Oroszország egyre lendületesebben haladt felfelé a listán, idén azonban visszacsúszott három hellyel a 25. pozícióra, és olyan államok előzik meg, mint Szingapúr, Argentína vagy Kína.

Változtatnak a gyakorlaton?

A nemzetközi diplomácia általában nem a közvélemény alapján formálódik. A politikai döntéshozóknak azonban már figyelniük kell erre is, amikor országaik üzleti vagy kulturális kapcsolatait építik. Egy-egy ország megítélése hatással lehet a sikerességre is – figyelmeztetett Zhao.

Vagy ahogy Simon Anholt megjegyezte: ma már csak egy szuperhatalom van a világon, a globális közvélemény.