2024 április 24

Nagyot csökkent a külkereskedelmi többlet

Kisebb lett a többlet

2014. augusztusban a kivitel értéke 6,0 milliárd eurót (1881 milliárd forintot), a behozatalé 5,7 milliárd eurót (1792 milliárd forintot) tett ki. A külkereskedelmi mérleg többlete az év nyolcadik hónapjában 279 millió euró (88 milliárd forint) volt, 217 millió euróval (60 milliárd forinttal) kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. Euró alapon az export 4,0, az import 0,6%-kal csökkent.

2014 első nyolc hónapjában a kivitel értéke 55,1 milliárd euró (16 974 milliárd forint), a behozatalé 51,1 milliárd euró (15 726 milliárd forint) volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 4,0 milliárd eurót (1248 milliárd forintot) tett ki, ami 20 millió euróval (46 milliárd forinttal) haladta meg az előző év azonos időszaki szintet.

Az EU a legfontosabb partner

2014. január–augusztusban az export 79, az import 75%-át bonyolítottuk le az EU-tagállamaival. Ebben a viszonylatban a kivitel volumene 9,8, a behozatalé 14%-kal volt több, mint 2013 azonos időszakában. E reláció külkereskedelmi mérlegének többlete 5,3 milliárd euró (1647 milliárd forint) volt, ami 807 millió euróval (177 milliárd forinttal) kevesebb, mint egy évvel korábban.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,4%-kal, a behozatalé 3,4%-kal csökkent 2013. január–augusztushoz hasonlítva. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 1,3 milliárd euró (399 milliárd forint) volt, 827 millió euróval (223 milliárd forinttal) kevesebb, mint a bázisidőszakban.

2014. január–augusztusban a külkereskedelmi termékforgalom forint-árszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva a kivitelben 0,6%-kal emelkedett, a behozatalban szinte nem változott. A cserearány 0,7%-kal javult. A forint az euróhoz képest 4,0%-kal, a dollárhoz viszonyítva 0,3%-kal értékelődött le.

Visszavettek az autógyárak

A gépek és szállítóeszközök volumene kivitelben 8,5, a behozatalban 8,0%-kal nőtt 2013 első nyolc hónapjához hasonlítva. Augusztusban a forgalom volumene mindkét irányban csökkent, elsősorban az autógyárak hosszabb-rövidebb nyári leállásának következtében. A járműgyártáshoz kapcsolódóan az energiafejlesztő gép és berendezés, valamint a villamos gép, készülék és műszer behozatala is mérséklődött az év nyolcadik hónapjában.

Mindezek ellenére a teljes időszakot tekintve a közúti jármű kivitele több mint 40%-kal, behozatala negyedével haladta meg az egy évvel ezelőtti szintet. A főként beruházási termékeket magában foglaló, kisebb részarányú speciális szakipari gép behozatala számottevően bővült az időszak folyamán. A híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülék mindkét irányú forgalma negyedével volt alacsonyabb, mint 2013 azonos időszakában, elsősorban a hazai előállítású mobiltelefonok gyártókapacitásának visszaesése következtében.

külkereskedelem kamion traler konténer áruszállítás fuvar 123rfA külkereskedelmi forgalom mintegy harmadát kitevő feldolgozott termékek exportvolumene 6,4, az importé 9,7%-kal haladta meg a 2013. január–augusztusi szintet. A járműiparhoz kapcsolódó termékek forgalma továbbra is meghatározó volt: a szakmai tudományos ellenőrző műszer kivitele hatodával bővült, a gumigyártmány, a fémtermék, valamint a csekélyebb részarányú, de számos járműipari alkatrészt is magában foglaló bútor és bútorelem behozatala is jelentősen nőtt. A gyógyszer és gyógyszerészeti termék mindkét irányú forgalmát kismértékű növekedés jellemezte.

Érkezett a gáz Magyarországra

Az energiahordozók importvolumene – a forintárak csökkenése mellett – 11%-kal volt több, mint 2013. január–augusztusban. A kőolaj és kőolajtermék importvolumene az utóbbi pár hónapban mért növekedés következtében az időszak végére már meghaladta a bázisidőszaki szintet. A természetes és mesterséges gáz importvolumenében a hazai gáztározók feltöltése miatt március óta jelentős bővülést regisztráltunk, amely így az időszak végére több mint ötödével felülmúlta az egy évvel ezelőtti szintet. A villamos energia importvolumene az alacsony világpiaci árak mellett mintegy hatodával nőtt.

Sok kukoricát adtunk el

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 6,4, az importé 6,7%-kal bővült 2013. január–augusztushoz képest. A gabona- és gabonakészítmény kivitelének volumene – az árak közel 10%-os csökkenése mellett – csaknem ötödével haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A csoporton belül a legnagyobb részarányt képviselő kukoricakivitel forintértéke mintegy harmadával nőtt, míg a búzáé több mint tizedével visszaesett. Dinamikusan bővült az állati takarmány és a hús és húskészítmény exportja, illetve a kávé, tea, kakaó, fűszer importja – áll a közleményben.