2024 április 24

Sok van a bankok rovásán

A londoni gazdasági napilap saját felmérésének eredményeit ismertetve kimutatta, hogy a Crédit Suisse bankcsoport és a szövetségi jelzáloghitel-piaci felügyelet (Federal Housing Finance Agency) között létrejött múlt heti vádalku nyomán – amelynek alapján a bank 885 millió dollár bírságot fizet – 99,5 milliárd dollárra nőtt az a bírságösszeg, amelynek befizetésébe a nagybankok az amerikai felügyeleti hatóságokkal kötött hasonló egyezségek keretében beleegyeztek.

goldman-sachs 121018Ebből több mint 52 milliárd dollárt tavaly fizettek be az érintett pénzintézetek, és az eddigi teljes bírságösszegből 15,5 milliárd dollárnyi külföldi bankokat terhel.

A Financial Times szerint a csaknem százmilliárd dolláros eddigi teljes bírságtömeg tükrözi a bankokkal szembeni politikai hozzáállás jelentős változását. Az amerikai felügyeleti szervek és az Obama-kormány igyekszik ugyanis eloszlatni azt a közfelfogást, hogy „a bankárok túl könnyen megúszták” a globális pénzügyi válság előidézésében játszott szerepüket.

Az egyéni bírságok összege igen széles sávban mozog: előfordult mindössze 1 millió dolláros büntetés, de például a Bank of Americának 11,8 milliárd dollárt kellett fizetnie.

Mi nekik pár milliárd dollár büntetés?

A brit lap által megszólaltatott ágazati szakértők szerint ugyanakkor a hatalmas bírságokat „könnyedén lenyelő” nagybankok esetében a kemény hatósági fellépés sem gyakorol feltétlenül jelentős hatást. Anat Admati, a Stanford Egyetem gazdaságtan-professzora a Financial Timesnak kijelentette: a bírságokat „az üzletmenettel járó költségek” közé lehet sorolni, a bírságolási gyakorlat nem tárja fel a probléma gyökerét és nem hatékony eszköze a banki magatartás megváltoztatásának.

A Financial Times adatai szerint a hat legnagyobb amerikai bank – a JP Morgan Chase, a Bank of America, a Citigroup, a Wells Fargo, a Morgan Stanley és a Goldman Sachs – összesített tavalyi eredménye 76 milliárd dollár volt, alig kevesebb, mint a 2006-ban mért legutóbbi csúcs.