2024 április 27

Túlárazott lakások nyomják a fővárosi ingatlanpiacot

Nem panaszkodik az V. és VI. kerületek ingatlanpiacára a Balla Ingatlanirodák belvárosi irodájának vezetője, Schneider Zoltán: élénk az érdeklődés, nem hiányoznak a vevők, ráadásul a magyarok mellett a külföldiek is aktívak. A belvárosi kerületek jelentették korábban is a klasszikus érdeklődési területüket, s úgy látszik, hogy ez mostanra sem változott, pedig időközben túlélt az ingatlanpiac – és nem mellékesen a gazdaság – egy komoly válságot.

lakáskulcs siker kulcsa lakáshitel 123rfTúlárazott lakások

Ennek nyoma jelenleg abban érhető tetten, hogy az értékesítési árak alacsony szinten ragadtak le, és Schneider Zoltán várakozása szerint ebben változásra, vagyis az árak emelkedésre az idei évben már nem is is lehet számítani. A jelenlegi ingatlanpiaci helyzet legfőbb problémája egyébként az árak környékén keresendő.

Schneider Zoltán szerint ugyanis jellemzően túlárazottak az eladó ingatlanok, a vevők arra várnak, hogy hátha lesz valaki, aki irreálisan magas árat is hajlandó fizetni lakásaikért. Szinte minden esetben úgy indulnak neki az értékesítésnek, hogy először meghirdetik magas áron, mivel változatlanul él fejükben az a képzet, hogy biztos van egy külföldi vevő, vagy akad “egy madár, aki ennyiért is megveszi”.

Nincs madár a piacon

Ez azonban a legritkább esetben van így – hűti le a kedélyeket a Balla Ingatlanirodák kerületi vezetője. Sztereotípiából indulnak ki az eladók, előbb-utóbb azonban kénytelen szembesülni a valósággal, vagyis azzal, hogy nincs a piacon egy „madár”, illetve a külföldi befektetők is lényegesen megfontoltabbak annál, hogy áron felül vásároljanak.

Addig azonban, amíg erre rájönnek, sok idő telik el, így túlárazott ingatlanokkal van tele a piac. Ezek értékesítési ideje rendkívül hosszú, vagy egyáltalán nem is kelnek el. Jellemzően az eladóknak 10-15 százalékkal mérsékelniük kell a kínálati árat, hogy megérkezzen végre a vevő. Mire azonban ilyen mértékben hajlandóak lecsökkenteni azt, legalább 2-4 hónap telik el. A legjellemzőbb azonban, hogy az eleve rosszul árazott lakások esetében 4-8 hónapig tart az értékesítés – osztotta meg tapasztalatait Schneider Zoltán.

online lakásbiztosítás öngondoskodás 123rfHa viszont egy ingatlant mindjárt az értékesítési folyamat elején helyesen áraznak be, akkor egy hónapon belül szinte biztosan elkel a lakás, de akár napokon belül is akadhat vevő – tette hozzá.

A garzon a nyerő

Persze nem minden szegmensben azonos az érdeklődés. Az egyértelműen kirajzolódik az ingatlanpiaci szakember tapasztalatai alapján, hogy a legkisebb lakásokat keresik a leginkább, azaz a 25-35 négyzetméteres kategóriába tartozó ingatlanok kelnek el a legkönnyebben. Ennek oka az, hogy ezeket többnyire befektetési céllal vásárolják, azaz bérbe akarják adni leendő tulajdonosaik.

Ráadásul van egy másik csoport is, aki ilyen méretű lakásokat keres: a vidékről Pestre költöző egyetemista, főiskolás fiatalok szülei. Nekik sokat számít az alacsony rezsi, ugyanakkor nem feltétel, hogy a házban lift is legyen. Ezek a kisméretű lakások 7-9 millió forintért cserélnek mostanában gazdát – derült ki Schneider Zoltán szavaiból.

Az egy kategóriával nagyobb, 45-55 négyzetméteres lakások iránt is számottevő – habár az előbbinél kisebb – a kereslet. A vevőik számára azonban már fontos, hogy ha felsőbb szinteken laknak, akkor legyen lift is a házban. Ezek a lakások átlagosan 12-15 millió forint közötti áron szoktak elkelni.

Nemcsak a lakásméretet tekintve vannak jobban felkapott kategóriák, hanem területi szempontból is. Az V. kerületben a vevők elsősorban az Országház és a Szent István körút közötti területen keresgélnek, míg a VI. kerületben az Andrássy út az örök sláger, de az onnan nyíló Hajós utcát, s úgy általában az Opera környékét is kedvelik, tágabb értelemben véve viszont a teljes Nagykörúton belüli rész iránt jelentős az érdeklődés.

lakáshitel_pixabay 130907Nagy a szórás az árakban

Aki ezekben a kerületekben szeretne lakást vásárolni, az igen tág értékhatárok között válogathat. A VI. kerületben a minimum ár 150 ezer forint környékén található négyzetméterenként, míg a maximum valahol 800 ezer forintnál húzódik, az átlag pedig 300-350 ezer forint könyékén alakul.

Az V. kerületben természetesen egy kicsit magasabbak az árak, itt az átlag 350-400 ezer forint négyzetméterenként, a legolcsóbban 270 ezer forintos négyzetméteráron lehet vásárolni, míg felfelé a négyzetméterenkénti 1,1 millió forintos szintnél éri el a plafont. A fajlagosan drágább lakások még mindig a kisebb méretkategóriákba tartoznak, míg a nagyobb ingatlanokat alacsonyabb négyzetméteráron adják.

Összességében elmondható, hogy a szórás nagy, a VI. kerület egy utcájában például lehet kapni akár 9 millióért is garzonlakást, de 90 milliós ingatlant is, igaz utóbbi egy nagyobb, polgári lakás – jegyezte meg Schneider Zoltán.