2024 március 29

Autók és drónok fialtathatják a pénzedet

Hogyan lehet valaki privátbanki ügyfél?

A privátbanki szolgáltatást olyan ügyfeleknek nyújtjuk, akik nagyobb összegű megtakarítást helyeznek el nálunk. Az Equilor Private Banking szolgáltatását 50 millió forinttól lehet igénybe venni.

Milyen lehetőségei vannak az ügyfélnek?

Két lehetőség közül választhat: az egyik a vagyonkezelés, a másik a bizományos keretszerződésen belül működő privátbanki szolgáltatás. A vagyonkezelés esetében meghatározzuk a megállapodás fő irányvonalait. Tisztázzuk, hogy az ügyfél milyen időtávban szeretne befektetni, a termékeket, a vállalható kockázatot és az elvárt hozamszintet. A befektetési döntéseket azonban nem az ügyfél hozza meg, hanem a vagyonkezelő. Majd negyedévente adunk riportot arról, hogyan áll a befektetése.

A bizományosi keretszerződésben működő privátbanki szolgáltatás esetében felmérjük az ügyfél kockázatvállalási képességét és hajlandóságát. Egy ilyen hosszabb beszélgetés során kiderül, hogy melyek azok a befektetési lehetőségek, amik illenek a kockázati profiljába és a hozamelvárásaihoz. Meghatározzuk a befektetési idő hosszát, és átbeszéljük a portfólió összetételét, valamint azt, hogy milyen befektetési instrumentumokkal – például devizával, kötvényekkel és befektetési alapokkal – diverzifikáljuk. Ezek után az ügyfél hozza meg a befektetési döntéseket. A szolgáltatás keretében folyamatos tájékoztatást kap a befektetési lehetőségekről, a piaci mozgásokról, amelyek érinthetik a portfólióját.

Milyen előnyei vannak még a privátbanki szolgáltatásnak?

Fontosnak tartom, hogy olyan kiszolgálást kapjanak az ügyfelek, amely kellően proaktív. Jelezzük számukra, ha olyan piaci mozgások vannak, amelyek meghatározóak lehetnek a portfóliójuk szempontjából. Arra is figyelünk, hogy egy referenshez ne tartozzon túl sok ügyfél. Nálunk egy üzletkötő körülbelül 70 ügyféllel dolgozik, ami például a bankoknál tapasztalható szám alatt marad jóval.

[extracode type=”ad” id=”in_post”]

A szolgáltatás része a rendszeres edukáció, amelynek keretében negyedévente tartunk ügyféltalálkozókat, tőkepiaci esteket. Itt feltehetik kérdéseiket az elemzőinknek, átbeszélhetik a lehetőségeket. Megismerhetik az új termékeket, befektetési sztorikat, amelyek tudatában megalapozottabb döntéseket hozhatnak.

Tapasztalatod szerint mennyire tájékozottak az ügyfelek? Jobban odafigyelnek az elmúlt időszak botrányai miatt?

Folyamatosan javul a helyzet. A befektetők ma már jobban megnézik a kockázat-hozam arányt, talán ebből a szempontból történt némi előrelépés. Például jobban meggondolják, hogy milyen kockázat van egy 10 százalékos hozammal kecsegtető ajánlat mögött. Tapasztalatom szerint hozzánk inkább a megfontoltabb és a reális piaci hozamban gondolkodó ügyfelek érkeznek. Néha mi is találkozunk azonban olyan ügyféllel, aki például euróban szeretne kockázatmentesen 10 százalékos hozamot elérni, de ilyenkor részletesen elmondjuk, ez miért nem lehetséges ésszerű kockázat vállalása mellett.

Milyen hozamelvárások vannak ebben az alacsony kamatkörnyezetben? Mi számít jó hozamnak?

A magyar befektetők az elmúlt időszakban már elfogadták, hogy a korábban megszokott 8-10 százalékos hozam irreális mérsékelt kockázatvállalási hajlandóság mellett. Jelenleg 4-5 százalék a reális hozamelvárás, amely nem kevés, hiszen többszöröse a jegybanki alapkamatnak. A befektetők most már tisztában vannak azzal, hogy nincs ingyenebéd, kockázat nélkül nem lehet magas hozamot elérni. Ehhez a portfólióban kockázatosabb eszközöket is kell tartani, vagy akár fel kell vállalni a tőkeáttételes pozíciókat. Ezzel szemben mi a kiegyensúlyozottabb, de stabil növekedés mellett tesszük le a voksunkat.

Hogyan rendezheti át a befektetési portfóliókat a Fed várható kamatemelése?

A Fed kamatemelésének időpontja még kétséges, de ha bekövetkezik, az hozhat még egy kisebb dollárerősödést, ami kedvező hozamszintet hozhat a dolláros kötvények esetében. Viszont azt is látni kell, hogyha a hozamok elkezdenek emelkedni és elérnek egy bizonyos szintet, az már a kötvényeknek is rossz lesz. Emellett a részvénypiacokról is vonhat ki likviditást.

Milyen portfóliómegosztást ajánlanátok?

Az egyedi kialakítás mellett hüvelykujjszabályként elmondható, hogy a 20-30 százalékos kockázatosabb, illetve 70-80 százalékos alacsonyabb kockázatú eszközök jól kiegészítik egymást. Ez már stabilabb portfóliót ad és megmarad az esélye a nagyobb növekedésnek is.

Hamarosan lejárnak az első tartós befektetési számlák (TBSZ). Mi a teendőjük ezzel kapcsolatban az ügyfeleknek? Milyen további lehetőségeik vannak?

Akiknek év végén lejár a 2010-ben nyitott TBSZ-ük, azoknak azt kell végiggondolniuk, hogy szeretnének-e részben vagy egészben hozzányúlni ehhez a pénzhez. Ha igen, akkor nincs különösebb teendőjük, mert 2015. december 31-én lejár a számla és a befektetett eszközök automatikusan átkerülnek a normál értékpapír-számlára. Erről kapnak egy adóigazolást is, a befektetési szolgáltatójuk elintézi az ezzel kapcsolatos teendőket.

Amennyiben úgy dönt az ügyfél, hogy nem akar hozzányúlni a pénzhez és szeretné megtartani a számlát, annak fel kell vennie a kapcsolatot a szolgáltatójával és alá kell írni egy szerződésmódosítást vagy -hosszabbítást. Nekik annyi előnyük lesz az új TBSZ-tulajdonosokkal szemben, hogy nem lesz gyűjtőévük, hanem január 1-jén rögtön indul az újabb ötéves periódus. Természetesen ők is kapnak egy adóigazolást az elért hozamról, így semmiképpen nem veszhet el az eddig elért adómentesség.

Mekkora összeggel érdemes TBSZ-számlát nyitni?

A költségek figyelembevétele mellett egymillió forintnál már hozhat akkora adóelőnyt, hogy érdemes ezt a megtakarítási formát választani.

Milyen termékeket lehet elhelyezni ezen a számlán?

A TBSZ legnagyobb előnye, – akár a nyugdíj-előtakarékossági számlához (NYESZ) képest is – hogy külföldi értékpapírokat is lehet rajta tartani, legyen szó akár euróban, akár dollárban denominált értékpapírról. Részvényeket, befektetési alapokat, kötvényeket is elhelyezhetünk ezen a számlán, nagy rugalmasságot biztosít így a befektetőnek.

Miért fontos a TBSZ esetében a harmadik év?

A harmadik év végén van egy úgynevezett ablakperiódus, amikor a megtakarító nyilatkozhat arról, hogy szeretne-e egy részösszeget kivenni. Ezt 10 százalékos nyereségadó megfizetése mellett teheti meg, a többi megtakarítása pedig továbbra is maradhat ezen a számlán amit az 5. év végén vehet fel már teljesen adómentesen.

Hány TBSZ-számlát nyithat egy ügyfél?

Egy befektetési szolgáltatónál évente egy ilyen alszámla nyitható. Az ügyfél így megoszthatja a pénzét. Például, ha idén nyit egyet, akkor januárban nyithat egy másikat. Ha hozzá kell nyúlnia a megtakarításához, akkor elég csak az egyik számlát megbontania. Fontos az is, hogy a TBSZ-számlák hordozhatóak az 5 éves futamidő során, így nem egy esetben találkoztunk már mi is olyan ügyféllel, aki egy banktól hozta át hozzánk a számláját.

Milyen lehetőségeket látsz a piacon?

Úgy gondolom, hogy az olaj árfolyamában lehet a következő időszakban egy visszapattanás. Az árfolyam most nagyon alacsony, 2016-ban visszajöhet az 50-60 dolláros szintekig.

Az autóipari cégek részvényei is jó befektetési lehetőségeket rejtenek, de válogatni kell belőlük. A Volkswagen visszaesése után a Daimler jó választás lehet. Az elmúlt hónapokban nagyon jó számokat produkált, több mint 20 százalékos növekedést tudott felmutatni az értékesítésben. Az autóiparban a hibridtechnológia felé mehet el a gyártás. Egyrészt a gyártókapacitás megvan hozzá, másrészt viszont az akkumulátorgyártás lehet a szűk keresztmetszet, kérdéses, hogy lehet-e ennyi akkumulátort gyártani. Ennek a Panasonic lehet a nagy nyertese, amely beszállít a Toyotának és a Teslának. Itt megvan a tapasztalat és a kellő gyártósor is.

A technológiai szektorban a dróngyártásban lehet növekedés, hiszen a hadiipari célok mellett a szállítmányozásban is egyre többet használják a drónokat.

Egy jól diverzifikált portfólióban lehet helye a dollárban kibocsátott magyar állampapírnak is, amellyel akár három százalékos hozam is elérhető a dollár várható erősödése miatt. Emellett vannak olyan befektetési alapok, amelyek vállalati kötvényeket, részvényeket tartalmaznak, ezeken szintén lehet nyerni.

Lesz még rali az idén?

Már nem számítok további jelentős ralira, úgy tűnik novemberben már megvolt az igazi Mikulás-rali. A német tőzsdeindex 11 ezer pont fölé ugrott, a hazai piacon az OTP és a Richter 40-50 százalékot emelkedett, így idén már nem várható nagyobb emelkedés. Jövőre folytatódhat ez a tendencia, a hazai gyógyszergyártóban van még potenciál.

Miért számítasz a Richternél további menetelésre?

Azt gondolom, hogy a cariprazine bekerülhet új piacokra, a cég leszerződhet más forgalmazókkal is. Az ebből származó bevételek jó hatással lehetnek a részvény árfolyamára. Bár a piac beárazta a várakozásokat, de az értékesítés megindulása hozhat meglepetéseket.

Milyen teljesítményt vársz a többi hazai blue chiptől?

Az OTP-ben látok lehetőséget, a régiós bankpapírokban hiszek. Az OTP mellett az Erste és a Raiffeisen árfolyama is emelkedhet. A Mol esetében az olaj ára lehet a meghatározó, arra kell figyelni. A Magyar Telekom esetében jelenleg nem látok érdemi növekedési potenciált.

Hogyan alakulhat a forint árfolyama?

Stabilitást várok, a következő időszakban 305-320 forintos euróval számolhatunk. A dollár viszont át is lépheti a 300-as szintet. A dollár a paritást is elérheti az euróval szemben, 1-1,04-es szintig is erősödhet.