2024 április 25

Már Európában masíroz előre a harcias orosz medve

Az eszköz a földgáz, az ok pedig Ukrajna. Nevezetesen az, hogyha a szomszédos ország nem hagy fel az Európai Unióba vezető gázvezetékek megcsapolásával, az esetben csökkenteni fogja az Unióba irányuló exportot. Ez pedig, ahogyan mondani szokták, már messze nem diplomáciai finomkodás, hanem nyílt fenyegetés.

Oroszország szuperhatalmi pozícióba igyekszik

De hát végül is csupán a gázról lenne szó? A kérdésre egyre inkább körvonalazódik a helyes válasz. Minden bizonnyal közelebb áll a valósághoz az, hogy a politológusok és a gazdasági szakértők nem kis meglepetésére, Moszkva elérkezettnek látta az időt egy offenzíva indítására, amelynek egyre kevésbé titkolt célja Oroszország visszajuttatása a szuperhatalmak sorába. Jóllehet az elemzők jelentős része ezt a folyamatot inkább a 2020-2025 közötti évekre prognosztizálta, ezt a várakozást azonban az élet alaposan átírta.

Akinek ezzel kapcsolatosan kétségei voltak, azoknak most végérvényesen eloszlathatta a kételyeit az orosz elnök Szerbiában tett több nyilatkozata. Putyin Belgrádban, képletesen szólva, harcias orosz medve benyomását keltette, aki egyre több pozíciót szerez, immár a határaitól távolabbra fekvő európai országokban masíroz előre.

Ukrajnában úgy szerzett területeket, hogy az európai közösség mozdulni sem tudott, s máris népszavazásokon szentesítették a Krím csatlakozását, s jelenleg is fontos pozíciókkal rendelkeznek Kelet-Ukrajnában. Putyin a szerb lapokban azt nyilatkozta: „Sajnos a nürnbergi perben a náci vírus ellen előállított vakcina erejét veszítette egyes európai országokban. Egyértelmű bizonyítékok erre a neonácizmus nyílt megnyilvánulásai, amelyek általánossá váltak Lettországban és a többi balti országban. Különös aggodalomra ad okot ebben a tekintetben Ukrajna, ahol februárban alkotmányellenes államcsíny ment végbe, amelynek hajtóerejét nacionalisták és más radikális csoportok képezték.”

Meg van jelölve az ellenség és a barát

A közvetlen ellenségkép egyértelműen meg van jelölve. És a barát is. Merthogy a nagy Jugoszlávia szétesésében államilag és gazdaságilag is legrosszabbul járt Szerbia és Oroszország vezetője egyértelműen kinyilvánította barátságát és együttműködési készségét. Újabb komoly politikai és gazdasági pozíció az Unió határán. Putyin és az orosz vezetés, úgy tűnik, elérkezettnek látta az időt európai befolyásának erősítésére.

Nem kis út vezetett idáig. Ami a határait illeti, növelte gazdasági súlyát a világ legnépesebb, s egyben sok közgazdász szerint második legjelentősebb gazdaságával rendelkező Kínával. Ennek legutóbbi epizódjaként aláírta a két ország között mérföldkőnek számító földgáz szállítási szerződést. Az elkövetkező három évtizedben Oroszország 400 milliárd dollár értékű földgázt szállít Kínának, ez esztendőnként 38 milliárd köbmétert jelent, meg nem erősített hírek szerint 350 dollár per ezer köbméteres átlagáron.

A szerződés a nyugati partnerek számára jelzés értékű, nemcsak a nagyságrend miatt, hanem azért is, mivel nyíltan mutatja az orosz külgazdasági szándékok irányát. Ráadásul a felszín alatt egyéb összefonódások is vannak. Elég, ha csupán azt említjük, hogy az ominózus szerződés aláírói között olyan mammut cégek voltak a két oldalról, mint orosz részről a Gazprom, kínai részről pedig a China National Petroleum.

Moszkva szorosabbra fűzte a kapcsolatait Kínával

Ami a megállapodásokat illeti, jó másfél hónappal ezelőtt közös orosz-kínai közreműködéssel nyitották meg képletesen a mintegy 4 ezer kilométer hosszú földgázvezeték építésének beruházását. Amint a Tőzsdefórum is beszámolt róla a Jakutföldről az orosz távol-keleti Habarovszkon keresztül Vlagyivosztokig, illetve az Irkutszki területtől Jakutföldig húzódó – várhatóan 770 milliárd rubelba (csaknem 5 ezer milliárd forint) kerülő – vezetéken keresztül évente 61 milliárd köbméter orosz földgázt terveznek továbbítani Ázsiába és a csendes-óceáni térségbe a jakutföldi és irkutszki gázmezőkről. És tessék csak megfogódzkodni, az elképzelések szerint 2019-től már elindulnának a szállítások a világ egyik legnagyobb felhasználójához, Kínába.

Ha már Ázsia, akkor érdemes szót ejteni arról is, hogy egy orosz erősödés a Független Államok Közösségébe is lehelhet új életet. Ez is jelentős fejlemény az orosz gazdasági és politikai befolyás erősödésében.

Ami a pozíciókat illet, Oroszország nem becsüli le a „kisebbekkel” sem a partnerséget. Szintén beszámolt a Tőzsdefórum arról is, hogy a nyáron Oroszország megerősítette a pozícióját Cipruson. Az orosz kormány ugyanis egy évvel azután, hogy jóváhagyta Ciprus 2,5 milliárd eurós adósságának az átütemezését, a törvényhozástól is kérte ennek megerősítését. A beterjesztett kormányzati javaslat szerint a 2011 decemberében folyósított 2,5 milliárd euró kölcsön visszafizetését nem az eredeti megállapodásban szereplő 2016-tól, hanem csak 2018-tól kell megkezdenie Ciprusnak nyolc féléven át. Ne feledjük, még ha kicsiről is, de EU-s országról van szó.

Tovább erősödhet Magyarország gazdasági és pénzügyi függése

És, ha már itt tartunk. Magyarország függősége az orosz földgáztól nem kis mértékű. Jelenleg egy tartósabb szállításkorlátozást nehezen tudnánk megoldani. Jóllehet a Gazprom vezetője a magyar miniszterelnökkel a közelmúltban kiegyensúlyozott tárgyalásokat folytatott, ám ne feledjük, az orosz politika nem kevés meglepetést okozott váratlan lépéseivel az elmúlt időszakban.

Persze van még itt más is. Például Paks ügye. A törvényhozás döntött a Paksi Atomerőmű orosz közreműködéssel és kölcsönnel megvalósuló beruházása ügyében, ami nem csupán Magyarország orosz energiától függőségét erősíti, hanem, pénzügyileg hosszú távon is elkötelezetté teszi az országot.

A fejlett országok tanácstalanok

Oroszország menetelésével láthatóan nem tud mit kezdeni az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok sem. Az látszik, hogy a fejlett államok nem voltak felkészülve erre a helyzetre. Az erőtlen gazdasági szankciókon kívül egyelőre nem léteznek forgatókönyvek a konfliktus kezelésére. Az is úgy látszik, hogy a tárgyalások, a politikai kompromisszumok keresésének lehetőségét is elpuskázta az Unió és az USA egyaránt.

Hogy mást ne mondjunk: Vlagyimir Putyin a minap elkésett az Angela Merkel német kancellárral megbeszélt randevújáról.