2024 március 29

Amszterdam a startup világ élére tör

A tavalyi évet nézve, a holland startupokba mindössze 792,75 millió dollár értékű kockázati tőke áramlott – idézi a CNBC az EY adatait. Ez pedig messze elmarad Németországban látott 2,85 milliárdtól, illetve a brit 2,7 milliárdtól.

Hogy miért van ekkora lemaradásban Amszterdam, arra frappáns választ kínál Tim de Kraker, a BarDoggy vezérigazgatója: „Nem elég őrült a mentalitás. Az itteni teljesen más, mint az amerikai kultúra, ahol voltak olyanok, akik jobban hittek a vállalkozásomban, mint én magam.” A BarDoggy egyébként egy amszterdami székhelyű applikáció, amely elvezeti a vendégeket a bárokba, és különleges kedvezményeket biztosít, amennyiben bizonyos távolságon belül vannak.

A városvezetés még ennél is keményebben fogalmaz, amikor azt állítja, hogy Amszterdamban hiány van a megfelelő technológiai és vállalkozói tehetségből ahhoz, hogy kielégítsék a startupvilág igényeit.

Változó hangulat

A változás szele mindazonáltal már megcsapta a várost, és egyre több befektető számít arra, hogy Amszterdam lehet a következő nagy dobás. Ezt erősíti az is, hogy a holland fizetési szolgáltató Adyen éppen nemrég vált az ország első „unikornisává”, vagyis olyan startuppá, amely elérte az 1 milliárd dollár értékeltséget.

A siker sikert szül, és ha azt látjuk, hogy a vállalkozások befutnak, a pénz pedig visszakerül az „ökoszisztémába”, akkor ez a pénz további befektetéseket vonz majd – hangsúlyozza Oscar Kneppers, a Rockstart alapítója, amely Amszterdam legnagyobb startup gyorsítója.

Kneppers hozzáteszi: évente többször is előfordul, hogy a vállalatok hozzávetőleg 80 százalékának sikerül tőkét bevonnia. A Rockstart ráadásul Szingapúr és Latin-Amerika felé is tervez nyitni, hogy összekössék a hazai vállalatokat a nemzetközi befektetőkkel.

Nem mellékesen a holland kormány teljes mellszélességgel kiáll a város törekvései mellett. Decemberben például Neelie Kroest, az Európai Unió volt digitális vezetőjét nevezték ki „különleges megbízottnak” annak érdekében, hogy segítséget nyújtson a holland startupoknak önmaguk felépítésében. Ezzel párhuzamosan a holland kormány különleges vízumot vezetett be, amely lehetővé teszi a nem uniós állampolgároknak, hogy Hollandiában indítsanak vállalkozást.

Holland vonzerő

Úgy tűnik, ezen erőfeszítések egyre gyümölcsözőbb környezetet alakítanak ki, ahogy a nemzetközi befektetők érdeklődése fokozatosan nő a holland startupok iránt. Már most látszik a változás – emeli ki Daan Weddepohl, a Peerby alapítója és vezérigazgatója. Hozzáteszi, az Egyesült Királyságból, Németországból és a Szilícium-völgyből egyre több befektető érkezik, hogy holland startupokkal tárgyaljon.

A Peerby egyébként lehetővé teszi, hogy a szomszédok különböző dolgokat kölcsönözzenek egymástól, a biciklitől a lapátig. A vállalat 2012-es alapítása óta eddig 3 millió dollár értékű tőkét tudott bevonni.

Jön a tőke

Amszterdam ráadásul a befektetők tudatában is komoly változáson megy keresztül – mondja Bram de Zwart, a 3D Hubs alapítója, amely abban segít, hogy a 3D nyomtatóval rendelkezőket összekösse azokkal, akik ki
szeretnének nyomtatni valamit. A társaság nemrégiben szerzett 4,5 millió dollár értékű tőkét a brit Balderton Capitaltól.

„Beszéltem befektetőkkel, és határozottan azt mondták, hogy változott az elképzelésük Amszterdamról, és egyre inkább Londonnal és Berlinnel kezelik egy lapon a várost” – hangsúlyozza de Zwart. Kiemeli, az elmúlt fél évben a holland fővárosba látogató külföldi kockázati tőkések száma folyamatosan emelkedik.