2024 április 27

Balatoni horgászati árak és ami a vezér nyilatkozatából kimaradt

Szári Zsolt elmondta, idén hetedik éve nem emelkednek a horgászjegy-árak a Balatonnál. Tavaly több mint 91 ezer területi jegyet adott el a cég (ebből 1,4 ezer volt a behúzós horgászjegy), amiből 788 millió forint bevétele származott. Ez 7 százalékkal múlja felül a 2017-es év hasonló bevételét – tette hozzá. A vezérigazgató arról is beszámolt, hogy február 1-től öt pontban módosul a Balatoni Horgászrend. A módosítások közül kiemelte, hogy a jövőben elkobozhatják, vagy visszaengedhetik a halőrök a felügyelet nélkül hagyott kifogott halakat. Változás lesz az is, hogy míg korábban, ha egy horgász elérte a kifogható éves kvótáját, emelt áron válthatott egy második éves területi jegyet, ez a lehetőség mostantól megszűnik. A többi módosításra formai okból volt szükség, illetve a Zala-hídnál történő horgászatra vonatkozik – fűzte hozzá.

Egy új jogszabályi változásnak köszönhetően a halgazdálkodó döntheti el, engedi-e a korábban novembertől március közepéig tiltott szonárhasználatot. A BHN vezetősége úgy döntött, hogy nem rendel el szonárhasználati tilalmat a kezelésében lévő vízterületeken – mondta el a vezérigazgató. Enyhítés lesz az is, hogy a Kis-Balatonnál időkorlát nélkül szabad horgászni a jövőben. Szigorítani fogják ugyanakkor a szabályszegések szankcionálását, különösen a fogott halak beírásának elmulasztása esetén: egyetlen hal beírásának elmulasztása egy év eltiltást vonhat maga után – olvasható a társaság honlapján. Szári Zsolt az idei év legnagyobb gyarapodásának nevezte a cég életében, hogy tavaszra elkészül, és a szezonra megkezdheti működését egy 300 millió forintból megvalósuló keszthelyi horgászcentrum.

* * *

Akár korrektnek is tekinthetnénk a vezérigazgatói nyilatkozatot, s elkönyvelhetnénk a tényt, milyen jó nekünk, balatoni horgászoknak, ugyanolyan áron horgászhatunk a Balatonon, mint tavaly.

Jó, ha tudatában vagyunk, ez messze nem így van. Erről azonban nem a vezérigazgatói nyilatkozatból, vagy a vállalat honlapjáról, hanem a Magyar Országos Horgászszövetség közleményeiből értesülhetünk. 2019. január 1-jétől a horgász regisztráció elvégzését követően a papíralapú horgász igazolványt felváltja a Magyar Horgászkártya. Jövőre már ez a kártya szükséges ahhoz, hogy Magyarország vizein horgászni lehessen. Ez egy személyi igazolvány méretű plasztikkártya, amely 2019. január 1-jét követően azonnal kiváltja a jelenlegi papíralapú horgász igazolványt, majd a kapcsolódó elektronikus alkalmazásokkal fokozatosan egyszerűbbé, gyorsabbá és átláthatóbbá teszi az ügyintézést és az adminisztrációt.

Aki kicsit is ismeri a magyar horgászati előírásokat és szabályokat, tudja, e megfogalmazás nem több a szokásos hangzatos lózungnál. Mint az összes magyar horgász jól ismeri, nagyon szigorú előírásokat tartalmazó fogási naplót kell vezetni minden egyes horgászat alkalmával, listát a fogott halakról, éves összesítéseket… A papíralap tehát marad, minden esztendőben el kell mennünk az egyesületünk képviselőihez, s adminisztrálnunk kell. Ez is marad.

A MOHOSZ honlapján még ez is áll: A Magyar Horgászkártya 2018. szeptember 1-jétől igényelhető az erre a célra kialakított többnyelvű online regisztrációs felületen, a www.mohosz.hu oldalon. A horgászkártya online igénylése a magyarországi Digitális Jólét Program Pontokon is elvégezhető. A horgászkártya személyesen is igényelhető valamennyi, az állami horgászjegy értékesítésében eddig is részt vevő és a regisztráció támogatását vállaló horgászszervezetnél, valamint azok regisztrációs pontjain. Ebben az esetben az értékesítési pontok munkatársai végzik el a regisztrációt és a horgászkártya igénylést a helyben átadott iratok alapján. A Magyar Horgászkártya díja 1.732 Ft + ÁFA, azaz 2.200 Ft. 

Nos, akkor ennyivel bizonyosan növekszik a horgászat ára, ami egyes engedélykategória esetében akár tíz százalékot is jelent. Ráadásul nem egy életre, vagy a visszavonásig, hanem öt évre szól.

És még valami: december végén még az egyik balatoni egyesületi képviselő azt mondta: fogalmuk sincs sem a részletekről, sem az ügyintézés menetéről, sem a kártyadíjon felüli, például kártya készítési költségekről.

Ami az egyszerűsödést illeti, az már tényleg a vicc kategória: idén a horgászengedélyek kiváltásához is szükség lesz az adóazonosító jelet igazoló okmányra.