2024 március 29

Adósság fojtogatja a gazdaságot: lenne megoldás

Bár 30 éven keresztül működött egy fenntarthatatlan modell az amerikai gazdaságban, mégsem okozott nagyobb kárt, amíg 2007-ben ki nem pukkant a hitelbuborék – írja a MarketWatch véleménycikkében. A válság bekövetkeztével azonban amerikaiak millió veszítették el az állásukat, és amint elzárták a hitelcsapot, jelentősen vissza kellett fogniuk a fogyasztásukat is.

Szürreális politika

Most pedig, amikor a világ legnagyobb gazdasága újra kezd talpra állni, úgy tűnik, visszaáll a hitelből való költekezés modellje, amely nemrég a válsághoz vezetett. Az elmúlt hat-hét évben az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed úgy próbálta orvosolni a problémát, hogy igyekezett újra kinyitni a hitelcsapot. Visszavágja a kamatokat, és erőteljesen hitelnyújtásra ösztönzi a bankokat, miközben a hitelek iránti igény alacsony.

Ez a politika éppen azért tűnik szürreálisnak – véli az elemző –, mivel a 2007-2009-es válság közvetlen oka az volt, hogy 2007-ben és 2008-ban összeomlott a hitelezés. A végső ok pedig, hogy fenntarthatatlan mértékű adósság halmozódott fel az elmúlt években, amely 2000 és 2007 között egyenesen megduplázódott.

Az adósság sötét árnya

A cikk felhívja rá a figyelmet, hogy bár az elmúlt öt év során az határozta meg a politikai diskurzust, hogy mekkora mértékű államadósságot bír ki egy gazdaság, szinte senki nem foglalkozott a háztartások eladósodottságával.

adósságcsapda_adósság_csőd_123rfKomoly vita folyik arról, hogy vajon mekkora veszélyt jelent egy nemzetgazdaság számára a 90 százalék fölötti GDP-arányos államadósság, azonban arról jóval kevesebb szó esik, hogy a privát szektor GDP-hez mért adóssága összesen 240 százalékos.

Tüneti kezelés

A kutatások azt mutatják, hogy a középosztálybeli családok csupán úgy tudták fenntartani a fogyasztási szintjüket, hogy hitelt vettek fel, melyet elsősorban ingatlanvásárlásra fordítottak. Amíg az ingatlanárak folyamatosan emelkedtek, nem is volt gond, mivel az ingatlanok nettó értéke egyre nőtt. A hitelcsapot azonban elzárták, a vagyon pedig semmivé foszlott, amivel együtt a háztartások fogyasztása is zuhanni kezdett. Az amerikai gazdaság talpra állásának gyengesége tehát annak tudható be – állítja az újságíró –, hogy a középosztálynak jelentős megszorításokat kellett elszenvednie.

Ezzel szemben a gazdag családoknak, akik a felső 5 százalékhoz tartoznak, mindössze időlegesen kellett visszafogniuk a költéseiket, mivel az ő fogyasztásuk a fokozatosan emelkedő jövedelmeken, és nem a hiteleken alapult. Mindez azért érdekes, mert az amerikai gazdaság még mindig jelentős mértékben épít a középosztály hitelfelvételeire, miközben az ide tartozó háztartások egyre csak igyekeztek törleszteni adósságaikat – bár még így sem eléggé sikerült. Éppen ezért jelenti ki az elemző, hogy a gazdaság irányítói csupán a tüneteket kezelik, és nem magát a betegséget.

devizahitel lakáspiac dollár ház gazdasagtv 140616A legfrissebb adatok azt mutatják, hogy a középosztály újra elkezdett kölcsönöket felvenni, alapvetően autóvásárlásra, illetve az oktatási költségek fedezetére. Bár a kamatok most igen alacsonyak, ami megkönnyíti a hitelfelvételt, a középosztálybeli családok újra komoly bajba kerülhetnek, ha a kamatok lényegesen növekedni kezdenek.

Törékeny gazdaság

Mindez pedig azt jelenti, hogy nem csupán a középosztály, de az egész amerikai gazdaság is igencsak sérülékeny. Az általános növekedéshez szükség van ugyanis a középosztály fogyasztására, mivel a leggazdagabbak egyszerűen nem tudnak annyit költeni, hogy előre tolják az USA teljes gazdaságát.

De mégis hogyan költhetnének többet a középosztály tagjai, ha a béreik nem növekednek érdemben, és komoly adósság sújtja őket? – teszi fel a kérdést a cikk. A válasz pedig az, hogy hacsak a középosztály jövedelmei nem emelkednek a termelékenység bővülésével arányosan, akkor az Egyesült Államok hosszú ideig tartó stagnálással nézhet majd szembe.