2024 április 27

Nagyobb támogatást kaphatnak a kisebb vállalatok

„Hosszú tárgyalássorozat után fogadtuk el a Horizon 2020 csomagot. Nagyon elégedett vagyok az eredménnyel, hiszen az 70 milliárd euróból segíti a tudományos kutatásokat, erősíti meg Európa szerepét az iparban, és támogatja a kis- és középvállalkozásokat” – mondta Amalia Sartori (néppárti, Olaszország), az ipari és kutatási bizottság elnöke és a Horizon 2020 csomagot alkotó öt jogszabálytervezetről folyó tárgyalások parlamenti irányítója.

A Horizon 2020 program három fő kategóriára osztható:

• társadalmi változások (az egészségügy, energia, szállítás, éghajlatváltozás, szabadság és biztonság területét érintő befektetések); a költségvetés 39 százalékát használja fel;

• tudományos kiválóság (ösztöndíjak a kiemelkedő kutatók számára, kutatói képzések, és befektetés a jövő technológiáiba), a költségvetés 32 százalékát használja fel; és az

• ipari fölény (bio- és űrtechnológiai befektetések, kockázati befektetőkhöz való hozzáférés és támogatás a kis innovatív vállalatok számára), a költségvetés 22 százalékát költi el.

Támogatás kis vállalatok és az energiakutatás számára

A képviselők a Horizon 2020 költségvetésének legalább 11 százalékát a kis- és középvállalkozásoknak (kkv) juttatták. Létrejön egy saját költségvetéssel rendelkező külön kkv-részleg, amelynek feladata, hogy garantálja: a tenderkiírásokban szereplő pályázatok a kkv-k számára is elérhetők.

Az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében a képviselők a Horizon 2020 energiakutatásra rendelkezésre álló költségvetésének 85 százalékát (mintegy 5,4 milliárd eurót) a nem szénalapú energiaforrások kutatására különítették el.

Legyen vonzó a tudomány

A Parlament tárgyalói elérték, hogy a Horizon 2020 kasszájából körülbelül 750 milliót a programban részt vevő kutatók táborának bővítésére fordítanak: új részvevőket kívánnak bevonni a programba, és támogatják a kutatóintézetek közötti kapcsolatépítést.

A Parlament tárgyalói sikeresen érveltek amellett, hogy több mint 400 millió eurót szánjanak a „Tudomány a társadalommal és a társadalomért” projektre, amelynek célja, hogy minél több fiatal válasszon tudományos pályát és javuljon a nemek egyensúlya a tudományban.

Következő lépések

A parlamenti szavazást követően a programot a következő hetek során formálisan a Tanács is jóváhagyja. A program 2014. január elsején indul.

A magyar kormány is elismeri Horizon fontosságát

Gyürk András, a Fidesz európai parlamenti delegációjának vezetője közleményében megállapította: nagy előrelépés, hogy az új keretprogram prioritásként kezeli a részvételi szabályok egyszerűsítését és az alacsonyabb kutatási aktivitással rendelkező régiók felzárkóztatását.

A magyar kormány is felismerte, hogy a kutatás-fejlesztés és az innováció biztos befektetést jelent az ország jövőjébe, ezért az idén nyáron elfogadta a nemzeti kutatás-fejlesztési és innovációs stratégiát – emlékeztetett közleményében Gyürk András. A stratégia fő célkitűzése, hogy Magyarországon a GDP 1,8 százalékára növekedjenek a kutatás-fejlesztési ráfordítások az évtized végére.

A Horizont 2020 egyik fő újdonsága, hogy egységes keretbe foglalja az összes uniós kutatás-fejlesztési és innovációs programot, illetve kiaknázatlan erőforrásokat szabadít fel az elmaradottabb régiók integrálásának, az adminisztráció egyszerűsítésének és a párhuzamos programok felszámolásának köszönhetően – hangsúlyozta Gyürk András.

A fideszes politikus szerint az új keretprogram nagy előrelépést jelent az újonnan csatlakozott országok számára, mivel a Horizont 2020 program elkülönített költségvetési forrásokat szán az alacsonyabb kutatási aktivitással rendelkező régiók felzárkóztatására.

A Horizon ösztönzi az alacsony kutatási aktivitású országokat is

„A közép-kelet-európai országok a fejletlen kutatási infrastruktúrákból adódóan eddig kevés sikerrel pályáztak uniós kutatási forrásokra. Örvendetes, hogy az új intézkedéscsomag orvosolni kívánja ezt a hiányosságot, mivel ösztönzi az alacsony kutatási aktivitású országok konzorciumokba történő bevonását, a kutatói bérek közötti szakadék csökkentését és a kohéziós források hatékonyabb felhasználása révén a kutatási infrastruktúra fejlesztését” – emelte ki a delegációvezető.

A magyar szereplők számára kedvező hír – tette hozzá -, hogy a részvételi szabályok egyszerűsítése és a pályázatok gyorsabb elbírálása révén csökkennek a keretprogramban való részvételből adódó adminisztratív terhek. A program további előnye, hogy a kis- és középvállalkozások számára testre szabott eszközöket kínál a kutatás-fejlesztési tevékenységek ösztönzéséhez.

Magyarország számára a Horizon 2020 keretprogram azért is kiemelkedő jelentőségű, mert Budapest ad otthont az Európai Innovációs és Technológiai Intézetnek, amely – az úgynevezett tudás- és innovációs társulások révén – összefogja azokat a felsőoktatási, kutatási és üzleti kezdeményezéseket, amelyek a jövő társadalmi kihívásaira keresik a választ. A Horizont 2020 keretprogram jelentős mértékben kibővíti az intézet költségvetését és tevékenységi körét.