2024 március 28

Túl sok kárt okozott az IMF

Ciprus 2013 márciusa óta kap segítséget az IMF, az Európai Központi Bank és az Európai Bizottság alkotta trojkától, amelynek imf 121010keretében 10 milliárd eurónyi támogatást utalnak át az országnak részletekben.

A hitel feltétele volt többek közt, hogy még 2013-ban felszámolták a Laiki bankot, és az ország vezető bankjánál, a Bank of Cyprusnál a 100 ezer eurónál nagyobb, nem biztosított betéteket befagyasztották, hogy ezekből lehessen kifizetni a bankok adósságait.

Az IMF munkatársai úgy ítélték meg akkoriban, hogy csak a 100 százalékos GDP-arányos államadósság fenntartható. Panikosz Dimitriádisz szerint, ha 120 százalékos államadósságot is engedélyeztek volna, akkor több hitelt kapott volna Ciprus, így kisebbek lettek volna a banki betétesek veszteségei.

A mostani az első alkalom, hogy Panikosz Dimitriádisz bírálta az IMF számításait. Szerinte 2013 márciusában többször is kifogást emeltek az IMF-nél a számolási módszertan miatt, de a szervezet nem engedett. A távozó jegybankelnök szerint, ha az IMF megengedőbb, akkor kisebb lett volna a bizalomvesztés a nemzetközi befektetők körében, és most jobb lenne a ciprusi gazdaság helyzete.

A ciprusi GDP 2013-ban 5,4 százalékkal csökkent, de ez jelentősen kevesebb, mint a trojka által 2013-ban jósolt 8,7 százalékos csökkenés.

Panikosz Dimitriádisz szerint a ciprusi gazdaság növekedésre a legnagyobb veszélyt az ukrajnai helyzet jelenti. Oroszország fontos gazdasági partnere Ciprusnak, és ha romlik az EU viszonya Oroszországgal, akkor az hátráltatja Ciprus kilábalását a recesszióból.

Panikosz Dimitriádisz ebben az interjúban se árulta el, hogy miért mond le. Ismert tény, hogy komoly ellentétek feszültek közte és a ciprusi köztársasági elnök között, és helyi sajtóhírek szerint pont a nemzetközi mentőcsomag félrekezelése miatt kritizálták korábban ciprusi politikusok is.