2024 április 23

Vesztettek a takarékok az állam ellen – Nemzetközi fórumokon folytatódik az ügy

A Demján Sándor vezette OTSZ kártérítést követelt az államtól jogalkotással okozott kár címén. Arra hivatkoztak, hogy a 2013-ban elfogadott, a szövetkezeti hitelintézetek integrációjáról szóló törvény valójában egy kisajátítási aktus, amellyel sérült a szövetkezetek tulajdonhoz való joga, és az állam kárt okozott az OTSZ-nek.

Nincs jogellenesség, nincs kár

A bíróság az első fokú ítélet indokolásában kifejtette: csak akkor lehet jogellenes egy jogszabály, ha a közjogi szabályokat megsértve fogadják el. Ezt csak az Alkotmánybíróság állapíthatja meg, júliusi határozatában azonban a testület csak az integrációs törvény néhány részletszabályát helyezte hatályon kívül, a jogszabály közjogi érvényességét nem kérdőjelezte meg. Ha pedig nincs jogellenesség, akkor nem történhetett károkozás – szögezték le az indoklásban.

A kisajátítás jogellenességét szintén csak az Alkotmánybíróság állapíthatja meg, az Ab azonban ebben az ügyben hozott, július elején kihirdetett határozatában helyénvalónak találta az integrációs törvényt ebből a szempontból is – emlékeztetett ítéletében a bíróság.

Az OTSZ arra is hivatkozott, hogy az integrációs törvény az európai uniós jog számos rendelkezését is sérti. A bíróság azonban megállapította: azoknak az európai uniós szabályoknak, amelyekre a felperes hivatkozott, egy része nem alkalmazható jelen perben, más részük pedig nem sérült.

Kistulajdonosokat zsebeltek ki

Az ítélethirdetést követően Dávid Ferenc elmondta: „az OTSZ-nél szomorúan állapítjuk meg, hogy a hazai jogi fórumokon lezárták az ügyet, az OTSZ vesztett.” Hangsúlyozta: a folyamat igazi vesztesei a takarékszövetkezetek, a vesztesek a takarékszövetkezetek tagjai, azok a személyek, akiket erőszakos módon, először államosítás, majd irányított privatizáció során „kifosztottak”. Egy tőkés csoport szimbolikus összegért megszerezte az irányítási jogot a takarékszövetkezetek ernyőbankja felett, ezzel pedig az egész takarékszövetkezeti rendszer irányítása felett – mutatott rá.

„Úgy ítéljük meg, hogy kistulajdonosokat zsebeltek ki, a takarékszövetkezeteket lefokozták, és szűk profitérdek, egy szűk profitcsoport fogja a takarékszövetkezetek valóban jó teljesítményét lefölözni” – fogalmazott. Az OTSZ szóvivője kiemelte: az, hogy a Fővárosi Törvényszék lezárta az ügyet, azt jelenti, hogy a hazai fórumokon zárult le ez a jogvita.

Továbbviszik az ügyet

A szóvivő emlékeztetett arra, hogy Demján Sándor, az OTSZ elnöke a takarékossági világnapon már jelezte: az OTSZ viszi továbbviszi az ügyet, és mérlegelik a szakértők a bírósági fokozatokat. „Beszélhetünk Brüsszelről és Strasbourgról is, illetve az Európai Bizottság pénzügyi biztosáról, ezekhez a szakértői körökhöz is el fog jutni az OTSZ. Minden nemzetközi lehetőséget igénybe fogunk venni” – szögezte le Dávid Ferenc.