2024 április 29

Piál a Föld – előkelő helyen a magyarok

Az egészségügyi Világszervezet (WHO) rendszeresen közöl összeállítást arról, mely országokban fogy a legtöbb alkoholos ital. Az idén a magyaroknak a nyolcadik hely jutott a rangsorban.

Egyforma mennyiségben iszunk sört, bort és égetett szeszt

A világszervezet a magyarokat úgy értékelte, hogy meglehetősen változatosak a Kárpát-medencében élő honfitársaink alkohol fogyasztási szokásai,  nagyjából egyforma mennyiségben iszunk sört, bort, és keményebb égetett szeszes italokat. Évente 13,3 litert, s a statisztikába beszámít az össznépesség, tehát az újszülött kisgyermek is.

Ennél rangosabb hely eléréséhez persze jóval többet kell inni. A dobogó legfelső helyét meghódító Fehér-Oroszország minden lakosának 17,5 liter alkoholt kellett elfogyasztania, hogy magáénak mondhassa a világelsőséget. Nagyjából háromszor annyit, mint amennyit a Föld egy-egy lakosa évente átlagosan megiszik.

A dobogó második fokára szintén az egykori ,,szocialista táborból”, a térségünkből kapaszkodott fel egy állam. Moldávia valamennyi lakosára évente 16,8 liter alkohol elfogyasztása jut, mondhatnánk pont egy slukkal maradtak le az éllovastól. Ez persze nem mindig volt így. A világszervezet korábbi felmérése szerint még 18,2 liternyi alkoholt gördítettek le a moldávok évente a torkukon.

Térségünkben meglehetősen sokat isznak az emberek

És nem kell nagyon eltávolodnunk a térségtől, hogy a dobogó harmadik helyezettjére leljünk. Ott a Litvánok állnak. Az országban az egy emberre eső alkoholfogyasztás 15,4 litert tett ki. Itt azonban akad még egy súlyosbító tényező is. Nevezetesen az, hogy az elmúlt évtizedben a WHO szerint ötven százalékkal növekedett az alkoholfogyasztás.

Ha vodka, akkor Oroszország. Az Egészségügyi Világszervezet főként eme ital fogyasztásával magyarázza azt, hogy az oroszok 15,1 literes egy lakosra jutó alkoholfogyasztásukkal a világ nagyivói ranglistájának negyedik helyét foglalják el. A szervezet egyben arra is figyelmeztet, hogy az országban a férfiak egynegyede nem éri meg az ötvenötödik életévét. A WHO friss statisztikákra hivatkozik, amelyek szerint a korai halálozások fő oka a túlzott alkoholfogyasztás.

És ott van hetedik helyen a szomszédos Románia a maga tradicionális italaival és a 14,4 literes éves fogyasztásával. A hatodik helyen Ukrajna áll, 13,9 literes egy emberre jutó éves alkoholfogyasztással. A lekedveltebb ebben az országban a palenka (alig különbözik a név magyar testvéréétől) és a Grappa. A kis Andorrában nagyon is szomjasak az emberek. Évente átlagosan 13,8 liternyi alkoholos italt fogyasztanak.

Kemény legények szlovákok és a csehek

Mindkét országban lakosonként átlagosan 13 liter szeszes ital fogy el. És hát azért kemények, mivel eme italmennyiség felét a snapsz teszi ki. Csupán egy tizeddel, 12,9 literes átlagfogyasztással csúszott le a lista utolsó, tízedik helyére a mediterrán Portugália. És talán nem meglepő, hogy a déli állam honpolgárai a bort részesítik előnyben.

A Világegészségügy Szervezet listája egyben figyelmeztető. A többi között Magyarország számára is. A központilag összeállított magyar statisztikák 2010-ben még arról szóltak, hogy az egy emberre jutó összes szeszesital-fogyasztás négy éve folyamatosan csökkent, 9,2 literre mérséklődött.

Egészségügyi következményekre figyelmeztet a WHO

A mértéktelen alkoholfogyasztás törvényszerűen súlyos egészségi problémákhoz, betegségekhez vezet. A WHO egy másik felmérése szerint a világon tavaly kétmilliárdan küzdöttek alkohol gondokkal, közülük 76,3 millióan betegek. A halálos kimenetelű alkoholizmus évente 1,8 millió embert öl meg.

Egyes statisztikák szerint Magyarországon hétszázezer, más statisztikák szerint nyolcszázezer az alkoholisták száma. Közülük évente 6-7 ezren halnak meg alkoholizmus okozta májzsugorodás miatt, és a hasnyálmirigy-gyulladás is átlagosan 1.500 emberrel végez. És akkor még nem beszéltünk betegségek soráról, amelyek számos okozója között ott szerepel az alkoholizmus is.