2024 április 19

400-as nettó – ennyit keresünk átlagosan?

Ma reggel közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a 2022 decemberére vonatkozó adatokat a bérek alakulásáról. Nem meglepő módon jelentős mértékben emelkedtek a keresetek az egy évvel ezelőtti bázishoz képest. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó átlagkereset lélektani szintet lépett át, ennek ellenére a reálkereset már csökkent éves alapon.

Nagy növekedés

Ahogyan azt a reggeli közzétételkor jeleztük, a teljes munkaidőben foglalkoztatottak – a legalább 5 főt foglalkozó szervezeteknél – átlagkeresete bruttó 581 900 forint volt az előző év utolsó hónapjában. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó átlagkereset 400 300 forint volt, először emelkedett 400 ezer fölé az átlagos nettó bér. Előbbi 18,1 utóbbi 18,7 %-kal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában. 2022 egészére nézve 500 ezer forintra rúgott a bruttó átlagkereset, a nettó átlagkereset pedig 344 ezer 800 forint volt.

Az egyik legfontosabb ebben az inflációs környezetben a reálkereset alakulása. 2021 decemberében ugyanis ugyan jóval alacsonyabb volt az átlagkereset, de a reálkereset magasabb. A bérek vásárlóereje ugyanis egy éves bázison 5,1 %-kal csökkent, ennyivel ér tehát az átlagos fogyasztói árakhoz mérten kevesebbet az átlag magyar fizetése. Nem mondható ugyanakkor, hogy a tavalyi év egészében nézve jellemző lett volna a tendencia. Az év egészét nézve a reálkereset nőni tudott 2,6 %-kal. A további kereseti adatoknál is arra lesz érdemes figyelnünk, hogy az inflációval korrigálva hogyan alakultak a bérek.

Átlagkereset – nehéz összehasonlítás

A fentieket olvasva sok kérdés merülhet fel bennünk. Fontos tisztázni emiatt, hogy az átlagkereset fogalma nem jelenti, hogy a legtöbben ennyit keresnének, vagy a „középső magyar”, akinél a lakosság fele többet, a másik fele kevesebbet keres, ennyit keresni. Ez utóbbi a mediánkereset, amit szintén közöl a KSH – decemberben ez bruttó 447 ezer 800 forint volt. A nettó bér mediánja 309 ezer 100 forint körül alakult, ez jobban emelkedett egy év alatt (18,9 %-kal), mint az átlagkereset. Ráadásul az sem mindegy, hogy melyik szektorban tevékenykedünk. Nagyon más átlagbérek vannak a pénzügyi, biztosítási szektorban, mint a vendéglátás területén, hogy csak a legnagyobb különbséget emeljük. Az adatok értelmezésekor tehát megéri mélyebbre menni, a statisztikák ugyanis lefedik a valós folyamatokat, de ezeket kontextusukban érdemes kezelni.

Címlapkép forrása: Shutterstock