2024 április 19

Afrikai diplomata Kína befolyásáról

Ezt közölte egy a kontinensen végzett béketeremtő tevékenységekben részt vevő afrikai diplomata a Xinhua Hírügynökséggel. , a Biztonsági Tanulmányok Intézetének regionális igazgatója, Nigéria Etiópiában akkreditált és az Afrikai Unióhoz (AU) kiküldött korábbi nagykövete megjegyzéseit a tömb 20. csúcstalálkozójának kapcsán tette.

A legtöbb afrikai konfliktus az erőforrások miatt tör ki, közölte Akinsanya, hozzátéve, hogy a gazdagságért folytatott verseny alábbhagy, ha a kontinens eléri az iparosításnak azt a szintjét, amely egyre több embert tesz képessé a jövedelmének növelésére. „Kínának folytatnia kéne afrikai tevékenységeit, mint pl. a segítség nyújtása számunkra a termékeinkhez történő értékhozzáadás terén és ezáltal támogathatná az iparosítást, hogy olyan gazdagságot teremtsen, amely elősegíti a konfliktusok számának csökkentését” nyilatkozta Akinsanya a Xinhua Hírügynökségnek adott interjúban.

„Kínának nagyon jól megy Afrikában és kapcsolataink nagy utat tettek meg. Ön például elképzelheti, hogy Kína mennyi pénzt fektetett ebbe az épületbe, amiben most vagyunk” mondta, utalva az AU központ új épületére, amely a kínai kormány adományaként épült meg. „De mi azt mondjuk, hogy az Afrikával szemben álló kihívások nem csökkennek, hanem nőnek, mert a miénk fejlődő földrész. A bűnözés egyre jobban terjed, és egyre kifinomultabbá válik. Ezért mélyebb kapcsolatokra van szükségünk olyan országokkal, mint Kína, akik rendelkeznek a gazdasági eszközökkel,” hangsúlyozta.

A diplomata szerint Afrika hasznot húzhat Kína katonai erejéből oly módon, hogy partneri kapcsolatba lép az országgal, hogy segítsenek felszerelni az Afrikai Készenléti Erőt (ASF), amely egy magalakuló félben lévő gyorsreagálású békefenntartó egység. A diplomata szerint az ASF finanszírozási kihívásokkal áll szemben, ami inkább a logisztikai támogatás hiányosságainak tudható be, semmint az AU tagországok részéről történő csapat-hozzájárulások elmaradásának. Bár a csapatokat könnyedén lehet mozgósítani, az olyan eszközök, mint a csapatok szállításához szükséges helikopterek, katonai repülőgépek és harckocsik hiányoznak. A diplomata jelezte, hogy a földrész a katonai eszközök vásárlásához szükséges pénzeszközök hiányával néz szembe.

Egy példa a Nyugat-Afrikai Államok 15 tagú Gazdasági Bizottsága, amely hajlandó csapatokat küldeni az AU Szomáliai Missziójába, de ezt képtelen volt megtenni a megfelelő mértékű pénzügyi fedezet hiánya miatt. Ezért fontos az – jegyezte meg -, hogy segítséget nyújtsanak az AU részére az ASF logisztikai ellátásának javításában és az egység részére pénzügyi támogatás nyújtása terén is.