2024 április 26

Véget ért egy történelmi időszak

Békén hagyják a kamatot

Kétéves periódust zárt le döntésével a jegybank monetáris tanácsa. A jegybank elnöke szerint a gazdaságtörténet egyik leghosszabb és legnagyobb mértékű csökkentése volt ez, hiszen 2012 augusztusában kezdtek bele a monetáris enyhítési ciklusba, akkor az alapkamat 7 százalékon állt.

Matolcsy György azt is elmondta, hogy 2015 végéig nem szeretnének a kamathoz nyúlni, tartós tartásra fognak berendezkedni. A legfontosabb cél ezután a középtávú inflációs cél követése lesz, ez három százalékos inflációt jelent. Figyelik majd a nemzetközi piaci folyamatokat, és ha kell, akkor lépni fognak. Újabb kamatcsökkentést csak 2015 után tart elképzelhetőnek az elnök, ha kedvező lesz a gazdasági környezet.

Történelmi mélypontra, 2,1 százalékra csökkentették az alapkamatot. A 20 bázispontos vágás meglepte a hazai elemzőket, hiszen az előzetes várakozások még 10 bázispontról szóltak. A forint először gyengüléssel, majd a jegybank elnökének szavaira már erősödéssel reagált.

Növekedett a gazdaság

„A kamatcsökkentésnek kedvező hatása volt mind a pénzügyi rendszerre, mind a reálgazdaságra” – mondta el Matolcsy. A csökkenő jegybanki alapkamat a fogyasztás és a beruházások dinamikájának fokozatos javulását is segítette, és hozzájárult a magyar gazdaság ár- és költség alapú versenyképességének javulásához. E hatások eredményeként a kamatcsökkentések az elmúlt két évben összességében mintegy 1,1 százalékponttal emelték a gazdasági növekedést.

A kedvező hatások között említette azt is, hogy a csökkentés az átlagos referenciahozamokat közel 400 bázisponttal csökkentette. Ezzel Magyarország forintban denominált állampapírjai után fizetendő kamatkiadásai hosszú távon évente 300 milliárd forintot meghaladó mértékben mérséklődnek. Másrészt a gazdasági növekedés ösztönzésével is segíti a külső adósságráta csökkenését.

Olcsóbban lehet hitelhez jutni

Az állam mellett a lakosság és a vállalatok is nyertek a kamatcsökkentéssel, mivel az mérsékelte a banki kamatokat és támaszt nyújtott a gazdasági növekedésnek, ezzel támogatva a jegybanki inflációs cél középtávú elérését.

A lazítási ciklus a magánszektor hitelterheit több százmilliárd forinttal csökkentette, mivel a meghatározó lakossági és vállalati banki termékekben hasonló nagyságrendű, 450-550 bázispont körüli kamatcsökkenést eredményezett – hívta fel a figyelmet.