2024 május 02

Minden harmadik fiatal külföldre vágyik

Kapósak a BGF-es diákok

A Budapesti Gazdasági Főiskola felmérése szerint a 2008-ban, 2010-ben és 2012-ben végzett hallgatók 48%-a rendelkezett főállású munkaviszonnyal az abszolutórium megszerzésekor.

Azon hallgatók, akik a záróvizsgát követően kezdték az álláskeresést, átlagosan 35 helyre adtak be pályázatot, 6% egy hónapon belül, 35% pedig legfeljebb 5 hónapon belül talált magának állást. Szakmájukban 82% helyezkedett el, nagy többségük (84 %) állandó jellegű és határozatlan idejű munkaszerződéssel, 14% pedig határozott idejűvel. A megkérdezettek fele végzése óta egyetlen munkahelyen dolgozik, 26% egyszer már váltott állást. Ennél több helyen a válaszadók 19 százaléka dolgozott.

A válaszadók többsége (36%) álláshirdetésre jelentkezett, 23% személyes ismeretség révén kapott munkát, 14% esetében a szakmai gyakorlati pozíciót követte állásajánlat, 12% pedig maga kereste fel munkáltatóját állásügyben; 10% korábbi munkakapcsolat révén jutott pozícióhoz.

A többség alkalmazott lesz

A frissdiplomások 79%-a a végzettségének megfelelő, illetve ahhoz kapcsolódó szakterületek ismereteit alkalmazza munkája során, 21%-uk pedig kizárólag a tanult tudományterület ismereteit hasznosítja.

A megkérdezett munkavállalók 61%-a valamilyen kereskedelmi, szolgáltatói, vagy idegenforgalmi vállalkozásnál, ipari és építőipari vállalatnál 15%-uk, banknál, biztosítónál, vagy egyéb hitelintézetnél 9%-uk, költségvetési intézménynél szintén 9%-uk dolgozik.

A megkérdezett öregdiákok 82%-a alkalmazottként végzi munkáját, 65%-uk beosztott diplomásként, 12% alsó-, 9% középvezetőként. Felsővezetőként a válaszadók 3%-a dolgozik.

Nagy-Britannia a legnépszerűbb

Az egykori hallgatók közül 14% dolgozott hosszabb-rövidebb ideig külföldön, átlagosan 26 hónapig. A célországokat tekintve a legtöbben az Egyesült Királyságban dolgoztak, vagy dolgoznak jelenleg is (18%), míg Németországban és Ausztriában a hallgatók 16-16%-a vállalt állást.

A külföldön munkát vállalók 52 százalékának teljes mértékben, 40 százalékának részben, 7 százalékának pedig egyáltalán nem kapcsolódott az állása a végzettségéhez. Az öregdiákok 35%-a nyilatkozott úgy, hogy tervez külföldi munkavállalást a következő 5 évben, ugyanennyien zárkóznak el ettől, további 30% pedig még nem döntött a kérdésben.