2024 március 29

Pálinka, szerelmem, légy az enyém – de mennyiért?

Pedig 2010 őszén maga a kormányfő is úgy kommentálta a házi pálinkafőzés – bizonyos szabályok szerinti – adómentessé tételét, hogy a pálinkafőzés szabadságharca „a felkelők teljes győzelmével ” zárult. Az értékelésről persze hamar kiderült, hogy messze nem ilyen egyszerű. Most ott tartunk, hogy a kormány arról tárgyal az érintettekkel, milyen formában állítsa vissza pálinka ügyben az adóztatást.

Végleg befellegzik az otthoni ingyenes főzésnek

Hamarosan megszületik ugyanis az a jogszabály, amely erről rendelkezik. Az előzmény az, hogy az Európai Unió illetékesei még 2011-ben kötelezettségszegési eljárást indítottak az otthoni pálinkafőzés ügyében Magyarország ellen. Mivel szűkebb pátriánk nem mozdult a dologban, az ügy az Európai Bíróság elé került, amely 2014 első felében az Unió megfelelő szervének adott igazat. Az ügyet, az ennek megfelelő intézkedéseket sikerült a kormánynak elhúznia a választások utánig, de most már lépnie kellett.

Innen kezdve az is egyértelművé vált, hogy a pálinkaügyi szabadságharc – a jelek szerint – bizony mégiscsak elbukott, előbb-utóbb véglegesen befellegzik az ingyen főzésnek. Legfeljebb arra számíthatnak – hírek szerint – az érintettek, hogy kedvezményesen adózhatnak.

Magyarország a nyolcadik helyezett az alkoholfogyasztásban

Magyarország egyébként hagyományosan topon van az alkoholfogyasztásban. Mint a Tőzsdefórum is beszámolt róla korábban, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rendszeresen közöl összeállítást arról, mely országokban fogy a legtöbb alkoholos ital. Az idén a magyaroknak a nyolcadik hely jutott a rangsorban. A szervezet nem véletlenül figyelmeztet. Egyes statisztikák szerint Magyarországon hétszázezer, más statisztikák szerint nyolcszázezer az alkoholisták száma. Közülük évente 6-7 ezren halnak meg alkoholizmus okozta májzsugorodás miatt, és a hasnyálmirigy-gyulladás is átlagosan 1.500 emberrel végez. És akkor még nem beszéltünk betegségek soráról, amelyek számos okozója között ott szerepel az alkoholizmus is.

Tévedünk, ha azt gondoljuk ez utóbbi, mármint az alkohol okozta betegségek külhonban kevés áldozatot szednek. A világon tavaly kétmilliárdan küzdöttek alkohol gondokkal, közülük 76,3 millióan betegek. A halálos kimenetelű alkoholizmus évente 1,8 millió embert öl meg.

Hamar sötét képet mutattak az adórazziák

Az egészségügyi félelmeken kívül persze vannak más aggályok is. Hamar kiderült ugyanis, hogy a házilagos, saját fogyasztásra főzött pálinka jelentős része nem maradt a „háztájiban”. Az adóhatóság 2012-ben lefolytatott egyik vizsgálata szerint, 2.215 ellenőrzés során 31 százalékban, azaz 690 esetben tapasztaltak jogsértést. Ez majdnem a háromszorosa volt az azt megelőző évinek. Még olyan esetet is nyilván tartottak, amikor magas turista forgalmáról híres város magas kategóriájú szállodája éttermében bukkant az adóhatóság otthon főzött pálinkára.

A szabadságharc pálinkacsatájának elbukása, mint ilyen esetekben mindig, sok részvevőnek fájni fog. Legkevésbé a háborúskodás irányítóinak. Nekik legfeljebb a presztízse tépázódik meg az ügyben. Aki azonban borsos áron pálinkafőzőt vásárolt, választhat: vagy adózik hamarosan vagy beállítja szépen a rézszerkentyűt a család  történelmi ereklyéi közé. A múlt tapasztalata mondatja azonban velünk, ennek lehetnek a jövőben veszélyei. Még élénken élnek az emlékezetünkben a fekete vonatos razziák, amikor a fináncok a bejárókat szállító hajnali szerelvényeken razziáztak, s követték a fekete pálinka útját akár a tanyavilágig…

A vesztesek kapitulálnak, vagy illegalitásba vonulnak

Ha már a különféle kereskedelemben megkapható pálinkafőző berendezések árát nézzük, az se semmi. Egy tíz liter cefre befogadására alkalmas, dupla falu főző százezer, száztízezer forintba kerül. Innen csak felfelé mennek az árak több százezer forintig. És akkor még ott van a különféle fokolók, a cefrés hordók, a pálinkásüvegek és egyéb időközben megvásárolt eszközök ára.

Úgy tűnik, nem kis veszteséggel végződik hosszas szabadságharcunk pálinkacsatája. Mit tehetnek ilyenkor a vesztesek? Egy részük leteszi a fegyvert, eldobja a fokolót, elássa a pálinkafőzőt a jobb időkre gondolva. A réz – mint annak idején Gábor Áron ágyúja – amúgy sem rozsdásodik. A vesztesek másik része azonban nagy valószínűséggel illegalitásba vonul és folytatja a harcot az utolsó csepp pálinkájáig.